Jedynka wraca do gry. Dziś to Ty możesz napisać historię tej szkoły

24

Trudno sobie wyobrazić posiadające aspiracje i ambicje miasto bez istnienia liceum ogólnokształcącego. Trudno wyobrazić sobie bez niego Nową Dębę, zwłaszcza że liceum towarzyszyło mu od zawsze i historia szkoły, jej nauczycieli i kolejnych pokoleń uczniów przeplata się i wiąże z historią naszej gminy. Doskonale rozumieją to władze powiatu tarnobrzeskiego. Powiatu będącego gospodarzem obiektu. – Jest to szkoła z piękną przeszłością, ale i wspaniałą przyszłością – mówi Jerzy Sudoł, starosta powiatu tarnobrzeskiego.

O osiągnięciach szkoły, i jej wyjątkowych absolwentach którzy osiągnęli sukcesy w nauce, biznesie czy medycynie można napisać oddzielną książkę. To chociażby fizyk jądrowy dr hab. inż. Jerzy Cetnar, prof. AGH , to znany i ceniony w branży public relations dr Marek Skała, chemik prof.dr hab. Inż. Dorota Antos, prof. PRz, Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Mokrzycki, prof. AGH, prawnik Dr hab. Robert Sawuła, prof. WSPiA Przemyśl-Rzeszów i wiele innych znakomitych postaci i osobowości, których osiągnięć i historii nie sposób wymienić w tym krótkim artykule.  Nie chodzi tu również o to by skupiać się na legendach i opowiadaniach. To już historia. Dzisiaj najważniejsze są fakty, a dla „Jedynki” przedstawiają się one w bardzo korzystnym świetle.

 Jak deklarują nowe władze powiatu tarnobrzeskiego, szkoła może liczyć na pełne wsparcie ze strony starostwa. Nie będzie planowanego przez poprzednią władze łączenia nowodębskich szkół średnich, a tym bardziej likwidacji Zespołu Szkół nr 1. Wręcz przeciwnie. Władze powiatu tarnobrzeskiego będą inwestować w nasze liceum.

O tym, że nie są to tylko puste deklaracje świadczy cykl spotkań z gimnazjalistami i ich rodzicami. Starosta tarnobrzeski Jerzy Zbigniew Sudoł oraz radni powiatowi z Nowej Dęby: Wojciech Gruszka, Tomasz Zieliński, Jerzy Sudoł, Marek Zięba od początku roku odbyli już kilka zebrań podczas których zachęcają do kształcenia się w „Jedynce”.

– Jest to szkoła w której mamy 100% zdawalności matur. To „Brązowa Szkoła” w rankingu najlepszych liceów w kraju. To wreszcie 68 lat historii i tradycji – mówi Wojciech Gruszka, członek zarządu powiatu tarnobrzeskiego. Jak zauważa wiceprzewodniczący powiatu Tomasz Zieliński to placówka która może poszczycić się bardzo dobrym wyposażeniem: – Uczniowie mają swoje szafki w szkole, odnowiona została sala komputerowa która na wyposażeniu posiada między innymi drukarkę 3D, a także dostępna dla uczniów siłownia i zaplecze sportowe.

Warto dodać, że w szkole zostanie uruchomiona również stołówka dla uczniów.

Starosta Jerzy Sudoł podkreśla, że uczniowie z klas z nauczaniem o charakterze ścisłym mogą liczyć na dodatkowe godziny nauczania tych przedmiotów. Wykładać je będą ściągnięci do szkoły z innych placówek, nowi nauczyciele.  To również dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i kółka zainteresowań o których charakterze i intensywności będą decydować rodzice i uczniowie.

Zalet szkoły jest więcej. To szkoła w samym centrum miasta. Odpadają więc pobudki o świcie i kilkudziesięcio kilometrowa podróż autobusem, uciążliwa nie tylko w zimowe poranki, ale również w okresie cieplejszych dni. To również zaplecze, którego mogą pozazdrościć szkoły w dużych miastach: dwie sale gimnastyczne, bieżnia lekkoatletyczna, bliskość do krytej pływali, orlika i kortów tenisowych.

Wystarczy tylko zebrać dobrą ekipę, fajną grupę towarzyską i wspólnie złożyć podania do szkoły. Uczniowie sami mogą dobrać się w klasy, w których będą czuli się najlepiej. To może być twoja – wasza szkoła! Szkoła której kolejne karty historii napiszesz właśnie Ty!

/MO

 

Planowane kierunki kształcenia w roku szkolnym 2019/2020

 

 1. Dla absolwentów szkół podstawowych przewidziano klasy:

POLITECHNICZNA – 4 LATA
Przedmioty wiodące: Matematyka, Informatyka/Fizyka, Język angielski

OGÓLNA – 4 LATA
Przedmioty wiodące: Język polski, Historia, Język angielski

BIOLOGICZNO-CHEMICZNA – 4 LATA
Przedmioty wiodące: Biologia, Chemia, Język angielski

 

 1. Dla absolwentów gimnazjów:

KLASA A – PRZEDMIOTY ŚCISŁE
Przedmioty wiodące: Matematyka, Informatyka, Język angielski

KLASA B – PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE
Przedmioty wiodące: Język polski, Historia/Geografia, Język angielski

KLASA C – BIOLOGICZNO-CHEMICZNE
Przedmioty wiodące: Biologia, Chemia, Język angielski

0

24 KOMENTARZE

 1. Na początek to potrzeba zebrać ekipę ale nauczycieli.
  Władze i starostwo powinno pamiętać, że w Nowej Dębie jest jeszcze technikum. Powinny zadbać o współpracę szkół a nie o ich rywalizację, pozwolić odbudować renomę liceum, aby młodzież wybierając szkołe nie musiała jeżdzić po okolicach.

  +7
 2. Cieszę się bardzo z postawy powiatu. Tak powinno być ale 3 lata temu. Nie doszłoby do obecnej sytuacji. Niech to będzie nauczka a teraz do przodu. Plany piękne oby realizacja się udała. Trzymam kciuki.

  +2
 3. Ludzie trzeba wspierać takie inwestycje,to dobra informacja dla miasta,po latach jak baby rozwaliły w miare elitarną szkołe

  +3
  • Baby czyli kto ? Z tego co wiadomo to starostwoj finansuje szkoly srednie. Ale na tym nie koniec. Z tego co wiem , to jeszcze wskazuje kto ma być np. wychowawca klasy. Bog jeden wie w co jeszcze wtyka nos. To jakieś kuriozum jest, czy może było. Ale zawsze !!! winni są ci na końcu tego łańcucha zależności. A więc, baby.

   0
  • Taka jest prawda 100% – az dziwne ale oficjalne informacje z OKE nie kłamią
   i to nie tak jak pod zakładami gdzie 60% klasy idzie do matury a i tak zdaje max 75%
   już pomijając poziom dzisiejszej matury

   +1
  • Kogo ma Pani konkretnie na myśli. Zapewniam , że tam jest wielu bardzo dobrych o oddanych szkole i ucziom nauczycieli.

   +1
  • @Taka prawda,internauta/tka Mieszkanka ma rację,ponieważ taka jest prawda.Oddani szkole i uczniom nauczyciele to BYLI dawniej,teraz to są”panowie i panie nauczyciele”
   Nie będę komentował SP.nr1, skupię się na LO.Wtedy była prawie 100% zdawalność matur,prawie wszyscy absolwenci zostawali studentami uczelni wyższych.Nowodębskie liceum miało renomę na skalę krajową.Teraz?Teraz to @Mieszkanka ma rację szanowna obrończyni swoich koleżanek po „fachu” internautko @Taka prawda

   0
  • O tak,filię uczelni.Wyprodukujesz kolejną rzeszę magistrów po licencjacie.Magistrów co to niewiele reprezentują swoją wiedzą a wyobrażenie o swym wykształceniu mają że
   oooo……pozostawię bez dalszego komentarza.

   0
 4. Takie świetne Liceum, tyle osób z Nowej Dęby skończyło. Grębów ma funkcjonujące Liceum z dobrą pozycją. Ratujmy koniecznie

  +1
 5. Liceum uda się uratować pod warunkiem, że podanie do szkoły złoży duża liczba uczniów. Jeżeli i w tym roku utworzona zostanie tylko jedna lub dwie klasy, nic z tego nie będzie, kolejne roczniki najzwyczajniej nie będą brały takiej szkoły na poważnie w planowaniu swojej przyszłości. Przypominam, że w nadchodzącym roku szkolnym, edukację rozpoczynają aż dwa roczniki. Najpopularniejsze szkoły, takie jak Kopernik i Górnik będą przepełnione. Najważniejsze jest skierowanie do szkoły uczniów. Życzę powodzenia, mam nadzieję że nowodębski ogólniak, którego absolwentem za czasów świetności został mój ojciec, znów da nam powody do dumy!

  0
 6. A może pójść o dwa kroki dalej. Pół prywatne lub społeczne liceum tu otworzyć.
  Teraz w jednym budynku to i podstawówka i gimnazjum i liceum.

  +2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here