„Skąpiec” Moliera na deskach SOK

0


Już 15 października 2015 r. będziemy mieli możliwość po raz kolejny zadać pytanie: pieniądze czy uczucia? Co ma większą wartość dla Harpagona, tytułowego skąpca z Molierowskiej komedii? Odpowiedź znajdziemy w tarnowskiej inscenizacji sztuki „Skąpiec”, którą przygotował słowacki reżyser Marián Pecko. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zaprosił Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, który przedstawi klasyczną komedię w nowoczesnej aranżacji.

„Skąpiec” Moliera to chyba jedna z bardziej znanych francuskich komedii. Wystawiono ją po raz pierwszy we wrześniu 1668 roku, a w roli Harpagona – głównego bohatera, wystąpił sam Molier.

Kim jest Harpagon? Pogodnym staruszkiem przyzwyczajonym do oszczędzania? A może bezwzględnym lichwiarzem i okrutnikiem, który życie i szczęście swoich najbliższych podporządkowuje wymiarowi materialnemu? Co ma dla niego większą wartość – pieniądze czy uczucia? Harpagon jest ojcem dwójki dzieci – Elizy i Kleanta. Eliza jest zakochana w biednym Walerym, Kleant – w ubogiej Mariannie. Harpagon ma jednak wobec dzieci pewne plany… Do gry dołączą między innymi stary i bogaty Anzelm, swatka Frozyna, kłamstwa i przede wszystkim pieniądze. Każdy może odnaleźć w poszczególnych postaciach kawałek siebie, cząstkę własnej duszy, pragnień, ale także problemów dnia codziennego. Bo pewne zjawiska, sytuacje są ponadczasowe. Pieniądze i wszelkie ziemskie bogactwa kuszą wielu nieprzerwanie od wieków, przysłaniając im to, co najważniejsze – bliskich i uczucia, prowadząc do zguby i osamotnienia. Jak odczytywać „Skąpca” w czasach kryzysu, kiedy każdy z nas uwikłany jest w kapitalistyczne zależności, każdy pożąda rzeczy? Z tym zadaniem znakomicie zmierzył się słowacki reżyser – człowiek teatru – podobnie jak sam Molier…

Możemy oczekiwać szybkiego tempa akcji, wyrazistych bohaterów, elementów baletu i opery oraz niezwykłej świetlistej scenografii! Zapowiada się ciekawe i intrygujące wydarzenie artystyczne.

Spektakl odbędzie się 15 października 2015 r. (czwartek) w sali widowiskowej SOK o godz. 19:00. Bilety w cenie 40 zł. można zakupić w kasie kina lub sekretariacie SOK od 10 września 2015 r. Dodatkowe informacje pod numerem tel. (15) 846 24 10.

——————————————
Głosuj na PiS

0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here