Jubileuszowa MILITARIADA

24

18-06-2013

Pogoda dopisała, program atrakcyjny, więc nie ma się co dziwić, że tłum mieszkańców i turystów przybył na nowodębskie \”Piachy\”. Policja szacuje, że tegoroczną Militariadę odwiedziło ponad 12000 ludzi, którzy przyjechali nie tylko z podkarpacia, ale również ze świętokrzyskiego i lubelskiego.

Tą V jubileuszową imprezę zorganizowali – Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Imprezie patronowali Wicewojewoda Podkarpacki i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Żar z nieba oraz zmasowany atak najmłodszych, w trakcie Militariady dzielnie znosili żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy oprócz statycznego pokazu sprzętu i uzbrojenia prezentowali wyszkolenie pododdziałów w dynamicznych pokazach na symulowanym polu walki. Pluton wojska aeromobilnego podczas inscenizacji patrolu \”wpadł\” w zasadzkę i wyszedł z pułapki, pokazano także atak na zmechanizowany konwój przeciwnika z ubezpieczonym odwrotem po podłożeniu ładunków. Tutaj specjalne podziękowania dla wszystkich dowódców i żołnierzy za wielką przychylność, elastyczność i pomoc we wszystkich pokazach i przejazdach sprzętu.

Oprócz nich swój udział w imprezie miały także Jednostka Wojsk Specjalnych, Żandarmeria Wojskowa oraz wystawcy sprzętu wojskowego i amunicji. Zawsze możemy liczyć na naszych przyjaciół z Zakładów Metalowych DEZAMET Nowa Dęba, Huty Stalowa Wola oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia – oddział Stalowa Wola.

W niedzielę królowały grupy rekonstrukcyjne, które zafundowały widzom wspaniałe widowisko, a mianowicie rekonstrukcję historyczną pt. „Bitwa o Wzgórza Seelow – 1945r.”

Ta piękna rekonstrukcja, okraszona efektowną pirotechniką miała międzynarodową obsadę. Przygotowało ją i przeprowadziło Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej wraz ze słowacką grupą – Presovsky Klub Vojenskej historie z Presov.

Ponadto swoje dioramy i aktywne stoiska miały: Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Brytyjski kontyngent wojskowy w Afganistanie operacja Herrick 9 – FOB, US Army z okresu wojny wietnamskiej oraz ISAF – Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Wszystkie pokazy odbyły się na wydzielonym i zabezpieczonym przez Straż i ochronę terenie przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

W trakcie trwania imprezy dla publiczności dostepne były interaktywne atrakcje: symulator lotu, strzelnica łucznicza, strzelnica Air Soft Gun, wykrywacz metalu na \”polu minowym\”, dioramy, a także przejażdżki pojazdami militarnymi i wesołe miasteczko.

Dodatkowo w niedzielne przedpołudnie na parkingu przed krytą pływalnią Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji można było oglądać blisko 50 idealnie utrzymanych pojazdów, w tym samochodów i motocykli i rowerów, które przybyły na 2 Zlot Pojazdów Zabytkowych zorganizowany przez Automobilklub Nowa Dęba. Dodatkową atrakcją zlotu był pokaz pierwszej pomocy, a także wystawiony przez Żandarmerię Wojskową symulator zderzeń oraz możliwość przejścia slalomu w alko-goglach.

Wszystko to okraszone potężną dawką wspaniałej muzyki. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Muzyczną ucztę rozpoczął w sobotę zespół HAWOK a wkrótce po nim dawkę kapitalnego rocka dał Paweł Małaszyński z zespołem COCHISE. Tu należy dodać, że śpiewający aktor okazał się również wspaniałym człowiekiem, otwartym na ludzi. Przechadzał się swobodnie po terenie Militariady rozdając autografy i pozując do zdjęć.

Pierwszy dzień muzycznie zwieńczył zespół VAVAMUFFIN, który wspaniale rozhuśtał cały zgromadzony przed sceną tłum.

W drugim dniu popłyneły dźwięki zespołów ZIEMIA KANAAN i ZIYO. Oba zespoły zagrały swoje przeboje a koncerty cieszyły się dużym uznaniem. Ciekawostką było to, że w obu zespołach na perkusji zagrał nowodębianin Arek Rębisz. Muzycznie Militariadę zamknął Czesław Mozil, który razem z zespołem zaśpiewał swoje największe przeboje. Koncert Czesława oprócz wspaniałej muzyki, wyróżniał się przepiękną oprawą świetlną.

V jubileuszową MILITARIADĘ 2013 mocnym akcentem zamknęli tancerze ognia z nowodębskiej grupy Turkus.

Tegoroczna MILITARIADA miała udaną, bogatą oprawę medialną. Newsy o imprezie ukazały sie na największych polskich portalach internetowych – Wirtualna Polska, Onet.pl, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza oraz wiele innych. Ponadto w sobotnim programie na żywo, w Radio Rzeszów, wiceburmistrz oraz dyrektor SOK, zachęcali radiosłuchaczy do przyjazdu na tą unikalną imprezę.
Gościliśmy również redaktorów telewizji TVP Historia. którzy przez dwa dni nakręcali materiały do wykorzystania w swojej pracy redakcyjnej. Hitem oczywiście okazało się, wręcz cudem uzyskane, wejście na żywo w programie Dzień Dobry TVN, w którym Czesław Mozil brawurowo wjechał na czołgu.

Słowa podziękowania należą się sponsorom, którzy wspomogli piątą już odsłonę Dni Nowej Dęby pt. \”MILITARIADA 2013\”.

Wsparli nas m.in.: Starosta Tarnobrzeski, Agencja Rozwoju Przemysłu, TSSE Wisłosan, Zakłady Metalowe DEZAMET SA, Spółdzielnia Inwalidów Zjednoczenie w Nowej Dębie, Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, Fenix Metals, Restauracja Dębianka, Wojska Lądowe – Siły Zbrojne RP, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia Oddział Stalowa Wola, Huta Stalowa Wola, Alior Bank – Nowa Dęba, PHU \”AUTO-GAZ-BUT\” w Nowej Dębie, Centrum Fizjoterapii \”PHYSIO-FIT\” mgr Jagoda Najbar, Przedsiębiorstwo Budowy Segmentów Sp. z o.o. z Płocka oraz Instalatorstwo Sanitarne, Grzewcze, Gazowe Krzysztof Kluza z Bukowca.

UMiG

0

24 KOMENTARZE

 1. ZERO Komentarzy…
  ZERO!!!
  Was Nowodębian kompletnie po****o!!
  Te sosny odbierają "punkt widzenia" ? CZY CO?
  Hajneken by patronat objął – Gówniane piwo – dziadostwo i syf i niedobre i drogie… My w lesie sosnowym wiemy co jest piękne …
  Takto wygląda NIESTETY..:|

  0
 2. Byłem. Możecie mówić co chcecie ale jest się czym pochwalić poza granicami Dęby. Na prawdę impreza godna polecenia. Gratuluję!

  0
 3. Niech oponenci mówią co chcą,ale impreza była udana na całe podkarpacie, wysokie słowa uznania dla organizatorów i władz gminy.Jedynie co nie wypaliło to że nie było Markowicza z obrazem jego patronki. Ratusz też schował się w samosiejkach sosen.Panie burmistrzu następne pilne dla pana zadanie to aby w terminie oddać dzieciom 'Koziołka" i teren koło fontanny oraz rozpocząć prace nad zalewem.
  A co do referendum ,to totalna porażka organizatorów i doradców.

  0
 4. Takie małe spostrzeżenie dotyczące Militariady a mianowicie organizatorzy nie zatroszczyli się (pomijając koszulke na której z przodu była reklama szpitala) o jakiekolwiek gadżety z logo militariady (np. długopisy, zapalniczki, czapeczki, znaczki, wpinki czy choćby naklejki) wielu przyjezdnych (ponoć było ich 12 tysięcy) chętnie by zakupiło coś na pamiątk a gdyby nawet pozostały jakiś gadżty to można je wykorzystć do promocji miasta i gminy. Można było wzorem wielu takich imprez w polsce wydać okolicznościową monetę (5 edycja Militariady była do tego okazją).

  0
 5. Dobre spostrzeżenie do 5 chcąc pożyczyć dlugopisu od pana obslugującego na scenie dlugopisa powiedzial ze ma w spodniach i to sie nazywa kultura

  0
 6. #4 dajcie już spokój z tym Markowiczem.I z Ratuszem również.

  [b]Odeszli w cień,nie ma ich więc po co wskrzeszać,to duchy przeszłości[/b]

  0
 7. Observer skad w tobie tyle jadu zlosliwości? komentujesz tylko po to,zeby rozpoczac antagonizmy na forum. Wyjdz troche z domu,rozejrzyj sie, szukaj pozytywow w zyciu,a w ludziach dobra.

  0
 8. [quote] #12 | wesolo mi dnia 06/19/2013 12:29
  CYT to duchy przeszlosci ? no to kto CYT teraz bedzie oskarzal Ordona ? ze np. sa anomalie pogodowe ?Sad[/quote]

  [b]Znajdą się naśladowcy,spokojna Twoja rozczochrana ;)[/b]

  0
 9. Zgadam się, jeśli chodzi o, Militariadę iż była to świetna impreza na skalę całego Podkarpacia a nawet Polski. Mam nadzieję, iż z każdym rokiem będzie lepiej i zarazem obawy, jeśli chodzi o miejsce pod Militariadę, bo kiedyś w końcu trzeba będzie szukać innego miejsca na tę imprezę plenerową, (ale to już nie moja w tym głowa) myślę, że będzie dobrze. A jeśli chodzi o gadżety z Militariady to wstyd, aby nic nie było nawet długopisu, proporczyka, smyczki, breloczków i czegokolwiek dla dzieciaków a i dorosłych, bo przecież oni ci najmłodsi za kilkanaście lat będą mieli w pamięci młode lata spędzone z rodzicami na Militariadzie. A tak to były gadżety z NSR, Jednostki NIL, Karabeli i Dezametu.

  0
 10. [b]Dlaczego INFO nie napisało swojej relacji z Militariady ??? Dlaczego INFO nie ma swoich zdjęć z Militariady ??? Wszystko zerżnięte ze stron Urzędu Miasta! Wstyd Panie Ostapko![/b]

  0
 11. Trzeba by było być nieudolnym całkowicie żeby za blisko 100 tyś złotych nie zrobić imprezy…. chwalić się imprezami za publiczne pieniądze to ŻENUJĄCE. Ile kasy zostało znowu rozdane SWOIM ? Może na to odpowiecie ? Przepraszam !! ILU PRACOWAŁO ZNOWU "CHARYTATYWNIE" ??? :D

  0
 12. [b]A co boli cię to, że nie załapałeś się na darmową kaskę boś nie swój ?[/b] Pracowały "charytatywnie" pewnie te osoby które chciały coś pomóc i choć grosza zarobić. Tak sadzę nie mnie to oceniać a impreza super..

  0
 13. chyba nie "swój" bo jakem chcioł pomoc to mi godoły że już kasa podzielona …. a ja chcioł ino "charytatywnie" tak pincset zeta bo normalnie biera tysiaka za tako impre…. no chiba że mom sie dzielić to dwa tysiaki ale to tys "charytatywnie"

  0
 14. [quote]Hitem oczywiście okazało się, wręcz cudem uzyskane, wejście na żywo w programie Dzień Dobry TVN, w którym Czesław Mozil brawurowo wjechał na czołgu[/quote]
  buhahahhah aaaaaaaa…… W DZIKIM MIEŚCIE DZIKIE ZABAWY ……….. BO TO NIEDALEKO GRANICY buhahahhahahhhhhhhhhhhhhaaaaaaaa

  0
 15. [quote]wręcz cudem uzyskane[/quote]
  panie Ordon "co boskie Bogu co cesarskie Cesarzowi" czy nie tak to leciało :D …… proszę nie mieszać "CUDÓW" z populistyczną imprezą :D

  0
 16. A w namiocie organizatorów, taki pan z identyfikatorem i dużym brzuchem w trakcie pracy, czyli wykonywania obowiązków pił piwo. Za darmo nie pracował, więc piwa nie miał prawa pić. To jest życie. Wziąć kasę publiczną za robotę i jeszcze piwo pić w trakcie.

  0
 17. Ja odniosę się do przedmówcy. Nie tylko na Militariadzie można było zobaczyć pracowników SOK z piwkiem. Jest to bardzo powszechne w tej instytucji każdego dnia. Jest tyle ludzi chętnych do pracy a tu przyzwala się na spożywanie alkoholu w godzinach pracy. Albo mają przyzwolenie Dyrektora albo mają na to Jego zgodę. Smutne ale prawdziwe !!!

  0
 18. A ja słyszałam od osoby najbardziej niedocenianej w tej instytucji, że sprzedawali jakieś książki, których nie można sprzedawać..hehehe…. a poza tym fajna impreza.

  0
 19. [quote] #22 | OBSERWATOR dnia 06/23/2013 08:54
  Ja odniosę się do przedmówcy. Nie tylko na Militariadzie można było zobaczyć pracowników SOK z piwkiem. Jest to bardzo powszechne w tej instytucji każdego dnia. Jest tyle ludzi chętnych do pracy a tu przyzwala się na spożywanie alkoholu w godzinach pracy. Albo mają przyzwolenie Dyrektora albo mają na to Jego zgodę. Smutne ale prawdziwe !!![/quote]
  Żal d u p ę ściska?Nie dało się załapać na "krzywy ryj"?
  [b]A tak bez kpin to zapytam.Byłeś h..u ?,widziałeś.?Pomawiasz,rzucasz nieprawdziwe oskarżenia pod adresem pracowników SOK-u ,w czyimś oku widziś słomkę,w swoim belki nie widząc.[/b]

  :o mają przyzwolenie Dyrektora albo mają na to Jego zgodę. :D

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here