Strategia Rozwoju Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego gotowa

8

Przedstawiciele Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego, Gorzyc, Grębowa i Tarnobrzega spotkali się w środę w tarnobrzeskim magistracie by zaprezentować projekt Strategii Rozwoju Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Podczas spotkania Witold Pycior, przedstawiciel Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która jest autorem dokumentu zaprezentował dokument, przedstawił przedsięwzięcia strategiczne i komplementarne, zaproponowane przez poszczególne gminy do realizacji w latach 2014-2020.

Porozumienie o współpracy między gminami powiatu ziemskiego zostało podpisane jeszcze w 2013 roku, mając na względzie zapisy Strategii Rozwoju Województwa-Podkarpackie 2020 wyznaczającej Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzega oraz kierując się możliwościami, jakie stwarza perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020.

Deklarowana płaszczyzna współpracy dotyczy:

 • przywracania funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych terenów obszaru funkcjonalnego;

 • poprawy stanu środowiska przyrodniczego, wspierania efektywności energetycznej;

 • wzmacniania rozwoju funkcji symbolicznych budujących ponadregionalną rangę  obszaru funkcjonalnego oraz poprawę dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze;

 • podnoszenia atrakcyjności turystycznej i kulturowej obszaru;

 • promocji produktu turystycznego wspólnego dla całego obszaru funkcjonalnego;

 • wzmacniania  rozwoju technologicznego oraz innowacji;

 • wspierania rozwoju przedsiębiorczości poprzez działania infrastrukturalne;

 • współdziałania na rzecz komunikacyjnej spójności obszaru;

 • kształtowania przestrzeni publicznej.

Celem głównym Strategii jest: rozwój i wykorzystanie potencjałów Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rewitalizację, integrację obszaru i budowanie jego przewag konkurencyjnych.

Osiągnięcie celu głównego będzie możliwe dzięki realizacji trzech celów strategicznych:

 1. Podniesienie poziomu aktywności gospodarczej poprzez uzupełnienie, modernizację  i kompleksowe zintegrowanie systemów infrastruktury technicznej oraz wsparcie rozwoju przedsiębiorczości.

 2. Poprawa, jakości życia poprzez włączenie społeczne oraz rozwój usług publicznych.

 3. Racjonalne wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w celu zachowania dobrych warunków do życia dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

0

8 KOMENTARZE

 1. Następne produkowanie nikomu nie potrzebnych programów, które i tak nic nie zmienią, one są tylko po to aby urzędasy miały co robić, ot co – produkować tony makulatury, spotykać się i żreć i pić za nasze pieniądze..a no i delegacje brać bo jednak do Tarnobrzega jakoś dojechać trzeba. A tzw. deklarowane płaszczyzny są tak ogólnikowe, że równie dobrze można było napisać „brak kasę na wszystko”. Produkowanie ogólnikowych pierdół.

  0
  • to niech sąsiednia gmina wyremontuje za darmową promocję w nazwie ulicy przez kilkanaście lat

   0
 2. to nie jest zaden obszar funcjonalny, tylko preznie rozwijajaca sie aglomeracja postindustrialna, dzieki poparciu Agencji Rozwoju powstalo mase firm eksportujacych do UE, duze naklady poszly tez na inwestycje w dz.nowych technologii, w turystyce tez jest nie najgorzej jezioro moze konkurowac z niejednym jeziorem mazurskim, szkoda ze, Sandomierz to juz nie obszar funkcjonalny..

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here