MEN: Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w szkołach

14

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, aktualizacja wytycznych GIS dla przedszkoli, procedury działania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem, a także organizacja pracy szkół w nowym roku szkolnym to główne tematy dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg

Minister edukacji przypomniał o zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego związanych z organizacją nowego roku szkolnego. Przedstawił też ścieżkę postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania ze strony dyrektorów szkół i rodziców.

– Do szkoły czy przedszkola rodzice mogą posyłać tylko zdrowe dziecko, a więc gdy nie widać zauważalnych objawów kaszlu, podwyższonej gorączki, bólu mięśni, utraty węchu lub smaku. Te ostatnie objawy, jak podaje często w swoich informacjach GIS, mogą oznaczać, że dziecko może być zakażone koronawirusem i wówczas trzeba powiadomić nie tylko lekarza, ale także państwową inspekcję sanitarną – powiedział minister Dariusz Piontkowski

Szef MEN przypomniał również o przestrzeganiu przez uczniów podstawowych zasad higieny takich jak: mycie rąk czy dezynfekcja ich po wejściu do szkoły.

Nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli

Minister edukacji poinformował o tym, że zmienione zostały wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli. To odpowiedź na prośby dyrektorów tych placówek oraz rodziców, dzięki czemu większa liczba dzieci będzie mogła zostać objęta opieką. Zmniejszony został metraż przypadający na jedno dziecko do 1,5 mkw.

Główne zmiany w przedszkolach
•    W przypadku przebywania od 3 do 5 dzieci powierzchnia sali to co najmniej 15 m2
•    Powyżej 5 dzieci powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2
•    Powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2
•    Jedna, stała sala dla dzieci
•    Wyznaczeni ci sami opiekunowie grupy

Szczegółowe wytyczne są dostępne sa tu.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września w przypadku zamknięcia placówki 

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg poinformowała z kolei, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 20 września. Będą mogli go otrzymać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią koronawirusa.

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwał również w sytuacjach, kiedy obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą, aby dzieci mogły w uczęszczać w normalnym trybie do placówki.

Szefowa MRPiPS Przypomniała, że, tak jak do tej pory, dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek będą mogli również otrzymać rodzice dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Minister Maląg zapewniła, że w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju zasiłek może zostać przedłużony. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tu.

 

14 KOMENTARZE

 1. Ciekawi mnie co nasi włodarze naszego miasteczka myslą o plandemii, jakie jest ich stanowisko. Hmmm tak mi się wydaje że ludzie, chyba większość widzi, że to ściema. Może tak jakaś debata z mieszkańcami??? Sprawa jest poważna i pilna

 2. Co za durnie :)

  W mediach trąbią, że młodzi głównie mają to „bezobjawowo”, a tu proszę, będą latać bez maseczek, ale do sklepu jak chcesz wejść na pięć minut po chleb to już musisz założyć, bo inaczej ludzie cię zlinczują. To są jakieś jaja, co się wyrabia w tym chlewie. Zero konsekwencji, a najgorsze jest to, że ludzie będą między sobą spierać się w temacie maseczek, a politykersi dalej będą wyprowadzać forsę serwując zastępcze problemy.

  Czy ludzie są aż tak głupi, że tego nie widzą? W miejscu pracy musisz mieć maseczkę, w sklepie musisz mieć maseczkę, będąc banku i innych instytucjach też, więc dlaczego w szkołach nie będzie obowiązku? Czym się różni kilka godzin w pracy od kilku godzin w szkole, gdzie też jest styczność z wieloma osobami?

  szumowina też dobry agent. Tyle na konferencjach smażył, by nie wyjeżdżać do Włoch czy Hiszpanii, a sam tam czmychną na wakacje. Obudźcie się ludzie, bo jutro każą wam chodzić w wiadrze na głowie oraz zgłaszać każde wyjście do kibla.

 3. Uczniaki bez maseczek po kilka godzin, a gdy chcesz pojechać z miejscowości A do miejscowości B oddalonych od siebie o 15 km transportem publicznym to maseczkę mieć musisz…Kpina totalna. Co za nieudacznicy wpadają na takie genialne pomysły? Czyżby chodziło o narodowych czempionów?

 4. Są dwie prawdy:
  1/ zakazy służą tylko i wyłącznie do trzymania ludzi za mordy oraz do ich karania ( każdej chwili możemy wam wszystko odebrać)
  2/ kto jak kto, ale Szumowski zna prawdę o tej epidemii (nie ma żadnej epidemii) …i dlatego jest tam, gdzie nam zakazano!!!

 5. Gdyby te maseczki miały nas chronić to po pierwsze byłyby wyłożone w każdym miejscu bezpłatnie , a po drugie w tymże miejscu po jego opuszczeniu można je było natychmiast zutylizować. W obecnej formie to są zwykle szmatki wyciągane z brudnej kieszeni , często brudnym rękami zakładane na twarz w celu oznakowania oglupialego społeczeństwa i możliwości kontroli choćby orzez sanepidiwskie gestapo. O donosicielstwo , agresji, szkoda gadac

 6. Wolę w kilka sekund założyć maseczkę przed wejściem do sklepu i nie wdychać wieśniackich cebulowo czosnkowych zaprawianych alkoholem smrodów z ryja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here