24 Marca – Światowy Dzień Gruźlicy

0

19.03.2013

Dzień 24 marca jest obchodzony na całym świecie jako Światowy Dzień Gruźlicy”. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia i Międzynarodową Unię Przeciwgruźliczą i Chorób Płuc w 1982 roku, kiedy to obchodzono setną rocznicę wykrycia prątka gruźlicy przez Roberta Kocha.

Dzień ten nie ma jednak odświętnego charakteru. Tak w skali świata, jak i w Polsce nie ma podstaw do świętowania zwycięstwa nad gruźlicą, gdyż gruźlica pozostaje nadal o wysokim wskaźniku zachorowalności. „Światowy Dzień Gruźlicy” ma na celu budowanie świadomości całego społeczeństwa, zwłaszcza osób i instytucji odpowiedzialnych za politykę zdrowotną.
Szpital Powiatowy w Nowej Dębie od wielu lat prowadzi politykę prozdrowotną i realizuje cele strategiczne zawarte w Narodowym Programie Zdrowia. Cel strategiczny 7 brzmi „ Zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom”.

W bieżącym roku włączając się do Obchodów „Światowego Dnia Gruźlicy” lek. med. Dariusz Piskorz z Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w Nowej Dębie spotka się z pacjentami
z Oddziału Rehabilitacji w Nowej Dębie, którym przedstawi prezentację multimedialną na temat w/w choroby. Po zakończonej prezentacji wszyscy pacjenci oraz pracownicy Oddziału otrzymają ulotki na temat tej groźnej choroby. Dla pozostałych pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych także dotrzemy z informacją na temat gruźlicy pod postacią ulotek.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do większej świadomości a zatem do zdrowszego w przyszłości społeczeństwa.

BM.

0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here