Bonifikaty w związku z przekształceniem wieczystego użytkowania we własność FILM

17

Mieszkańcy Nowej Dęby otrzymają najwyższe w Polsce bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Bonifikata w pierwszym roku obowiązywania uchwały wyniesie 99%!

Wraz z 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe znika, zastępuje je prawo własności tych gruntów. W sumie 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. Na jej mocy spółdzielnie i wspólnoty staną się właścicielami użytkowanych dotąd gruntów.

Ale trzeba będzie za to zapłacić. Przez 20 lat nowi właściciele powinni ponosić tzw. opłatę przekształceniową równą opłacie za użytkowanie wieczyste. Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w pierwszym roku przysługują jednak dopłaty. Na gruntach Skarbu Państwa ustawowo bonifikata wynosi 60 proc., ale samorządy mają możliwość wprowadzenia własnych ulg.

Rada Miejska w Nowej Dębie podjęła decyzję, że mieszkańcy Nowej Dęby (sprawa dotyczy głównie mieszkańców bloków) otrzymają bonifikatę w wysokości 99% w pierwszym roku obowiązywania uchwały. Z upływem czasu ta bonifikata będzie się stopniowo zmniejszać. Wprowadzenie tego zapisu ma na celu zmobilizowanie mieszkańców do jak najszybszego załatwienia tej kwestii.

Rozkład bonifikaty na osi czasu przedstawia się następująco:

 1. 99 % – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie,

 2. 89% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu,

 3. 79% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu,

 4. 69% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu,

 5. 59% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu

Jak tłumaczył przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda, opłaty za przekształcenie będą symboliczne:

Dla wyjaśnienia podam taki przykład. Jeżeli mieszkaniec z tytułu użytkowania wieczystego płaci rocznie kwotę 30 zł, to teraz może zapłacić jednorazowo 1% od 20-krotności tej kwoty czyli 1% od 600zł a więc kwotę 6 zł. Przy kwocie rocznej za wieczyste użytkowanie w wysokości 300 zł licząc analogicznie, mieszkaniec zapłaci 1% od 20-krotności tj. 60zł jednorazowej opłaty. Dodam, że w warunkach Nowej Dęby te opłaty roczne kształtują się mniej więcej w tym zakresie jaki podałem na przykładach. Tak więc w każdym przypadku opłata za przekształcenie będzie kwotą niewielką, symboliczną

Dokonywanie przekształcenia nie jest obowiązkowe, jednakże leży w interesie mieszkańców. Można jednorazowo zapłacić kwotę w przedziale od 6 do 60 zł lub też przez 20 kolejnych lat płacić rocznie po 30 lub 300zł. W przypadku tego drugiego wariantu przez 20 lat mieszkaniec na utrzymanie wieczystego użytkowania wyda kwotę od 600 do 6000 zł.

17 KOMENTARZE

 1. Na podstawie Uchwały nr XI/67/07 Rady Miejskiej w Nowej Dębie z dnia 29 sierpnia 2007 r. bonifikata o której mowa była na ostatniej sesji już wynosiła 99%. I taką bonifikatę otrzymali właściciele mieszkań w budynku przy ulicy Krasickiego 11 /Decyzja Burmistrza MiG Nowa Dęba z dnia 17 maja 2010 roku/. Ustalenia na ostatniej sesji i wywody w tym temacie to żadna rewelacja ani nowość

  0
 2. Do „desperado” Bonifikata przy wykupie mieszkań komunalnych na własność wynosiła 90 % i taką bonifikatę otrzymaliśmy przy wykupie mieszkań w roku 2008. Wtedy teren pod blokiem był w użytkowaniu wieczystym. Przekształcenie terenu na własność nastąpiło w roku 2010 – bonifikata 99 %. . A teraz inteligencie /może nie jesteś jołopem/ a może kimś gorszym ? . -przejdż się do UMiG tam ci to tam pseudo inteligencie dokładnie wytłumaczą. Przemianowanie gruntu z prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczyło 19 właścicieli mieszkań w bloku. nr. 11 przy ulicy Krasickiego

  0
 3. Cieszcie się, cieszcie bonifikatą. Jak przyjdzie podatek katastralny to będą krokodyle łzy. A uwłaszczenie to pierwszy krok do katastry.

  0
 4. Czy może ktoś mi odpowiedzieć co się dzieje z cenami chleba z PSS Nowa Dęba co miesiąc podwyżka . Tam chyba po 2500 złotych nie zarabia każdy ……chyba że się mylę

  0
  • Odkąd do władzy dorwała się pani B. to skoczyły ceny pieczywa ( i na tym nie koniec), to i księgową zwolniła ( jest wolne miejsce w PSS dla księgowej)no i zapowiada się szybki koniec tej spółdzielni. To tak jak się nie ma wykształcenia do rządzenia.

   2+
  • Dzisiaj w Leliwie w giełdzie pracy ogłoszenie „Społem” PSS w Nowej Dębie zatrudni Głównego Księgowego. Wymagania: – wykształcenie wyższe ekonomiczne – minimum 3 lata doświadczenia na stanowisku Głównego Księgowego ” Z tego co wiem poprzednia księgowa nie miała doświadczenia na stanowisku Głównego Ksiegowego, była pracownikiem biura rachunkowego na Kościuszki, a obecnie ma swoje.

   1+

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here