Mundurowa Jedynka

22

02.05.11r.

\”Obowiązkiem żołnierza jest stworzyć dla ojczyzny piorun, który błyska, a w razie potrzeby uderzy\”

Po raz pierwszy tego roku kandydaci do Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Dębie mają możliwość wyboru klasy mundurowej – wojskowej. Jako że czas naboru do szkół średnich zbliża się wielkimi krokami, postanowiliśmy przyjrzeć się propozycji „Jedynki” i zapytać o szczegóły. Zapraszamy do lektury wywiadu z dyrektor Janiną Luberą oraz chor. Wojciechem Bulanowskim i st. chor. Sebastianem Tuźnikiem – współorganizatorami przedsięwzięcia.

Na rynku edukacyjnym profile obronne i licea wojskowe istnieją od dłuższego czasu. Czy klasa wojskowa w nowodębskim Liceum, w Państwa założeniu, ma wpisywać się popularny standard tego rodzaju szkolnictwa, czy przygotowujecie coś nowego i autorskiego?

Janina Lubera: Nazywając nowotworzoną klasę „wojskową” mamy precyzyjnie na myśli taki charakter programu nauczania, który nie opiera się na marketingowych chwytach samej mundurowej otoczki. Często w klasach nazywanych wojskowymi, mundurowymi, obronnymi, itd. przekazuje się materiał dotyczący wszystkiego, co tworzy ogólny system bezpieczeństwa – w tym straży pożarnej, cywilnego ratownictwo medycznego, itp. Uważam, że taką wiedzę powinni otrzymywać uczniowie wszystkich klas. Dobrze prowadzone zajęcia przysposobienia obronnego wraz z regularnymi ćwiczeniami pomocy przedmedycznej spokojnie ową potrzebę wypełnią. Nasza klasa jest sprofilowana ściśle w obszarze obronności – wojska lądowe, morskie, powietrzne, specjalne, logistyka wojskowa, służba wywiadu i kontrwywiadu, żandarmeria a także realizacyjne i ochronne formacje podległe pod MSWiA.

Półżartem można powiedzieć, że serwujecie pociechom przedsmak służby.

Janina Lubera: Wybraliśmy pewne elementy, z których jedne dają prawdziwą frajdę uczniom, są młodzieńczą przygodą, a drugie są merytorycznym przygotowaniem do służby – dla tych, którzy chcieliby później się na nią zdecydować. Oprócz regularnych zajęć poligonowych, obozów, rajdów, wycieczek terenowych. sztuk walki na wf-ie, noszenia munduru w szkole przez co najmniej jeden dzień w tygodniu, stawiamy przed uczniami wymagania przyswojenia wiedzy dotyczącej funkcjonowania poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, szerokiego spektrum współcześnie wykorzystywanej broni i technicznych warunków jej eksploatacji, organizacji łączności i obiegu informacji niejawnych, nawigacji klasycznej i satelitarnej, do tego elementy dyplomacji i geografii gospodarczej. By móc zrozumieć głębiej niektóre z powyższych zagadnień, zostaną od technicznej strony omówione w ramach zajęć z przedmiotów ścisłych. Na języku angielskim nieraz zagości wojskowe słownictwo.

Wojciech Bulanowski: Z wyprzedzeniem zapraszamy mundurowych, by zagościli na zajęciach ze swoimi prelekcjami. Sam pełniłem służbę w Iraku, w oddziale specjalnym ŻW wspólnie z żołnierzami innych państw. Uważam, że żołnierze wszelkich formacji powinni dzielić się doświadczeniami, wspomnieniami i wiedzą, gdyż w ten sposób możemy kształtować młode pokolenia, które jak pokazuje historia m.in. „Orląt Lwowskich” mogą dać przykład starszym, jak należy bronić Ojczyzny i bezinteresownie dbać o jej dobro. Chcielibyśmy, aby klasa o takim profilu w podobny sposób te pokolenia kształtowała.

Sebastian Tuźnik: Będę miał przyjemność prowadzenia przedmiotu kierunkowego w klasie drugiej. Miałem okazję już gościć w szkołach z prelekcjami na temat łowiectwa i jego tradycji. Jestem pasjonatem strzelectwa długodystansowego, a liceum ma przecież wieloletnią tradycję strzelectwa sportowego. O ile jestem zorientowany, pani dyrektor, jeszcze jako uczennica, uczestniczyła w takich zajęciach.

Czy uczeń – kadet musi ponieść jakieś dodatkowe koszty związane np. z mundurem?

Janina Lubera: Założyliśmy, że koszt kompletu munduru kroju ACU lub pokrewnego wraz z beretem nie powinien obciążyć kadeta wydatkiem większym niż około 200 zł. Udało nam się znaleźć przychylne firmy, których oferty mieszczą się w tym progu. Oczywiście, to uczeń sam decyduje, gdzie komplet nabyć. Jako dodatkowy element reprezentacyjny przewidujemy krótką pelerynę z bordową lamówką. Ten element jest obecnie projektowany i na niego oraz na inne dodatki staramy się o środki zewnętrzne.

Wojciech Bulanowski: Po konsultacjach z młodzieżą wybraliśmy wzór kamuflażu, będący polską odmianą „Multicam`u”, występujący pod nazwami „Suez” albo „Camogrom”. W Polsce używany jest przez Wojska Specjalne, BOR oraz kilka specjalnych grup policyjnych. Do niego uczniowie założą bordowy beret, właściwy wojskom powietrznodesantowym. Wybór obuwia pozostawiamy w gestii uczniów – tak, jak w najlepszych jednostkach… Muszą sięgać ponad kostkę i kolorystycznie mieścić się w gamach naturalnie „maskujących” – od czerni, poprzez kolory ziemiste do oliwki.


Sebastian Tuźnik: Jeżeli chodzi o zajęcia poligonowe, tolerancja umundurowania jest większa. Preferowana będzie każda odzież „taktyczna”, niezależnie od wzoru kamuflującego i kroju. Pewne elementy kamuflujące uczniowie będą mogli wykonywać sami. Przez to chcemy pobudzić młodzież do wykazania w pracy pomysłowości, sprytu i inicjatywy. Indywidualizacja wyposażenia jest uprzywilejowaną domeną „specjalsów” i liczymy na to, że i przyszłych kadetów „Jedynki”.

Państwu i potencjalnym kadetom życzymy powodzenia i żołnierskiego szczęścia. Dziękuję za rozmowę.

0

22 KOMENTARZE

 1. Mogli sie postarac i wybrac umundurowanie Polskie a nie kolejna podnieta zachodnim stylem, porazka bedzie z tym profilem. Nauka sztuk walki na wf'ie?? przez kogo pana SUSKE?? ^^ na to trzeba miec papiery.

  0
 2. właśnie to jest nowy mundur WP…. wystarczy zapoznać się ze stronami dotyczącymi wojska a nie od razu atakować.

  0
 3. czy uczniowie tej klasy będą zdawać taką samą maturę jak pozostali?
  ciekawe ile dziewczyn zdecyduje się na taki profil.
  i czy '"wojskowi" uczniowie nie będą mieli problemów z odróżnieniem zasad panujących na poligonie z zasadami obowiązującymi w cywilu, tj. że nie będą stosować nowo nabytych sztuczek w stosunku do reszty licealistów (mam na myśli te nieprzyjemne w skutkach sztuczki).
  w każdym razie świetnie, że szkoła się rozwija! oby profil wojskowy przyczynił się do rozwoju młodzieży!

  0
 4. FINKO!
  Adepci klasy wojskowej nie będą zdawać takiej samej matury jak pozostali. Właściwie nie będą zdawać żadnej matury. Skończą naukę i zostaną wysłani na front wojny z terroryzmem ;) Ale oczywiście mam tutaj na myśli wojnę z terroryzmem rządowym. Będą walczyć w Ruchu Autonomii Podkarpacia przeciwko Ruchowi Autonomii Śląska ;) Oczywiście wszystkich mniej rozgarniętych informuję, że to co napisałem to żart. Prawdziwa odpowiedź: BĘDĄ ZDAWAĆ TAKĄ SAMĄ MATURĘ JAK POZOSTALI.

  0
 5. Na bordowy beret trzeba sobie zasłużyć !!!!

  Juz kiedys było liceum wojskowe w technikum im. E.Kwiatkowskiego, i skonczyło sie niewypałem.

  0
 6. Pytanie, co da takie liceum, bo sądzę, że to kolejny chwyt marketingowy na ściągnięcie uczniów, a samo ukończenie nie daje żadnego papierka.

  Co do samego pomysłu odnoszę silne wrażenie, ze jest on odpowiedzią na działanie nowodębskich grup ASG HUSKY oraz EPSEALONU

  0
 7. Liceum daje maturę i nigdy innych " papierków" nie dawało i nie daje. A klasa wojskowa jest klasą licealną.
  To dzięki temu, że w mieście jest poligon oraz już funkcjonują grupy o których pisze frant!c + zapał i wiedza prowadzących + przychylność zawodowych żołnierzy = szansa na dobry start i realizację nauki powiązanej z pasją

  0
 8. Popieram inicjatwe a jak braciszek tam nie pójdzie to ma w piz.. i na gaz. Sam służe kilka lat i to dobra perspektywa. ;)

  0
 9. Jak długo jeszcze w sklepach z zabawkami półki będą najezone karabinami, jak długo jeszcze co wieczór w telewizji będa filmy dla dzieci w imię militaryzacji?

  0
 10. Najgorszy jest ten moher wojsk powietrzno-desantowych … mógł by być oliwkowy lub zielony … A co do mundury mógł by byc bunderwery lub fok z USA ,

  0
 11. Ja już podanie wypełniłam. I oczywiście wybieram się na profil mundurowy. Mam nadzieję, ze w razie czego jedyną dziewczyną w tej klasie nie będę :)

  0
 12. do #6

  zwróc uwage ze w ZS2 jest zwykla klasa ktora ma rozszerzenie z polskiego ????? i wodu jezyk i WF to jeszce zrozumiem

  a w jedynce ma byc przedmiot kierunkowy bodajze [przysposobienie wojskowoe

  Widzisz roznice Bo ja tak

  Rownei dobrze mozna biolchem nazwac medyczny

  0
 13. no to jaszczurka witaj w klasie , no ja też mam taką skrytą nadzieję ,bo sami panowie to troszkę za mało … a i najważniejsze panie w mundurach są prze urocze i mi osobiście się podobają

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here