Cyberprzestępczość w dobie pandemii – konferencja szkoleniowa w Nowej Dębie

6

O zagrożeniach związanych z przestępczością komputerową oraz metodami jej przeciwdziałania i wykrywania rozmawiano podczas drugiej edycji konferencji szkoleniowej CARPATHIA FORENSIC EVIDENCE zorganizowanej przez stowarzyszenie Przyjazny Samorząd. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Celem konferencji było poszerzenie wiedzy praktycznej z zakresu szeroko pojętego zjawiska cyberprzestępczości w dobie pandemii przez funkcjonariuszy na co dzień zajmujących się zmaganiami z tą dziedziną działalności przestępczej i zapoznanie z możliwościami pozyskiwania oraz zabezpieczania materiału dowodowego. Wśród wystąpień nie zabrakło tematów związanych z narzędziami informatyki śledczej, analizy danych cyfrowych, uzyskiwaniem dowodów cyfrowych z portali i komunikatorów społecznościowych, jak też wykorzystywania technologii cyfrowych w innych dziedzinach kryminalistyki. Z uwagi na charakter poruszanych tematów konferencja była dedykowana przede wszystkim dla funkcjonariuszy organów ścigania: prokuratorów, przedstawicieli służb mundurowych i administracji skarbowej. W wydarzeniu nad którym patronat objęło Ministerstwo Sprawiedliwości udział wzięło 50 osób.

Konferencja składała się z czterech paneli, a wśród prelegentów znaleźli się Maciej Kołodziej mający na swoim koncie między innymi ochronę systemów informatycznych  w portalu Nasza-klasa.pl, Onet.pl, TVN i grupie ITI, jak również Wojciech Pilszak – były policjant który w trakcie służby nadzorował międzynarodową akcję “AHAZAR” wymierzoną w międzynarodową szajkę pedofilów. Z ramienia Komendy Głównej Policji brał również udział w pracach grupy do walki z przestępczością komputerową. Obecnie biegły sądowy i szef firmy E-Detektywi.pl. Ponadto prelekcję wygłosiła Ewelina Wojciechowska na co dzień zajmująca się tematyką analizy kryminalnej, jak też Dariusz Bułka współwłaściciel krakowskiej firmy CYBID dostarczającej rozwiązania specjalistyczne na potrzeby śledczych. W czasie konferencji była również okazja zapoznania się z nowoczesnym sprzętem do wymiarowania i obrazowania miejsc zdarzeń.

Organizatorem konferencji było stowarzyszenie Przyjazny Samorząd jednakże nie mogłoby się ono odbyć bez pomocy Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, jak również wsparcia Ministerstwa Sprawiedliwości. Za udzieloną pomoc organizatorzy kierują również ukłony w stronę Zakładów Metalowych DEZAMET S. A.

6 KOMENTARZE

  1. W dobie „plandemii”? Nośny temacik, więc można obskakiwać wioski i kosić hajsik, nie? Pączki i kawka smakowała? :) Głupota to główny problem, ale cóż. O tym się nie mówi. Szkoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here