Podpisano międzygminne porozumienie na dostawę śmieci

21

21-06-2012r.Dziewięć gmin powiatów stalowowolskiego i tarnobrzeskiego podpisało porozumienie ze Stalową Wolą na dostarczanie odpadów komunalnych do mającego powstać w Stalowej Woli Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Takie działania były konieczne w związku ze zmianą ustawy dotyczącej gospodarki odpadami która od 2013 roku zakazuje deponowania na składowiskach odpadów zawierających więcej niż 5% węgla organicznego posiadających ciepło spalania powyżej 6MJ/kg(mega dżuli na kilogram). Wg ustawy podstawą gospodarki odpadami mają stać się regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych i na północy Podkarpacia taką regionalną instalacją ma być właśnie stalowowolski zakład. Dlatego do porozumienia międzygminnego przystąpiły m.in. Pysznica i Grębów posiadające zmodernizowane zakłady ze składowiskami odpadów. Prezes stalowowolskiego MZK, który wybuduje zakład Mariusz Piasecki przyznał, że rozważane są rozwiązania, które umożliwiłyby ich wykorzystanie.

A obok Grębowa i Pysznicy wśród 9 gmin, które podpisały porozumienie międzygminne dotyczące gospodarki odpadami ze Stalową Wolą znalazły się również Nowa Dęba, Baranów Sandomierski i Gorzyce z powiatu tarnobrzeskiego i pozostałe gminy powiatu stalowowolskiego – Bojanów, Zaklików, Zaleszany, Radomyśl. Z porozumienia cieszył się prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, który liczy na to, ze będzie ono początkiem dalszej współpracy samorządów. W imieniu 9 gmin które podpisały porozumienie głos zabrał burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, który przyznał, że porozumienie było możliwe bo propozycja stalowowolska zawierała konkrety.

Prezes Piasecki przyznał też, że podpisanie porozumień z 9 gminami wcale nie oznacza końca działań w zapewnianiu dostaw odpadów do przyszłego zakładu bo lukę po Nisku i Tarnobrzegu, które wybrały inne rozwiązania trzeba będzie zapełnić.

Natomiast koszt budowy Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli, który ma być gotowy w 2014 roku wg szacunków ma wynieść ok. 90mln zł z czego 70% ma stanowić dofinansowanie z zewnątrz.

Marta Górecka
Źródło: Radio LELIWA

0

21 KOMENTARZE

 1. Burmistrzu a dlaczego nie wybudowano tego zakladu w Nowej Debie ?,tyle miejsc pracy i tylu bylo by zadowolonych z P. dzialania ;)

  0
 2. Tak jak wcześniej napisałem w innym temacie, ten koleś spod # 1 pisze aby tylko coś napisać. Niej ważne że są to d e b i l n e teksty, ale uzależnienie jest tak wielkie że musi zaistnieć na forum. Tak samo jak Jozwa czy Fuma muszą wychleptac swoją "truskawkę", tak on musi coś napisać…

  0
 3. Pani MARTO – WIESŁAW dopowiedział jakie KONKRETY?
  Język jak za Gomułki/wczesny Gierek ew.Wiadomości są ''corazbardziej'' lakoniczne..
  ps.Żyję już /nie przymierzając !/jak Mojżesz – [color=#cc0000]szejset[/color]lat:):):)

  Ot,prowokacjaB)

  0
 4. Skoro cytujesz reklamy z TV zamiast własnego zdania, no to wszystko co napisano wcześniej o tobie musi być prawdą. Piszesz tylko aby coś napisać

  0
 5. A gdzie ten zakład miałby w Dębie powstać? Nikt w lesie nie wybuduje zakładu. Wielki, najmądrzejszy, uparty jak osioł "B…rz" powinien już dawno przygotować tereny pod inwestycje. Drogi, media, itp. Wtedy firmy byłyby zainteresowane, a tak jak jest to można jedynie "truskawkę" wypić, bo w lesie nie widać. LUDZIE!!! zmieńmy tą władzę!!!!!!!!!!!

  0
 6. Ludzie!!!zmienmy ta wladze!!!!!!! przywrocmy KOMUNE ona Debe zmieniala co rok ,Wiesiek do roboty BUDUj Media buduj drogi wytnij las bo tych co tam pila " TRUSKAWKE "nie widac z drogi i nikt nie chce sie zatrzymac i zainwestowac,zobaczysz jak przyjda Ratuszowe to Deba bedzie pomiedzy Tarnowska Wola a Majdanem preznym i rozwinietym osrodkiem przemyslowym :|

  0
 7. Jak to nie jak tylko chcecie to jeszcze dziś piszę gdzie trzeba.
  Ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że na komunalce nie wyjdą na swoje więc trzeba będzie importować coś bardziej płatnego: medyczne, pestycydy z Ukrainy itp.

  0
 8. Wiesiek popadles w grzech zaniechania ,nic nie budujesz wiec bij sie w piersi i buduj Rondo ,buduj wodociagi oswietlenia skwerow i placow zabaw,buduj peron , zrob wreszcie ta kanalizacje na strefe,a ty tylko rozwalasz FONTANNE Czekalskiego , po komunie KOLOROWA ,czy chcesz skonczyc jak P. Premier na Bratniej Ukrainie ,prokurator juz ci sie przyglada a na realizacje pozostalo ci tylko dwa lata a potem ciezkie roboty cie czekaja

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here