Rząd: Dyrektorzy nie mają prawa zamykać szkół

22

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu/szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek. Dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku.

 • Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
 • Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola/szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
 • Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków.

RODZICU, O CZYM POWINIEN POINFORMOWAĆ CIĘ DYREKTOR SZKOŁY/PRZEDSZKOLA W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM?

 • Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku.
 • Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki.
 • Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole/szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.
 • Rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły/ przedszkola rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty.

22 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieje, ze za te dni strajku nikt z nauczycieli nie otrzyma wynagrodzenia! Bo to juz by było przegięcie. A w ogóle to zwolnic strajkujących, niech ida do sklepu pracować, tam jest masa miejsc wolnych. Skoro im mało kasy, w sklepie dostana 1500 za 48 godzin

  14+
 2. @mieszkaniec, nauczyciele mają również zagwarantowany udział w strajku a gwarantuje im to konstytucja jak również Karta Nauczyciela, jeśli nie podoba Ci się to przekwalifikuj się, ukończ studia i idź pracuj jako nauczyciel. Życzę powodzenia !

  9+
 3. Jak Ci nie pasuje idź do Biedronki, idź do Lidla. Nam właśnie pasuje, bo to nasza pasja i czerpiemy radość z pracy z dziećmi. My walczymy o swoje, tak jak czyniły to inne grupy zawodowe.
  Teraz wszyscy panikują. Mama musi wziąć wolne, bo trzeba zostać z dzieckiem. Tata nie pójdzie na siłownię, bo musi się zająć dzieciakami dla których zazwyczaj też nie ma czasu. Taka jest prawda. To nauczyciele wychowują Wam dzieci, bo sami nie potraficie ich wychować i dać im dobrego przykładu. Dzieci same opowiadaja,ze rodzice nie mają dla nich czasu, wolą często zostać w świetlicy, bo w domu i tak jest nudno i nikt się nimi nie zajmuje.
  Nauczyciel-wychowawca zawsze ma czas, wysłucha, poradzi…przytuli jak trzeba.
  Polska – szkolna rzeczywistość. Mimo wielu trudności uwielbiam tę pracę i od każdego dziecka wiele możemy sami się nauczyć.
  pozdrawiam
  hejterom mówię NIE !

  5+
  • Właśnie widać jak przytulacie dzieci, jaka to pasja. Zostawiliście dzieciaki na pastwę losu, nie mogą sobie spokojnie podejść do egzaminów. Ale pasja, ale zaangażowanie, ale czas dla dziecka. Co za ściema! Kasa, kasa i jeszcze raz kasa, nie żadna służba dzieciom!Pasje to tylko maja widzę wolontariusze. Skoro tak lubisz dzieci to dlaczego zostawiłaś/łes samym sobie teraz? Żałosne

   5+
 4. „To nauczyciele wychowują Wam dzieci, bo sami nie potraficie ich wychować i dać im dobrego przykładu (…) Nauczyciel-wychowawca zawsze ma czas, wysłucha, poradzi…przytuli jak trzeba.”

  Panie Uczycielu(elko) nie rozśmieszaj mnie. Wychowujecie ? To jakaś kpina a nie wychowanie. Zdecydowana większość obecnych pedagogów myśli tylko ile kasy i kiedy wpłynie na konto a nie o wychowaniu i uczeniu dzieci z pasją. Chyba nie rozumiesz słowa „pasja”. Co zrobiłaś)eś) społecznie tak z pasji dla dzieci ? Jeśli kasa się nie zgadza to społecznie nie robicie NIC a ty mi tu teraz wyjeżdżasz z „pasją” i „wychowaniem”. Weźcie się uczciwie do pracy tak jak wasi świetni poprzednicy, którzy faktycznie z pasji uczyli czy to na tajnych kompletach czy też w inny sposób, chcąc naprawdę dobra dzieci i młodzieży !! Gdyby tacy jak wy żyli w tamtych czasach to dziś Polska by nie istniała. Zresztą komu to tłumaczyć „fachowcowi” z nauczania i wychowania. Już to kilka osób pisało ale napisze jeszcze raz, skoro wam tak źle to idźcie np. do Biedronki na kasę przecież tam kokosy ludzie zarabiają albo do Broniarza może wam odstąpi procent z hoteli. Wy jesteście pokrzywdzeni bo ferie wolne wakacje wolne, święta wolne a tyyyylllleeee pracy w szkole, że w 18 godzin nie jesteście w stanie przerobić bo musicie „wychowywać” i „dawać dobry przykład” naszym dzieciom. Za taki PRZYKŁAD to ja dziękuję. Nie chcę aby moje dziecko za najważniejszy życiowy cel uważało KASĘ !!!

  8+
 5. Do roboty wracać , a nie strajkować i żądać dodatkowych tysiąca złotych . Jak się Wam nie podoba to droga otwarta. Rynek pracy jest szeroki. Biedronka, Lidl i inne zwykłe firmy są dla Was otwarte. Tam się nauczycie prawdziwego życia i pracy. Chcecie mieć lepiej to zmięcie sobie branże. Ogólnie nie popieram Pisu- ale tutaj zgadzam się z nimi , że nie można przy każdej grupie pracowników iść na rękę i każdemu w budżetowce zwiększać wynagrodzenie. Moje podatki maja iśc na inne cele a nie podwyżki dla budżetówki.

  7+
 6. Ale jak policjantom dawali , to Wam jakoś nie przeszkadzało. to było ok.
  Wtedy nikt na nich nie pluł,takie ot podwójne standardy.

  1+
  • A ile tym policmajstrom nadali ? Bo nie jestem w temacie. Co do nauczycieli: kto w n.d. chodził do szkoły , to wie , że nauczycieli z powołaniem można policzyć na palcach jednej ręki, większość przychodzi jakby „łaskę robiła”, bo i tak , aby dziecko cokolwiek się nauczyło musi korepetycje pobierać. Od czasu do czasu trafi się jakiś zdolniejszy, to całe grono pedagogiczne się chwali jaką to wiedzę przekazało ;D śmiech na sali. Młodzież wychodząca np. z naszych szkół średnich jest zupełnie nie przygotowana na studia, tylko dzięki ogromnej własnej pracy, pomocy rodziny i jeśli stać na prywatne „douczanie” mogą zdobyć wykształcenie wyższe. (nie mam tu na myśli jakichś „socjologii” na „wyższej szkole” w TBG:)

   5+
  • Napisze tak, ci z Hermana tez chodzą na korepetycje i to nałogowo Jeśli wiesz czym piszę.

   1+
  • # Adrian , policjanci dostali po prawie 700 zł. Tak podawali w tv.A co do naszych nauczycieli , to są tacy sami jak cała reszta w tym mieście. Ani lepsi ani gorsi. Tak tu juz jest . Kiedyś było normalnie, poziom przynaniej w LO czy dawnym technikum o niebo wyższy. Ale wtedy była komuna , ta zła komuna.

   0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here