Starostowie i szefowie gmin spotkali się na konwencie

13

9.11.2012

Starostowie Krzysztof Pitra i Jerzy Sudoł oraz burmistrzowie i wójtowie z powiatu tarnobrzeskiego rozmawiali na temat wspólnych inwestycji na rok 2013.

Infrastruktura i sport to tematy, które zdominowały wczorajszego (08.11.) obrady konwentu wójtów i burmistrzów powiatu tarnobrzeskiego. Od lat w powiecie tarnobrzeskim wcielana jest w życie wypracowana zasada współfinansowania modernizacji dróg powiatowych i chodników. Starostwo dokłada gminom 25% kosztów remontu ustalonego odcinka trasy oraz 50% do tego aby powstał nowy chodnik. Podczas dzisiejszego spotkania ustalano zadania do realizacji w przyszłym roku.

Starosta Krzysztof Pitra uważa, że połączenie sił i środków przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom powiatu – Często bywa tak, że ani gmina ani powiat nie jest w stanie zrealizować określonego zadania tylko i wyłącznie w oparciu o środki pochodzące z własnego budżetu. Jeśli jednak jako jednostki samorządowe będziemy działać wspólnie wówczas wiele oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji powstanie szybciej – zauważa. Chodzi tutaj głównie o budowę dróg i chodników. Taka współpraca była już wdrażana w życie, dzięki czemu wiele dróg zostało zmodernizowanych w tym słynna droga Ocice – Chmielów Jadachy, którą odremontowano właśnie dzięki dobrej współpracy samorządów powiatowego i nowodębskiego.

Powinniśmy także ustalić pewien plan kooperacji trzech podmiotów tj powiatu, gmin i władz województwa. Wieloma kluczowymi drogami przejeżdża mnóstwo samochodów ciężarowych, a przy tych drogach nie ma chodników i ścieżek rowerowych. Stwarza to olbrzymie zagrożenie dla korzystających z tych dróg pieszych. Dlatego warto rozważyć na jakich zasadach moglibyśmy jako samorządowcy z terenu powiatu wejść we współprace z władzami województwa w celu budowy ciągów pieszych w miejscach szczególnie niebezpiecznych – mówi Krzysztof Pitra.
Starosta poruszył także temat sportu młodzieżowego. – Uważam, że powinniśmy wykorzystać bogatą bazę sportową naszego regionu i wspólnie opracować plan jej wykorzystania. Ważne jest zachowanie ciągu szkoleniowego od szkoły podstawowej i gimnazjum (które prowadzą gminy) po szkoły średnie (którymi zajmuje się Powiat). Jeśli w szkole podstawowej jest tzw. klasa sportowa, a w gimnazjum już jej nie ma to w pewnym sensie tracimy 3 lata szkoleniowe. Co z tego, że w szkole średniej będą klasy o profilu sportowym skoro zaprzestano szkolenie w gimnazjum? Zastanawiamy się także nad utworzeniem Młodzieżowej Ligi Sportowej dla dzieci i młodzieży z naszego terenu. Szczególny nacisk chcemy położyć na piłkę nożną. Bolesne jest gdy nasza reprezentacja przegrywa lub remisuje z krajami z którymi powinna mieć kilku bramkową przewagę. Powinniśmy na szczeblu lokalnym robić co się da by w przyszłości móc cieszyć się sukcesami biało-czerwonych.

PT

0

13 KOMENTARZE

 1. No dawać !!!!! Czego jeszcze nikt nie krytykuje??? No znajdźcie coś. Na pewno coś jest do czego można się przyczepić…zaglądnę tu jutro, na pewno się rozkręci. Amen.

  0
 2. Zobaczcie, burmistrz Ordon ma przed sobą dwie butelki. Nie uważacie, że to może świadczyć o jego chciwości??? To skandal.!!!!!! Zagarnął wszystko co jest na stole……ehhh dobrze że jest RATUSZ. Oni zaraz zaprowadzą tu porządek. Mogę spać spokojnie.

  0
 3. Zobaczcie ale oni wszyscy chciwi. Mają przed sobą dwie butelki wody!!! Nie uważacie że są chciwi? To skandal … Ale z ciebie pal…

  0
 4. Starosto mlodzi chca nowych miejsc PRACY a nie chodnikow ,chca odlesienia lasu ,no i wrescie wyremontuj ten odcinek chodnika [20m] przy ul 1 maja bo sie wstydzimy patrzac na niego :P

  0
 5. CI DWAJ Z POWIATU -ZA-PLUTE- ****KI NIE MAJĄ POJĘCIA O NICZYM, WIĘC PYTAJĄ TYCH Z DOŁU ,A ONI TEŻ NAUCZYCIELE I TEŻ NIC NIE POTRAFIĄ.

  0
 6. Jeżeli powiat daje taka kasę to dlaczego nie ma nowego chodnika na ul. Jana Pawła Ii przy Koziołku.Może ktoś przypomni burmistrzowi. przecież to centrum miasta. Wszędzie porobili parkingi a przy Jana Pawła , naprzeciwko pawilonów handlowych nie. Dlaczego?

  0
 7. Zauwazcie że z tego artukułu nie wynika nic !!! poza tym że się spotkali, powiedzieli po jednym zdaniu – co powinni zrobić i tyle!!!!! Pitra ni z gruszki ni zpietruszki na spotkaniu o nowych INWESTYCJACH mówi : "Uważam, że powinniśmy wykorzystać bogatą bazę sportową naszego regionu i wspólnie opracować plan jej wykorzystania" a dalej "Zastanawiamy się także nad utworzeniem Młodzieżowej Ligi Sportowej dla dzieci i młodzieży z naszego terenu." – Kur….a o jakiej on inwestycji mówi???!!! I na koniec najlepsze: "Bolesne jest gdy nasza reprezentacja przegrywa lub remisuje z krajami z którymi powinna mieć kilku bramkową przewagę" Ludzie – co to za spotkanie????!!!! Co to kur….a jest????!!! O czym oni mówią ?????!!!! Kim oni są ????!!!!:o

  0
 8. Po srodku siedzi Wojt gm. Gorzyce. Gosc wyjatkowo odporny na wszelkie argumenty przemawiajace za budowa chodnikow i trs rowerowych. Na drodzie 77 Sandomierz – St. Wola co chwile dochodzi do potracen pieszych i rowerzystow. niektore koncza sie tragicznie. Ta droga nie ma nawet pobocza. Ludzie z okolicznych miejscowosci MUSZA poruszac sie krawedzia jezdni zeby dotrzec do apteki, urzedow, przychodni, zakladu pracy itp. Nie kazdy ma samochod. Szczegolnie ludzie stasi i samotnie mieszkajacy. Sprawa poruszana od dawna – i jak grochem o sciane. Ostatnio wojcina wydumal … ze lampy wzdluz drogi nie pozwalaja na budowe chodnika. Marnowanie pieniedzy podatnika na takie spotkania wyjazdowe. Kury panu szczac prowadzac, a nie modernizacje planowac panie Grzegorzek.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here