Ustalono plan działań w sprawie Zalewu

56

13.04.2011r.

13 kwietnia 2011 roku w sali narad Urzędu Miasta z inicjatywy Klubu Radnych Ratusz i Uczniowskiego Klubu Sportowego Stenga odbyło się otwarte spotkanie którego celem było omówienie sprawy nowodębskiego zalewu i wypracowanie rozwiązań które przywróciłyby temu miejscu dawną świetność.

W spotkaniu wzięli udział: burmistrz Wiesław Ordon wraz ze swoim zastępcą Zygmuntem Żołądziem, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji Rady Miejskiej Tomasz Gazda, przewodniczący Komisji Gospodarki Rolnictwa, Melioracji i Ochrony Środowiska Kazimierz Skimina, dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Szurgociński (SOSiR jest gospodarzem terenu nad zalewem), Radni z Klubu Ratusz: Janina Lubera, Marek Ostapko i Tomasz Licak, prezes Dezametu Leszek Pabian oraz Wojciech Śmiech, Bogdan Andrusiewicz i przedstawiciel działkowców.

Otwierając spotkanie przewodniczący KR Ratusz Marek Ostapko zaznaczył, że chciałby aby dyskusja zakończyła się konkretnymi postanowieniami. W swojej wypowiedzi odniósł się do koncepcji zagospodarowania zalewu autorstwa studentki z Krakowa i stwierdził, że jego zdaniem nie stać gminy na realizacje jej w całości i zaproponował aby zadanie to po naniesieniu modyfikacji i poprawek wykonywać etapami. Burmistrz zaznaczył, że plan dyplomantki można potraktować jako punkt wyjścia i swego rodzaju bazę na której zostaną oparte dalsze prace koncepcyjne. Sporo emocji wzbudził wątek ewentualnej sprzedaży terenu po restauracji nad zalewem potencjalnemu inwestorowi. Marek Ostapko podkreślał, że wejście prywatnego inwestora przyczyni się do ożywienia terenu i przyniesie wpływy do kasy gminy. Burmistrz odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdził, że samorząd musi ustalić jaki charakter miałby mieć nowy obiekt, oraz określić sposób jego komponowania się zresztą otoczenia by utworzyć harmonijną całość. Podkreślił, że do tego właśnie niezbędne jest ustalenie przez radę planu zagospodarowania tego terenu który pozwoli mu na podjęcie konkretnych działań. Podczas dyskusji Janina Lubera oraz Leszek Pabian zwracali uwagę na wolne ich zdaniem tempo prac samorządu i podkreślali, że należy jak najszybciej podjąć konkretne zamierzenia. Jeden z mieszkańców akcentował potrzebę stworzenia ścieżek i infrastruktury drogowej wokół Zalewu. Radny Tomasz Gazda zapewnił, że również jemu zależy na szybkim podjęciu się zadania zagospodarowania Zalewu i że zwoła Komisje Gospodarki tak szybko jak tego będzie wymagała sytuacja. Tomasz Licak m.in. o poterzbie zaangażowania w pracę wędkarzy i wodniaków.

Po zakończeniu dyskusji zebrani ustalili wspólny plan działań:
1. W miesiącu maju odbędzie się Komisja Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji podczas której zostanie wypracowana ogólna koncepcja zagospodarowania zalewu.
2. Do końca roku zostanie ustalona koncepcja szczegółowa (zawierająca m.in. detale techniczne), która jednocześnie pozwoli potencjalnym inwestorom już w 2012 roku na podjęcie działań na miejscu dawnej Restauracji.
3. Jednocześnie w projekcie budżetu na rok 2012 zostaną zabezpieczone środki na realizację dokumentacji technicznej. Dokumentacja techniczna powinna być gotowa w przeciągu 9-11 miesięcy.
4. 2013 rok- Realizacja.

Dyrektor SOSiR podkreślił również, że w miarę możliwości finansowych będzie podejmował się działań bieżących mających na celu zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Niebawem nad zalew ma powrócić oświetlenie. Na majowej Komisji RM radni zapoznają się również ze stanem jakościowym wody. UKS Stenga wyraził gotowość dalszej pracy nad Zalewem tak jak miało to miejsce w poprzednich sezonach (bieganie po wodzie, zawody kajakowe, wypożyczanie kajaków czy pożegnanie wakacji).

/ BA, info

56 KOMENTARZE

 1. ale jaja:) chyba naprawdę coś się zacznie dziać nad naszym zalewem…:) to prawie jest zjawisko paranormalne :):). no ale super, trzymam kciuki, żeby się udało, bo osobiście uwielbiam nasz zalew i spędzam tam każdą wolną chwilę ( których nie mam za wiele ;) )

 2. od razu widać komu zależy na tym terenie i Zalewie !
  a gdzie pozostali radni ?
  a zapomniałem, jest to spotkanie Ratusza więc za to posiedzenie diety nie będzie ,

 3. Kużwa! Właśnie ta dieta… I jaki stres! Może trzeba się było odezwać?
  A radni gminni? tj. TW, Roz.,Chm.? Jak Wam trzeba głosów to wszyscy…A Nowa Dęba- to od macochy…?
  Ps.Panie i Panowie Radni-nic nie musicie, nic nie robicie…Za mała dieta?

 4. Jestem więcej niż pewien że będzie to inny inwestor niż wyżej wymieniony. Bo ten teren jest bardzo atrakcyjny, no chyba że nie będzie informacji o przetargu tego terenu w mediach.

 5. Fajnie, co do oswietlenia super sprawa pamietam czasy jak jeszcze bylo, tylko latarnie musza byc super wytrzymale na wandali i zrobione z materialu ktorego nie da sie sprzedac na zlomie.

 6. Czekałem ponad 20 lat aż ktoś się zajmie tematem, poczekam do 2013 na realizacje. A już za rok może powstać nowa restauracja lub jakiś inny budynek nad zalewem. Spoko. Gdyby się nie zajęli zalewem to czekałbyś do 2020 roku.

 7. …Witam!!! A Ja Wam POWIEM żem RAD z tego co się tam DZIAŁO !!! Szacunek dla wszystkich co tam byli bo tak prawdę mówiąc CÓS TO SPOTKANIE PRZYNIOSŁO….!!!! i to zaangażowanie "RATUSZA" że nie odpuścili (a o mały piczny kłaczek) (gdyby nie Pani Janina Lubera i Prezes L. Pabian ) która moim zdaniem wprowadziła DUCHA ROZMÓW I USTALEŃ a nie zbędnej polemiki i odkładania spraw na SESJĘ…!!! (SZACUNEK!!!) .A i nie można zapomnieć o PRZEDSTAWICIELU DZIAŁKOWCÓW na prawdę zaskoczenie Starszy Pan (nazwisko nie znane) no ale to mało ważne , przyszedł przygotowany z mapką i POMYSŁAMI…!!! SZACUNEK dla takich MIESZKAŃCÓW !!!! myślę że w tym roku coś ruszy i już nie trzeba będzie wyjeżdżać na weekendy czy URLOPY szukać AKTYWNEGO ODPOCZYNKU na innych akwenach jak zalew Machowski , Solina , Hańcza !!! mając takie dobro u siebie !!! trzeba tylko o to ZADBAĆ i RUSZYĆ Z METY…!!! Pozdro!!! ;0) ;)

 8. "sposób jego komponowania się zresztą otoczenia by utworzyć harmonijną całość. Podkreślił, że do tego właśnie niezbędne jest ustalenie przez radę planu zagospodarowania tego terenu który pozwoli mu na podjęcie konkretnych działań" Rany Boskie, trzeba bylo tego 20-30 lat temu, teraz Zalew jest calkowicie zablokowany przez prywatne budynki, zamiast lasu dokola tego uroczego zbiornika wody mamy rozmaite zabudowania ! teraz o komponowaniu czegokolwiek nie ma mowy !!! Zalew jest zniszczony przez postawione dookola niego budynki, nie ma mowy o rekreacji, odpoczynku, spokojnym lowieniu ryb, skoro dookola mieszkaja ludzie i caly czas jezdza auta…

 9. Marek chce inwestora bo mu Paweł kazał tak powiedzieć, a że Wiesiek z Pawłem pokłiceni, to musi najpierw burmistrz sie zastanowic czy pozwoli Pawłowi cokolwiek budowac.

 10. A co to za odkrycie burmistrza, że trzeba ustalić plan zagospodarowania tego terenu? przecież to oczywiste dzialania jakie powinien podjąć juz w I kadencji. Dziwi mnie ta opieszałość władz ( stan terenu nad zalewem i jego niewykorzystanie to wstyd dla miasta).
  U Ordono działania sprowadzają się to do " jałowego przegadywania temtu" przez lata, a Żołądź to specjalista od kosztownych i nierealnych koncepcji, za które płaci gmina. Radny Gazda też się nagle obudził, a gdzie był przez te lata? A nasz przewodniczący Rady jakoś nie zainteresowany tematem, bo nie widać jego obecności na spotkaniu. Czy tą Radę jeszcze coś interesuje w kierunku poprawy wizerunku miasta i zadbania o rekreację mieszkańców? Patrząc na małe zaangażowanie radnych Naszego Samorządu można mieć duże wątpliwości.

 11. Wątpliwości możesz mieć , jeżeli sięgniesz pamięcią do poprzedniego roku i śledziłbyś nie tylko posunięcia Ratusza , ale innych osób to zauważyłbyś, że trwały uzgodnienia odnośnie udziałów ze SIZ , ciężko zaczynać rewitalizację czegoś jak jest dwóch właścicieli, myślę że temat długi i obszerny więc na forum nie ma sensu tego rozdrapywać

 12. są osoby/ podmioty/ inwestorzy ktorzy bedą jechali po ratuszu za zajecie sie tym tematem bo czekali az zalew calkowicie zostanie zapomniany by potem moc kupic ziemie za bezcen… kto w mediach pojedzie po ratuszu za zajecie sie tematem zalewu ten bedzie realizowal swoj PRYWATNY interes. walczymy o zalew by się go nie wstydzić i każdy nowodębianin to rozumie. kto jest za zalewem jest za ratuszem.

 13. Nie wiedzialem ze Parkingi sa budowane za nasze pieniadze, dopiero niedawno sie o tym dowiedzialem. W zwiazku z czym ja juz nic nie rozumiem i nigdy pewnie nie zrozumiem tych ukladow. :/

 14. Sprawa wlecze się od lat ponieważ Ordon nie miał nigdy koncepcji na zagospodarowanie Zalewu bo poprostu facet nie ma wizji Nowej Dęby , ani centrum miasta mu nie wyszło, ani dworzec-wiata PKS, ani stacja PKP, ani place zabaw, uporządkowanie pawilonów handlowych przy ul.1go Maja, ani nawet lokalizacja komisariatu itd. – przykładów można by mnożyć. Tym bardziej jego doradca Żołądź- z zawodu nauczyciel, zajmujący się gospodarką przestrzenną w Urzędzie to porażka. Ani z nich budowlańcy, ani architekci, ani nawet konceptualiści. Nie oczekujmy zbyt wiele, w Radzie też brakuje ludzi mocnych w tej dziedzinie, to jest duży minus dla rozwoju infrstruktury naszego miasta i nadania mu wlaściwego charakteru.

 15. Sięgam pamięcią jeszcze dalej, bo o tym ,że tereny nad Zalewem mają kilku właścicieli -użytkowników wiedział juz pan Wróbel ( ale wtedy nikt się nie upominał o ciekawsze zagospodarowanie tego miejsca pod rekreację, wystarczała wydzierżawiona obskurna restauracja, której standardu nikt nie podnosił) , a za rządów pana Czekalskiego trwały już negocjacje ze Spóldzielnią Inwalidów w sprawie wykupu jej udzialów, które w ślimaczym tempie kontynuował obecny burmistrz. Oczywiście,że rewitalizację trudno w takim stanie zaczynać, ale był czas na nadanie tempa tym działaniom, czego pan Ordon nie wykorzystał i przez kilka lat wałkuje ten temat. Być może w tym środowisku Ordonowi brakuje tzw. "przebicia" (o charyzmie nie wspomnę) bo da się zauważyć, że prezesi firm się z nim nie liczą, widać tylko pozory wspólpracy, a szkoda.

 16. Jaki przedstawiciel działkowców.To Pan Pawelec (nazwisko podaję za gazetą lokalną Informator,a i znam tego pana)który próbuje tym sposobem wydębnić od gminy drogę do swojej działki.Gdyż w tej chwili jest ona bez wartości z powodu braku drogi dojazdowej.Z powodu błędu jego teściów przy sprzedaży części tejże działki gmina ma mu dojazd zapewnić? .Niech ułoży się z sąsiadem,lecz tu MUSI mu część swojej działki przekazać.A tak to pod płaszczykiem jak to stwierdził"wałów jak w bieszczadach"a i w trosce o buty na szpilkach naszych pań "pędzących"do muszli koncertowej próbuje coś ugrać.Zapomniał szanowny Pan Pawelec czas gdy zalew rozerwał "ten wał jak w bieszczadach"i pozalewał sąsiadujące domy? Takie to "bezinteresowne"zainteresowanie naszych mieszkańców.Choćby Wam nowodębianie kostką teren zalewu wybrukował to i tak to zniszczycie,zaśmiecicie i zasracie.Wędkarze i wodniacy mają za WAS sprzątać?Bo do tej pory to robią.Za właścicieli lokali obok również.Szczególnie po sobotnio-niedzielnych spędach.

 17. Do Drurek. sam się weź za robotę a nie tylko wyrko i tyle. do 18.00 posiedzi w domku, pośpi, laptopa otworzy napisze bzdety, zrobi parę zdjęć i zadowolony. krytykowć tylko potrafi. po 18 basenik i wielki mi to ratownik nurek.

 18. proszę mi wytłumaczyć jak to jest możliwe że taki Zielak przespał 4 lata jako radny tego miasta i nic nie zrobił – kto go za to rozliczył?
  pytam panie Zielak co pan żeś zrobił prze z te 4 lata ?

 19. Zielak nie robił nic przez 4 lata? hahah no widać ,że Ty nie orientujesz się co tak na prawdę zrobił przez ten czas… a najwięcej do powiedzenia masz. Przykre to. Uważam, że był jednym z lepszych radnych tamtej kadencji. Polecam ogarnąć się trochę w temacie a następnie wypowiadać. ;)

 20. Nie czesiek z roza to nasz drurek tylko sie chyba ukrył :P:P wstydzi sie czy co ?? :):) hehehe. Nikt oprócz niego nie pisze WOW i POZDRO :D:D:d

 21. Ratusz nie potrzebuje zbyt wiele czasu. Ale Ratusz działa w konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej i jest w mniejszości. To nie Ratusz ma władze tylko "Ich Samorząd". Ratusz jako opozycja robi to co opozycja może robić. Plan działań został przyjęty publicznie przez Burmistrza. Jeśli obie strony dotrzymają słowa będzie realizowany.

 22. large oil paintings [url=http://www.oilpaintingsshop.com/products_48.html]Cubism Constructivism oil paintings[/url] large oil paintings [url=http://www.oilpaintingsshop.com/]oil paintings[/url] oil paintings reproductions [url=http://www.oilpaintingsshop.com/products_52.html]Academic-Classicism oil paintings[/url] oil painting shop [url=http://www.oilpaintingsshop.com/products_30.html]Surrealism oil paintings[/url] oil painting class.

 23. tattoo needles [url=http://www.selltattookits.com/Tattoo-Kits.html]Tattoo Kits[/url] tattoo magazine [url=http://www.selltattookits.com/Round-Shaders-Tattoo-Needles.html]Round Shaders Tattoo Needles[/url] best tattoo machines [url=http://www.selltattookits.com/Luos-handmade-machines.html]Luos handmade machines[/url] tattoo gun kits.

 24. watches for men [url=http://www.tricwatches.com/]replica watches[/url] luxury watches [url=http://www.tricwatches.com/omega-watches.html]fake omega[/url] omega quartz, [url=http://www.tricwatches.com/patek_philippe-watches.html]fake patek philippe[/url] replica patek philippe watches.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here