Odsłonięcie tablicy pamięci kierownictwa Wytwórni Amunicji nr 3

20

14-11-2011

Odrodzona 93 lata temu niepodległa Rzeczpospolita budowała podstawy silnego gospodarczo państwa między innymi tu, otwierając nowoczesne zakłady zbrojeniowe. Wiele lat później, na tych podwalinach powstało nasze miasto – mówił podczas uroczystości Świeta Niepodległości burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon. 11 listopada podczas uroczystych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości odsłonięto tablicę pamięci kierownictwa i pracowników Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. Później uczestnicy przemaszerowali na plac przed Urzędem Miasta i Gminy.
Tworząc naszą teraźniejszość nie wolno nam zapominać o przeszłości. Dziś winni jesteśmy poprzednim pokoleniom kontynuowanie ich dzieła. Dzieła budowy nowoczesnej ojczyzny. Tej wielkiej – Polski i tej małej – Nowej Dęby – podkreślił burmistrz Wiesław Ordon w okolicznościowym wystąpieniu.

Na ścianie budynku Urzędu Miasta i Gminy odsłonięto tablicę pamięci kierownictwa i pracowników Wytrówni Amunicji nr 3 – w tym płk. Jana Szypowskiego, kpt. Tadeusza Śmiśniewicza, inż. Witolda Thieme oraz płk. Piotra Siedleckiego.

Powstała w latach 1937-1939 r. fabryka zbrojeniowa była jednym z ważniejszych elementów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wytwórnia Amuncji nr 3 stała się także przyczynkiem do budowy pierwszego osiedla robotniczego w Dębie. Osiedle to dało początek powstałej w 1961 r. Nowej Dębie. Dziś możemy radośnie świętować 93. rocznicę pamiętnych chwil z listopada 1918 r. Te ważne dla Polaków wydarzenia świętujemy w wyjątkowym dla nas roku 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie – podkreślił burmistrz Wiesław Ordon. Początki naszego miasta sięgają osiedla powstałego przy Wytwórni Amunicji nr 3, powstałej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego – wielkiego projektu gospodarczego odrodzonej, Drugiej Rzeczypospolitej. Dziś chcemy zaznaczyć, że powstanie wytwórni miało istotne znaczenie dla rozwoju miasta – dodał burmistrz.
Niespotykane w tamtych czasach tempo budowy stanowić winno wzór dla dzisiejszych budowniczych – podkreślił syn kierownika Wytwórni Mirosław Szypowski. Dziękuję władzom i mieszkańcom Nowej Dęby za ten piekny gest – dodał.

Podczas uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod nowo odsłoniętą tablicą oraz obeliskiem poświeconym wicepremierowi Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.

Pamięć wszystkich walczących o wolną Polskę uczczono także apelem poległych oraz salwą kompanii honorowej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Żołnierze oraz członkowie Związku Strzeleckiego zaciągnęli także warty przy tablicy oraz obelisku Eugeniusza Kwiatkowskiego.

PA/ UMiG

0

20 KOMENTARZE

 1. Ratusz ze strony Urzedu publikuje trzy zdjecia z uroczystosci ,ale w tych uroczystosciach sam widoczny nie byl ,czyzby byl LEWICOWY bo im 11 Listopada nie wsmak woleliby 22 Lipca

  0
 2. Rzecznik pitoli ze to prowokacja WESOLEGO,a nakoncu mu przyznaje racje ze ratusikowych na obchodach nie bylo bo kopali na orliku,wypisz wymaluj GRAZ:@

  0
 3. Ratusz wspólnie z Pogonią Nowa Dęba obchody Dnia Niepodległości organizował. No ale Ciebie w przeciwieństwie do setki zawodników i kilkuset ludzi którzy w ciągu całego dnia zjawili się na hali tam nie było, więc nie wiesz jak wspaniała atmosfera tam panowała. Ale możesz obejrzeć film z tego wydarzenia:
  http://youtu.be/Xq6erUh33kk

  0
 4. powinnismy zadbac o orkiestre z ND,widac ze chcą dzialac,tylko funduszy brak.wnioskuje tak bo widze jak są ubrani,szkoda by było żeby wymarli…tyle lat,taka tradycja.

  0
 5. Boli,pewnie że boli że nie ze szlachtą(om):DChociaż ma rację.Po cóż pchać się na piedestał.Dyskredytować radnego M.Ostapko?Nie wypada.;)

  0
 6. [b]…Obchody rozpoczęła msza św….
  Boże , tyle hipokryzji wyłazi z tych nawiedzonych, a Ty nie możesz gromu z jasnego nieba pościć na to towarzystwo ?[/b]

  0
 7. Patrzę na pierwsze zdjęcie i widzę, że o orkiestrę nikt nie umie zadbać. To powinna być reprezentacja miasta szkoda że władza o tym zapomina

  0
 8. Patrząc na tą orkiestrę to ogromny wstyd dla miasta,może Przewodniczący Rady i uzdolniony muzykalnie pan Serafin wykaże inicjatywę i zlituje się nad tymi ludźmi, zaproponuje przydzielenie funduszy na mundur dla tych muzyków. Na pewno "Ratusz" poprze ten wniosek.
  Mniej przydzielić w budżecie gminy na 2012 r na Jana remizy a wygospodarowane fundusze przeznaczyć na orkiestrę, będzie wyglądać tak jak za czasów PRL. ZGROZA i ŻENADA.

  0
 9. Dla poprzedniej dyr. domu kultury orkiestra byla niewygodna, a dla obecnego nie istnieje,trzeba szkolic mlodych muzykow a nie traktowac pozostalych jak piate kolo u woza .Chmielow wspomagaja a nowa deba nie potrafi zaangazowac mlodych nastepcow.To zdrada tak wspanialej tradycji orkiestry.Dlaczego tylu wspanialych muzykow zrezygnowalo.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here