I Sejmik Powiatu Tarnobrzeskiego

6

Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz i Wicemarszałek Zygmunt Cholewiński gościli na pierwszym w historii Sejmiku Powiatowym.

23 lutego do Gminnego Centrum Kultury w Grębowie zjechali radni gminni i powiatowi z terenu ziemi tarnobrzeskiej. Pomysłodawcą i organizatorem Sejmiku jest starosta Mirosław Pluta:
Chodzi o to abyśmy wspólnie dyskutowali o problemach które nas dotyczą. Niech Sejmik stanie się powiatowym forum wymiany myśli i opinii -mówił. Warto dodać, że wczorajsze spotkanie było pierwszym w historii województwa Podkarpackiego i nie wykluczone, że również pierwszym tego typu w kraju. Nową Dębę reprezentowali: zastępca burmistrza Zygmunt Żołądź, II wiceprzewodniczący rady miejskiej Ryszard Rutyna oraz radni: Marian Tomczyk, Stanisław Skimina, Kazimierz Skimina, Janina Lubera, Marek Ostapko i Tomasz Licak.

Dyskusja została zdominowana przez powódź. Małgorzata Chomycz omawiała formy pomocy jakie skierowano do powodzian w tym środki finansowe na remonty i odbudowę oraz odkomarzanie. W sumie w 2010 roku na pomoc powiatowi tarnobrzeskiemu przeznaczono 160 mln złotych.
W tym roku planuje się skierować ponad 2 mln złotych na tzw. \”powodziówki\”. Gmina Nowa może liczyć na wsparcie w wysokości 230 tys zł. Ten podział środków zbudził dyskusje wśród zgromadzonych. Zdaniem Leszka Surdego z Gorzyc jego miejscowość otrzymuje niewspółmierne środki do szkód jakie ją dotknęły. Ponadto omawiano sprawy związane z potrzebą uregulowania kwestii własności wałów, koryta rzeki i odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa.


Starosta zapowiedział, że Sejmik będzie zwoływany przynajmniej dwa razy w roku. Kolejny odbędzie się prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia na zamku w Baranowie Sandomierskim.

/info

6 KOMENTARZE

  1. A gdzie aktywiści z Naszego Samorządu, co ich tak mało ? brak czasu na pracę w samorządzie, czy brak zainteresowania tematyką? A nasz p.Serafin, czy nie powinien wziąć udziału w takim spotkaniu, bo może by wypadało?
    Trzeba przyznać ,że starosta Pluta nie marnuje czasu, aktywnie działa, wprowadza novum w powiecie ,oby z korzystnym skutkiem dla gmin.

  2. Wiecie, że … ten sam pan pracuje w MPGK na ciekawym stanowisku !? Przypadek czy przypadek? Nazywajmy to jak chcemy tylko nie kolesiostwo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here