Czujemy się bezpieczniej?

42

24.03.11r.


79% Polaków czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy, prawie dwie trzecie uznaje Policję za skuteczną, a 64% respondentów dobrze ocenia pracę funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w okolicy ich miejsca zamieszkania. Policja jest coraz bardziej skuteczna, a Polacy boją się coraz mniej. To wyniki badań społecznych przeprowadzonych w styczniu 2011 roku na próbie liczącej ok. 17 tysięcy osób.

Komenda Główna Policji w styczniu 2011 roku zleciła przeprowadzenie badania opinii publicznej. Polskie Badanie Przestępczości (PBP) do tej pory zrealizowano w czterech edycjach. Poszczególne części zostały przeprowadzone w styczniu 2007, 2008, 2009 i 2011 roku. Badanie prowadzono na próbie ok. 17 tysięcy Polaków. W porównaniu z poprzednimi edycjami wyniki w styczniu tego roku są najlepsze.

Polaków zapytano o skuteczność Policji w walce z przestępczością. Prawie dwie trzecie respondentów uznaje Policję za sprawnie działającą. W porównaniu z poprzednią edycją badania, oceny skuteczności Policji wzrosły o 2 punkty procentowe (z 57% do 59%). Jest to najlepszy wynik od 2006 roku, kiedy to pytanie po raz pierwszy pojawiło się w badaniu (wzrost o 11 punktów procentowych).


Wykres nr 1. Czy Policja w walce z przestępczością w Pana/i okolicy jest: bardzo skuteczna, raczej skuteczna, raczej nieskuteczna czy też bardzo nieskuteczna? (Oceny od V 2006 do I 2011) (w %)

Znaczna część społeczeństwa pozytywnie ocenia pracę Policji. 64% Polaków dobrze ocenia pracę policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania respondentów. To o 1 punkt procentowy więcej niż w ubiegłym roku.


Wykres nr 2. Jak ocenia Pan/i pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana/i miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)? (Oceny od V 2003 do I 2011) (w %)

Zdecydowana większość mieszkańców Polski deklaruje wysokie poczucie bezpieczeństwa. 79% Polaków czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy. Przeciwne odczucia wyraża mniej niż jedna piąta badanych (17%). W porównaniu z poprzednią edycją badania odsetek osób, które czują się bezpiecznie po zmroku wzrósł o 2 punkty procentowe. Od 2007 roku ten odsetek sukcesywnie rośnie. Ponadto 3% osób deklaruje większe poczucie bezpieczeństwa. Jest to najlepszy wynik od marca 1994 roku.


Wykres nr 3. Czy czuje się Pan/i bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku? (Odpowiedzi od III 1994 do I 2011 roku) (w %)


———————————————————————————————————-

————————————————————————————————————-

0

42 KOMENTARZE

 1. [b]Statystyka to jeden rodzaj kłamstwa. Jest prawda, gó…no prawda i statystyka……
  Ja tam nie czuję się bezpieczna. Zwłaszcza gdy mnie nagabują żule pod Tebinem o złotówkę na truskawkę. [/b]

  0
 2. Jak ocenia Pan/i pracę policjantów pełniących służbę w okolicy Pana/i miejsca zamieszkania (miejscowości, dzielnicy, osiedla)?

  nie policji

  0
 3. A te zadymy pod Jorgulą co bija do nie przytomnosci ?
  W lasku kolo basenu czasem strach przejśc w nocy bo nawaleni szaleją, butelkami rzucaja jak popadnie, co efektem pełno szkła na ścieżkach …

  0
 4. A siedzący na ławeczce koło basenu to lepiej się zachowują. Mlodzi, którzy tam siedzą czują się bezkarni a po imprezach czystość wokół ławki wiele zostawia do życzenia. Wstyd bo nawet kosza na śmiecie tam nie ma.

  0
 5. Do komendata policjii .Jak się skończyła sprawa z tym policjantem co bił sie po pijaku w Dębiance z gettem czy został jakoś ukarany

  0
 6. podobno takowy policjant zaczoł nadużywać władzy w stosunku do bezbronnych mieszkańców naszego miasta.nadmieniając * i co teraz*

  0
 7. jeżeli ja biję zone codziennie a TY nie bijesz zony wcale to statystycznie kazdy z nas bije zone co drugi dzien

  statystyka to bardzo zreczne narzedzie do manipulacji poniewaz wielu uwaza ze ja rozumie choc tak na prawde nie ma o niej pojecia

  0
 8. Z tymi statystykami to tak jak z tym policjantem bijącym się w Dębiance… Z potyczki słownej zrobiła się jakaś "wielka bitwa". Ja tam byłam i wiem ,ze żadnej bójki nie było…

  0
 9. Tak to może i było , ale szkoda że ten policjant nie zrobił nic z Tymi przez których w naszym mieście strach wyjść wieczorem na ulicę. Bo jeżeli mówimy o chłoptasiach z getta to każdy z nich powinien za odezwanie się do policjanta (może i wypitego i po pracy) "ty psie "stanąć przed Sądem w Tarnobrzegu. Następnym razem trzy razy zastanowił by się co mówi…….. tyle na ten temat. Panów z getta możemy zobaczyć praktycznie co dziennie pijących alkohol przed blokiem 3 na Jana Pawła II, oraz zakłócających nam ciszę nocną. A może to są te osoby bezbronne w stosunku do których policjanci nadużywają władzy?

  0
 10. naprawdę ,przeczytałam wszystkie komentarze i stwierdzam , że nic mądrego w nich nie jest napisane.

  policja w Dębie !? – mało szkodliwa, aczkolwiek przydatna, żeby tylko nie zgarniali za fajki i alkohol, bo to na prawdę bezsensowne działanie w tych czasach.

  0
 11. Policja? Było dobrze do czasu kiedy jeden z policjantów nie zniszczył dyżurnego, który przyjmował zgłoszenia. Można było pójść na Policję po południu (po pracy) i cokolwiek zgłosić. Teraz to staję się przed drzwiami przyciska jakieś guziczki i co z tego jak nikt nie odbiera tego domofonu bo w budynku nie ma policjantów. Apel do naszych władz zróbcie wszystko żeby dyżurny był na policji w Nowej Dębie. A jezeli chodzi o bezpieczenstwo to nie jest zle. Pilnuje nas straz miejska……..

  0
 12. Do (9 wiemy ze policjant po słuzbie bo po cywilnemu naprał człowieka w Dębiance ,to dorze zrobił bo człowiek był z tzw. Getta był z getta a takiego wolno bić po ryju .Ciekawy jestem co na to Komendat i służby Wewnętrzne w policji.
  Meeg zapytaj właściciela czy skandal z policjantem był w Dębiance czy nie .Społeczeństwo od przedstawicieli prawa powinno trochę więcej wymagać.

  0
 13. Ciekawy jestem kto się wpisał pod numerem"9"- czyżby któryś ze stróżów prawa? ( kto był to wie jak było) pozdrawiam !

  0
 14. Ludzie dajcie se już **** siana. Zgadzam się z 10 ,ze niektórzy panowie z getta powinni dostawać codziennie po ryju tak dla zasady… A afera tak owszem była, ale nikt nikogo nie bił.

  0
 15. [size=16]A dlaczego mamy przestać ,mam nie chodzić do Dębianki na kolację bo jakiś Pan Policjant po służbie z kolegami pijany w sztok da mi po buzi ,nie Panie administratorze ,takiego zachowania nie trzeba i nie należy tolerować .Żądam od Odpowiednich Służb zajęcia się delikwentem.Policja służyć ma zupełnie do innych celów a nie bicie klieentów .Takie jest moje zdanie i wielu moich przyjaciół .[/size]

  0
 16. Akuratnie w Dębiance podczas tej sytuacji o której piszecie były same aniołki jeden z Getta zadymiarz którego nie jeden raz widziałem jak wszczyna zadymę. Wiec sadzę że nawet jak tam było to dobrze ze dostał od policjanta. I może człowieczek o ksywie zaczynającej się na A……. siądzie na tyłku i zajmie się porządnym życiem a nie sianiem zadym jak nastolatek.

  0
 17. No tak. to pozwólmy wymierzać sprawiedliwość pijanym policjantom .Masz coś nie po kolei.Samo to że taki czyn jest naganny i policjat powinien stracić pracę o ile jest winny oczywiście .W normalnych krajach tak jest.Oczywiście powinno się sprawę wyjaśnić i winnych napiętnować.Mam nadzieję że sprawiedliwości stanie się zadość Tego żąda Społeczeństwo Nowej Dęby gdyż to z naszych podatków policja ma na paliwo B)

  0
 18. oj Tam Wszyscy Święci sie znaleźli… jedziecie po Chłopaku jakby nie wiadomo co zrobił … policjant, ksiadz czy zakonnica to tez zwykły człowiek wieć nie rozumiem Waszej przepychanki … ciekawa jestem czy każdy z Was jest taki Aniołek i nigdy z nikim potyczki recznej nie mial… wiec" wystap przed szereg ten kto jest bez skazy i rzuć pierwszy kamien " Amen:PP

  0
 19. ale już odpuście! Niewiem z kim trzymacie, ale robicie krzywdę i chłopakom z getta i temu policjantowi…. Był po cywilnemu, każdy jest tylko człowiekiem… ważne jak zachowali się póżniej…znam chłopaków z getta -to fajne chłopaki… niewiem komu zależy, żeby podbijać ten temat…

  0
 20. Mam pytanie czy nasza Policja i Straż Miejska tylko patroluje radiowozami, niemożna nimi wszędzie wjechać gdzie są rowery ?????
  Chyba że to jest wstyd dla nich…..A ponoć Straż Miejska dostała…

  0
 21. Ja pamiętam czasy jak Straż Miejska jeździła rowerami na służbie. Może nowy Pan Komendant Straży Miejskiej z powrotem wprowadzi takie patrole?? Czekamy na odpowiedź.

  0
 22. Welcome to [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet[/url] store. Dear, we have a lot [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci shoes[/url] for. gucci men shoes, gucci women shoes, gucci low shoes and so on.If you have not time to buy gucci shoes. You can order from our [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet online[/url] store. We will send you order from [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci usa[/url] store.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here