Nie wiadomo jak, ale budujemy. Nowa miejska spółka, nowe posadki?

2013-09-02

Od początku kadencji opozycja naciska na burmistrza Wiesława Ordona i większość rady aby zająć się tematem budownictwa wielomieszkaniowego. Rok przed wyborami głos ten został usłyszany i temat znalazł się na sesji Rady Miejskiej. To dobrze! Lepiej późno niż wcale! Jednak jednak kilka spraw które budzą poważne zastrzeżenia!

Główny problem polega na tym, że władze miasta nie potrafią udzielić odpowiedzi na szereg kluczowych pytań dotycząchych planowanej inwestycji. Przede wszystkim nie wiemy dokładnie jak Gmina zamierza budować ten blok. Mówi się o utworzeniu nowej spółki miejskiej (m.in. Towarzystwa Budownictwa Społecznego). A nowa spółka to wiadomo. Kolejne stanowiska, kolejne posadki i kolejne koszty którymi zostaną obarczeni ( a jakże! ) podatnicy.

Burmistrz nie potrafi zagwarantować, że w bloku budowanym przez Gminę lub jej spółkę mieszkania będą tańsze niż w obiektach budowanych przez prywatnych przedsiębiorców. A jeśli będą droższe to czy nie należy pójść inną drogą? Wariantów jest przecież kilka. Czy chociażby z tego powodu nie należało do tego tematu podejść naprawdę poważnie?

Ponadto:
Radni nie dowiedzieli się kiedy proponowane przez burmistrza Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie powołane, jak będzie zarządzane, jaki będzie sposób naliczania czynszu oraz jakie będą zasady najmu. Kolejne pytania bez odpowiedzi to: jaka dokładnie ilość mieszkań będzie pod sprzedaż, a jaka pod wynajem.

Mimo braku podstawowych informacji burmistrz zwrócił się do Rady Miejskiej aby ta dała mu 70 000 tysięcy złotych na sporządzenie dokumentacji technicznej budynku… Nie wiemy na jakich zasadach mamy budować ale mamy wydać publiczną kasę… Jako, że burmistrz Ordon posiada większość w radzie zgoda na zaciągnięcie zobowiązania w wymienionej kwocie została przyznana.

Rodzi się więc pytanie o co tutaj właściwie chodzi. Gwałtowne działanie, pozbawione planu i brak rzetelnej informacji dotyczącej projektu musi budzić poważne zastrzeżenia.

W trakcie dyskusji na sesji Rady Miejskiej radna Janina Lubera (Ratusz) zaproponowała aby kierownictwo urzędu miasta oraz radni zadeklarowali się, że po uwtorzeniu spółki / towarzystwa zajmującego się budową bloku nikt z nich oraz ich rodzin nie będzie w tej spółce/towarzystwie pracował. Oprócz radnych z opozycji nikt z obecnych na sesji takiej deklaracji nie złożył (odmówili złożenia podpisów).

/info

60
Dodaj komentarz

avatar
60 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
mi wesolooff piankadzieciakporazkajelow Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sokol
Gość
sokol

W TBS-ach było i będzie drożej niż w blokach komunalnych bo trzeba utrzymać prezesów których Ordon sobie poobsadza. A skąd ludzie wezmą na czynsze? To już ich nie interesuje. Ostapko tutaj ma racje że są tańsze opcje dla mieszkańców czyli chociażby bloki komunalne. Ordon się ocknął rok przed wyborami i teraz markuje działania.

jarek
Gość
jarek

I dobrze napisał i o to walczył i wywalczył, że Ordon wreszcie rusza temat. Ale jak robi to źle, od d*** strony to nic dziwnego, że sie to pokazuje. Ordon sam nie wie czy będzie TBS czy nie będzie TBSu. Właściwie nie wie nic oprócz tego, że chce 70 000 zł na dokumentacje. Przecież to kpina. Wszystko trzeba robić z głową a nie po Ordonowemu.

av
Gość
av

Zagaduj zgadula kto to napisał?:'';)Należy stworzyć warunki do życia dla rodzin zwłaszcza młodych małżeństw. Nie może być tak, że ceny mieszkania w Nowej Dębie są takie, jak w Rzeszowie czy Radomiu. Będę zabiegał o budownictwo komunalne (miasto powinno zbudować min. 2 bloki). Ponadto polityka prorodzinna powinna stwarzać warunki do rozwoju kolejnych pokoleń poprzez wzrost jakości świadczeń edukacyjnych, wspieranie szpitala, modernizacje placów zabaw. ":)

do # 32
Gość
do # 32

Masz na myśli kolację z 70 – letnimi absolwentami naszego LO?
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Dendryt
Gość
Dendryt

1) Czy Nowa Dęba potrzebuje mniej czy więcej osób chcących tutaj inwestować? TAK/NIE 2) Czy Nowa Dęba potrzebuje więcej miejsc pracy tworzonych przez osoby tutaj inwestujące? TAK/NIE 3) Czy Nowa Dęba ma dzięki osobom inwestującycm w Nowej Dębie więcej kasy w gminnym budżecie z ich podatków czy mniej? TAK/NIE Jeśli CHOCIAŻ NA JEDNO pytanie odpowiedziałeś TAK oznacza to, że powinieneś rozumieć, że WŁADZA która zamiast sprzyjać inwestorom (zwłaszcza tym którzy nie uciekną w chwili kryzysu za granicę jak ma to miejsce z obcym kapitałem) im szkodzi jest władzą GŁUPIĄ, NIEODPOWIEDZIALNĄ I NIE MYŚLĄCĄ KATEGORIAMI DOBRA WSPÓLNEGO. Gdyby w Nowej Dębie… Czytaj więcej »

Gosc
Gość
Gosc

Ta porazke chotelarza radna oplakiwala w piatek w restauracji a jaka byla wystrojona na niebiesko

Gosc
Gość
Gosc

Ludzie, kto Was uczył polskiego ???

muniek
Gość
muniek

Muniek a ty jak glosowałes , tak jak ci kazano bo ty sie na tym nie znasz, na niczym nie znasz/?

Tadeusz
Gość
Tadeusz

Ja się tam ciesze że będę miał gdzie mieszkać dzięki Panu Burmistrzowi, nie rozumię krytykantów takiego zadania blok mieszkzalny dla społeczeństwa gdzie nie jest zamożne jak wiadomo, tak że popieram myśle ze trzeba kilka budować

inspektor
Gość
inspektor

Na otwarciu będzie grał lepszy od Balcerka – Serafin W., najwyższy dostojnik gminny

mgr inĹź. w tej dziedzinie
Gość
mgr inĹź. w tej dziedzinie

Szanowni mieszkańcy, zainteresowanych takimi mieszkaniami odsyłam Państwa na stronę główną TBS-ów aby poczytać o mieszkaniach budowanych przez takie przedsiębiorstwo. Dziwię się, że Pan Burmistrz nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytania (odnośnie kosztów), które z góry dla lokatora są wiadome (przynajmniej w 90%). Moja ocena jest taka, że w UM i PGKiM nie ma chyba ani jednej osoby, która się na tym zna. Jeżeli chodzi o zakup takiego lokalu to TBS-y nie sprzedały jeszcze nawet jednego takiego lokalu w całej Polsce (przepisy). Co do przyszłych stołków, … to wiadomo przecież.

jarek
Gość
jarek

Problemem nie jest to czy budować blok komunalny tylko JAK TO ZROBIĆ DOBRZE, Z KORZYŚCIĄ DLA LUDZI DLA MIESZKAŃCOW. NIE ŁAPIESZ TEGO?

olaf
Gość
olaf

[quote]W trakcie dyskusji na sesji Rady Miejskiej radna Janina Lubera (Ratusz) zaproponowała aby kierownictwo urzędu miasta oraz radni zadeklarowali się, że po uwtorzeniu spółki / towarzystwa zajmującego się budową bloku nikt z nich oraz ich rodzin nie będzie w tej spółce/towarzystwie pracował. Oprócz radnych z opozycji nikt z obecnych na sesji takiej deklaracji nie złożył (odmówili złożenia podpisów).[/quote]

Ciekawe dlaczego nie podpisali, że oni sami jak i ich rodzinki nie znajdą dobrze płatnych stanowisk w nowej spółce??? hehehe Ręka rękę…

Gosc
Gość
Gosc

Problemem nie jest budowa bloku przez Ordona. Problemem jest to że hotelarzowi nie dali działki i o to cały jazgot. Bo gdyby nie to , to ratusz odtrąbiłby zwycięstwo, ze to z powodów jego zabiegów Ordon blok buduje. Ale hotelarz się sprzeciawia blokowi, więc trzeba ośmieszyć pomysł, zrównać z ziemią. A młodzi niech dalej czekają na mieszkania. Kasa hotelarzowi ucieka. A juz ją widział w kieszeni :)

Gosc
Gość
Gosc

WESTA SIE ZA ROBOTE I SOBIE KUPTA LENIE SMIERDZACE, PRL SIE JUZ DAWNO SKONCZYL

Prosta sprawa
Gość
Prosta sprawa

[b]Jeżeli ktokolwiek sprzeciwiał się w tym mieście budowie bloku (prywatnego lub gminnego) to był to Wiesław Ordon i jego ludzie. [/b]Od początku kadencji Ratusz i tak znienawidzony przez was Marek Ostapko mówi i pisze o tym. Pod koniec kadencji, tuż przed wyborami Ordona oświeciło i zdecydował się na blok. TYLKO ŻE ORDON NWYBRAŁ NAJDROŻSZĄ OPCJE ZE WSZYSTKICH. BLOKI KOMUNALNE – co miał w programie ratusz – są tańsze w utrzymaniu. Ludzie płacą mniejsze czynsze. [b]W TBSACH jest DROŻEJ!!![/b] I to jest problem! Owszem będą nowe stołki dla przyjaciół ale przecież powinno chodzić o ludzi prawda????

POpapraniec
Gość
POpapraniec

[quote] #40 | POblazliwy dnia 09/03/2013 23:27
Jakby nie ten "hotelarz" kmiocie to srał byś w krzakach koło biedronki a że teraz musisz chadzać kapkę dalej to żółć tu wylewasz , weś się za robotę i stań się takim hotelarzem , bombkarzem jak ty to pogardliwie nazywasz , no ale przecie łatwiej po kasę od opieki społecznej wyrwać i neta od sąsiada ciągnąc ..[/quote]

Mam wazelinę,kosmetyczną więc Ci użyczę gdyż tak bez niej to nie wypada włazić w d u p ę "hotelarzowi"Będzie go piekło,oj będzie.

POpapraniec
Gość
POpapraniec

[quote] #40 | POblazliwy dnia 09/03/2013 23:27 Jakby nie ten "hotelarz" kmiocie to srał byś w krzakach koło biedronki a że teraz musisz chadzać kapkę dalej to żółć tu wylewasz , weś się za robotę i stań się takim hotelarzem , bombkarzem jak ty to pogardliwie nazywasz , no ale przecie łatwiej po kasę od opieki społecznej wyrwać i neta od sąsiada ciągnąc …[/quote] :D:D Sramy troszkę dalej.Ławeczki mamy,kosze na śmieci, więc i o kulturę srania oraz picia w krzaczkach dbamy.I sramy na hotelarza i jego 4- 5 zł brutto na godzinę które oferuje za tyranie u niego. :(Lepsza zupka… Czytaj więcej »

Gosc
Gość
Gosc

ewciu jak sobie kupisz

orientujący się
Gość
orientujący się

do #35, człowieku z mierną wiedzą: blok komunalny to zupełnie co innego jak blok tzw. TBS-ów. Na czynsz w tbs-ie w tym mieście (szczególnie młodzi, którzy zarabiają 1600-1800 brutto, lub nigdzie nie pracują) nie będzie ich stać!! Ludzie najpierw poczytajcie, dopytajcie mądrych a dopiero później się wypowiadajcie.

ewa
Gość
ewa

na jakich zasadach będą dawać mieszkania w nowym bloku Pana Burmistrza?

ciekawy
Gość
ciekawy

To jak to ma być z ta pracą w TBS????????????????? Panie burmistrzu, będzie czy nie?

Gosc
Gość
Gosc

do olaf ,nie podpisali bo glupot sie nie podpisuje

POblazliwy
Gość
POblazliwy

Jakby nie ten "hotelarz" kmiocie to srał byś w krzakach koło biedronki a że teraz musisz chadzać kapkę dalej to żółć tu wylewasz , weś się za robotę i stań się takim hotelarzem , bombkarzem jak ty to pogardliwie nazywasz , no ale przecie łatwiej po kasę od opieki społecznej wyrwać i neta od sąsiada ciągnąc …

Yataman
Gość
Yataman

Bo gdybyście mieli plan zagospodarowania, wybudowaliście coś normalnego, co przyćmiłoby te wariactwa.

A tak to Wam zblokowali prawnie inwestycje i wielkim budowniczym będzie jopek z tarnowskiej.

Chcieliście ludowych pląsów, dostaliście ludową ekonomię. Wroga nie wpuszcza się przez do bram.

Danuta W.
Gość
Danuta W.

A planu zagospodarowania nie możemy się doczekać dla terenów odzyskanych po spółdzielni z tarnobrzega , bo ludzie którzy odzyskali te tereny już by tam coś budowali , wiem bo znam jednego z tych właścicieli , chce tam budować budynki wielororodzinne 12-to mieszkaniowe , ale nic nie może zrobić bo nie ma planu …

dario
Gość
dario

[b]Przypuszczam, że mocno zadłużony PGKiM traci zdolność kredytową, dlatego kombinują nad powołaniem nowej spółki.

Przy okazji, z czasem zyskaliby możliwość prywatnego uwłaszczenia, bo mając większość w radzie można zrobić ze spółką gminy bardzo dużo, łącznie ze zręcznie poprowadzoną likwidacją.

Nie wspominając o tym, że sposób "zapisywania na listę" oczekujących poprzez persony działające w urzędzie może, delikatnie mówiąc, urągać zasadom wolnorynkowym.

Iki
Gość
Iki

Sprawa jest prosta. Nikt z pomysłodawców założenia TBS-u w ND [b]nie jest w stanie stwierdzić, że jest to bardziej opłacalne niż inwestycja niezależnego inwestora lub partnerstwo publiczno-prywatne z jasnym, procentowym podziałem wielkości udziału[/b]. W ciemno rzucają na stół 70 000 zł, które pochodzą z Waszych podatków. [b] ZASADY WYNAJMU CZY PARTYCYPACJI W TBS SĄ DOŚĆ NIEWYGODNE DLA LOKATORA, CZYNSZ MOŻE BYĆ WYŻSZY NIŻ W BLOKU WYBUDOWANYM PRZEZ PRYWATNEGO INWESTORA, ALE WIADOMO, ŻE BĘDZIE OPŁACANY W CZYNSZU ZARZĄD, POWOŁYWANY PRZEZ "CZYNNIKI". [/b] /// Bardzo dobry art., [b]ale brak wielu przecinków[/b]. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie być lepsi od chłopów i komunistów, musicie… Czytaj więcej »

do nr 7
Gość
do nr 7

Dlaczego komentarz jest anonimowy. Ujawnij się autorze. Co do twojego przesłania to nie o tym jest artykuł czy towarzystwo jest dobre czy złe. Przeczytaj raz jeszcze. Jeśli to nie pomoże, postaram się wyjaśnić.

...
Gość
...

Jak bym miał wydać swoje własne pieniądze, to dobrze bym sprawdził zasadność takiego działania. Tu wydawane są pieniądze publiczne nie wiadomo do końca na co. Nie dziwię się tym co pytają.

dębianin
Gość
dębianin

Dlaczego artykuł jest anonimowy. Proszę ujawnić się autorze . W wielu miastach powstały takie towarzystwa. Możesz autorze dowiedzieć jak i po co to funkcjonuje. Filozofów nie brakuje.

do Lauda
Gość
do Lauda

Oczywiście, że kredyt!!! Spłacać go z odsetkami będą nabywcy mieszkań.
I jeszcze będą utrzymywać zarząd spółki!!!

Bauman
Gość
Bauman

Nie ma zapasu. Weźmie kredyt. Tak więc ci mieszkańcy co kupią w gminnym bloku mieszkanie po takiej samej cenie jak u prywaciarza zapłacą podwójnie. Pierwszy raz w cenie mieszkania. Drugi raz w podatkach które pójdą na spłatę kredytu zaciągniętego przez gminę.

Lauda
Gość
Lauda

A mnie interesuje ile pieniędzy musi wyłożyć gmina na budowę bloku. Ma zapas gotówki, czy musi wziąć kolejny kredyt?

Dendryt
Gość
Dendryt

PYTANIE: Jeśli mieszkania w bloku budowanym przez miasto nie będą tańsze jaki jest sens budować blok za pieniądze gminy skoro mogą to zrobić prywatni przedsiębiorcy?

ODPOWIEDŹ: Jedyna jakaś logiczna odpowiedź to chęć założenia kolelejnej gminnej spółki w której będzie miejsce na swoich ludzi: prezesa, wiceprezesa itd. To, że samorządowcy nie chieli zadeklarować że oni sami oraz ich rodziny nie będą pracować w tej nowej spółce utwierdza mnie w takim podejrzeniu. Potrzeba stworzenia tych synekur to także przyczyna dla której mieszkania nie będa tańsze.

Bauman
Gość
Bauman

[quote]W trakcie dyskusji na sesji Rady Miejskiej radna Janina Lubera (Ratusz) zaproponowała aby kierownictwo urzędu miasta oraz radni zadeklarowali się, że po uwtorzeniu spółki / towarzystwa zajmującego się budową bloku nikt z nich oraz ich rodzin nie będzie w tej spółce/towarzystwie pracował. Oprócz radnych z opozycji nikt z obecnych na sesji takiej deklaracji nie złożył (odmówili złożenia podpisów)[/quote]

Smutne ale przynajmniej pokazuje prawdziwe oblicza.

jasny
Gość
jasny

Co tu tyle gdybac blok niech podlega pod mpg… i cudow nie robcie jakie i komu na te czasy społki kazdy wie co no te społki mowia jaskołki!!;)

troche zorientowany
Gość
troche zorientowany

Artykuł na zamówienie hotelarza, któremu nie dano ziemi by sobie na niej wybudował kolejny blok i zarobił kupę kasy. ot cała prawda. Przecież nie trzeba być filozofem żeby wiedzieć że TBS-y (choćby najbliższy tarnobrzeski) budują taniej niż deweloperzy. A strzał radnej z podpisami to tylko podjudzanie, żeby wmówić ludziom że powołanie TBS-u i budowa bloku ma jakies drugie dno. Takie już klasyczne ratuszowe zagranie. [quote]Radni nie dowiedzieli się kiedy proponowane przez burmistrza Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie powołane, jak będzie zarządzane, jaki będzie sposób naliczania czynszu oraz jakie będą zasady najmu. Kolejne pytania bez odpowiedzi to: jaka dokładnie ilość mieszkań będzie… Czytaj więcej »

do #13
Gość
do #13

"Artykuł na zamówienie hotelarza, któremu nie dano ziemi by sobie na niej wybudował kolejny blok i zarobił kupę kasy. ot cała prawda"
chłopie w ciekawym miejscu żyjesz u was w mieście wódz rozdaje ziemię,do szkoły bałwanie ****

Gosciu
Gość
Gosciu

Do Kozlow ile za m2
Szatnia kontynerowa 2600/m2
Na rynku wtornym 2000/m2
G..O..TBS ? /m2
Nie powinno przekroczyc 1400:(

Shaweu
Gość
Shaweu

[b]JA WAM MÓWIE!!!! TO BĘDZIE JAK W ALTERNATYWY 4 !!! NIECH TO KTOŚ OD POCZĄTKU DO KOŃCA NAGRA!!! ZOBACZYCIE JAKA FARSA WYJDZIE!!! ORDON, ŻOŁĄDŹ, KAPUSTA. PRZECIEŻ TO JAJCA BĘDA NIESAMOWITE!!! BAREJA WYMIĘKA PRZY TYM!

NA OTWARCIU BLOKU BĘDZIE GRAŁ BALCEREK NA HARMOSZCZE!!![/b]

[url]http://youtu.be/uEJkXKIsfqg[/url]

Dziauacz
Gość
Dziauacz

Przepraszam, ale ja tylko skromnie chciałem zapytać jak mogę zostać prezesem lub wiceprezesem takiej miejskiej spółki?
Komu muszę się wypiąć a komu łyknąć po same buły?
Z góry dziękuję za wszystkie cenne rady i wskazówki.

Oddany (całym sercem i nie tylko) Działacz!

/[i]komiczne alter ego srogiego Suworowa[/i] /

Gosc
Gość
Gosc

to jest farsa co ci ludzie chcą zrobić,wzrost ambicji nad doświadczenie,porażka…..

Kozlow
Gość
Kozlow

Ordon wybitny budowniczy mieszkań /za cudze pieniądze/ i szatni kontenerowych po 2600/m2 [i]http://www.nowadeba.pl/mieszkaniec/aktualnosci/art,944,nowe-budynki-socjalno-szatniowe-dla-klubow-sportowych-w-tarnowskiej-woli-i-w-cyganach.html[/i]

Wladek
Gość
Wladek

[b]No to czekamy na konkretne działania Ordona – kto będzie w TBS jadł z koryta napełnianego przez mieszkańców i przymusowych członków TBS (przymusowych bo innej możliwości kupna mieszkania nie ma). Na początek do koryta wsypali podatnicy 70 000 zł, oczywiście z długu.[/b]

Gosc
Gość
Gosc

szlag mnie trafi z tymi ich projektami za które tak lekką ręką wydają moją kasę,a ile z nich jest chybionym wydatkiem??

blumberg
Gość
blumberg

[b]Jeżeli w TBSie będzie taniej to dlaczego Wiesław Ordon na pytanie czy może obiecać , że będzie taniej nie był w stanie tego zrobić?[/b]
Dlaczego burmistrz i radni nie byli wstanie podpisać deklaracji, że oni i ich rodziny nie znajdą zatrudnienia w miejskiej spółce?
Pod kogo robiony jest nowy fotel ???

Jani
Gość
Jani

Zamiast budowac i ponosic koszty zezwolic Panu Burmistrzowi na odkupienie na poczatek ok 30/chcacych sprzedac jest znacznie wiecej/ juz gotowych mieszkan /pustostanow/i odsprzeda je potrzebujacym.
Cena 1 m2 juz gotowego mieszkania jest duzo nizsza od ceny budowy i nie ma ryzyka inwestycyjnego . Tylko liczba Prezesow sie nie zwiekszy.

Gosc
Gość
Gosc

[quote][i]Radni nie dowiedzieli się kiedy proponowane przez burmistrza Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie powołane, jak będzie zarządzane, jaki będzie sposób naliczania czynszu oraz jakie będą zasady najmu. Kolejne pytania bez odpowiedzi to: jaka dokładnie ilość mieszkań będzie pod sprzedaż, a jaka pod wynajem[/i] Żaden myślący człowiek nie uwierzy, że to są argumenty za niebudowniem bloku przez TBS.[/quote] [b]BARDZO MI PRZYKRO, JEŻELI JESTEM ZMUSZONY PŁACIĆ PRZEDSIĘBIORSTWU, KTÓRE: – JESZCZE NIE POWSTAŁO, – NIE WIADOMO, KIEDY POWSTANIE, – NIE WIADOMO, JAK BĘDZIE ZARZĄDZANE, – NIE WIADOMO, JAKIE BĘDĄ CZYNSZE, MIMO ŻE ICH WYSOKOŚĆ MA PONOĆ STANOWIĆ O SZCZEGÓLNEJ ATRAKCYJNOŚCI TBS, – NIE WIADOMO,… Czytaj więcej »

koniec lata
Gość
koniec lata

Powtarzam za artykułem: kochana władzo skąd nagle ten zryw do budowania???

Scroll Up