Kontrola zamieszek

8

Nowa Dęba. Komendant Ośrodka dla uchodźców zwrócił się z prośbą o pomoc do Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego, bowiem w stronę ośrodka przemieściła się grupa ludności lokalnej, wyrażająca niezadowolenie z obecności uchodźców w ich rejonie.

Wrogo nastawiony tłum demonstrował w pobliżu ośrodka dla uchodźców. Do interwencji został wezwany pluton manewrowy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. – Otrzymaliśmy zadanie ochrony ośrodka, rozproszenia demonstracji i zatrzymania jej najbardziej agresywnych uczestników – poinformował ppor. Szymon Sztuk – dowódca plutonu ŻW.

„Linia naprzód!” – padła komenda dowódcy plutonu. Żołnierze wyposażeni w kamizelki, hełmy z przyłbicą, pałki i tarcze ochronne ruszyli w kierunku demonstrantów. Agresywny tłum zaczął obrzucać żołnierzy butelkami, skandować wrogie hasła. Pomimo wezwań do zaprzestania przemocy sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz groźniejsza. Do mediacji z protestującym tłumem zostali skierowani żołnierze z Taktycznego Zespołu Wsparcia CIMIC. Próbowali załagodzić agresywne wystąpienie demonstrantów. Po kilkunastu minutach negocjacji sytuacja ustabilizowała się, a żandarmi rozproszyli tłum.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej doskonalili procedurę Crowd Riot Control, czyli umiejętności panowania nad tłumem, różne warianty jego zachowań – tłumaczył mjr Dariusz Pawlak z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – Koordynator ds. działania ŻW podczas ćwiczenia „Anakonda-14”.

Grupę podgrywającą ludność lokalną stanowili żołnierze z 3 kompanii regulacji ruchu z 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie. W skład patrolu manewrowego weszli żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Grupa negocjatorów CIMIC została wydzielona z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc. Zajęcia te stanowiły jeden z elementów ćwiczenia „Anakonda-14”, w ramach którego Siły Zbrojne doskonalą współdziałanie z elementami układu pozamilitarnego.

Tekst i zdjęcia: por. Anna Żuchowska

0

8 KOMENTARZE

 1. A pan Emigrant to nie troll? spierd..il za granice i siedzi na necie! przyjdz na stadion i powiedz ze są trolle….nie? a to dlaczego?buahahah. Niech moc internetu bedzie z wami!

  0
  • I tak można scharakteryzować trola, patrz wypowiedź wyżej.Oni nie używają mózgów no bo ich mają, a słownictwo… no cóż niech może lepiej że siedzą na stadionach

   0
 2. Trole zawyly na kilka słów prawdy. Trol włączył swoją szczekaczke i pręży zrośnięty mózg. Ja leje na twoj prowincjonalny klubik i twój stadion trolu. Mam dostęp do rozrywki wyższych lotów aniżeli darcie mordy na stadionie. Pozdrawiam
  Ps. Jestem pod wrazeniem ze rozwiazales dodawanie przed publikacja postu. Hej stal

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here