Udaremniliśmy kradzież 100 tys. złotych z kasy gminy! Burmistrz chciał płacić 2 razy za te same roboty!

34
Grafika: pexels

Okazuje się, że burmistrz Wiesław Ordon zamierzał wypłacić firmie Agrobaza podwójne wynagrodzenie za te same roboty budowlane: raz z pieniędzy unijnych, a drugi raz z pieniędzy gminnych! Nie doszło do tego dzięki dziennikarskiemu śledztwu prowadzonemu przez nasz portal.

Chodzi o około 100 tysięcy złotych podwójnego wynagrodzenia jakie miał otrzymać wykonawca budujący ścieżki rekreacyjne nad nowodębskim zalewem. Realizację planu miała gwarantować kreatywna księgowość i wyłudzenie unijnej dotacji. Ale od początku.

Firma wykonująca roboty budowlane, zbudowała ścieżki wokół zalewu, które zgodnie z projektem tworzą układ zamknięty. Za wykonane roboty, firma otrzymała pełne wynagrodzenie ze środków pochodzących z funduszy europejskich co poświadczają dokumenty finansowe inwestycji.

Jednakże umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą na unijne dofinansowanie nie przewidywała dotowania 291 m2 asfaltu i ok. 240m2 plazaduru wybudowanych na działkach o numerach ewidencyjnych 17/2, 18/2 i 23 obręb Dęba, które widać na poniższej grafice:

samowola budowlana nad zalewem

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że na wymienione działki, gmina nie posiadała pozwolenia na budowę. Tego pozwolenia nie mogła uzyskać gdyż nie jest właścicielem tych nieruchomości. W sądzie toczy się spór o ich zasiedzenie ze spadkobiercami dawnych właścicieli, który może potrwać jeszcze kilka lat.

Burmistrz i skarbniczka zapłacili wykonawcy za samowolę budowlaną pieniędzmi unijnymi, dokonując w ten sposób wyłudzenia dotacji. Żeby tego było mało, burmistrz Wiesław Ordon podpisał z firmą Agrobaza „Przyrzeczenie zawarcia umowy o roboty dodatkowe”. Z treści przyrzeczenia wynika, że gdy gmina zasiedzi działki 17/2, 18/2 i 23 wówczas gmina raz jeszcze zapłaci firmie za wykonane roboty. Wedle naszych szacunków, chodzi o kwotę sięgającą 100 tysięcy złotych!

Dzięki działaniom podejmowanym przez Stowarzyszenie „Przyjazny Samorząd” i śledztwo prowadzone przez InfoNowaDeba.pl kradzież gminnych pieniędzy została udaremniona i nie dojdzie do realizacji „Przyrzeczenia” zawartego przez burmistrza Wiesława Ordona. Niemniej usiłowanie popełnienia przestępstwa w świetle przepisów kodeksu karnego również jest przestępstwem.

W skrócie:

 • Gmina zapłaciła pieniędzmi unijnymi za samowolę budowlaną;

 • Umowa na dotację zawarta między gminą a urzędem marszałkowskim nie przewidywała sfinansowania samowoli budowlanej. Doszło więc do wyłudzenia dotacji polegające na składaniu nieprawdziwych oświadczeń we wnioskach o płatność unijną.

 • Mimo iż firma Agrobaza otrzymała pełne wynagrodzenie za wykonane ścieżki, burmistrz Wiesław Ordon zamierzał zapłacić jej drugi raz za to samo. Przekręt został udaremniony przez InfoNowaDeba i Stowarzyszenie „Przyjazny Samorząd”.

0

34 KOMENTARZE

 1. Wiesław Ordon podniósł rękami swoich radnych podatki mieszkańcom. Przewidywane wpływy do budżetu: 180 tysięcy złotych. 100 tysięcy miało zostać rozkradzione. Brawo Wiechu! Ty się z tego spowiadasz czy do komunii chodzisz bez spowiedzi?

  0
  • I tak przyjdą zaraz ludzie p. Wiesława i będą pisać, że tutaj nie robi się nic innego prócz oczerniania burmistrza… Ciemnota nie zna granic.

   0
 2. Jeśli to prawda to uważam iż pan Ordon powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Chyba że redaktor sfałszował ten dokument to wtedy za fałszowanie i szkalowanie redaktor odpowie. Ale jak pamiętam to wiadomości z info zawsze się potwierdzały, nawet raz Ordon plus Żołądź plus Furgałowa podali go do sądu za artykuł o przekrętach nad zalewem i jakoś nie wygrali sprawy.

  0
 3. Ciekawe kiedy pan Zygmunt Żołądź naczelny propagandzista gminy wytłumaczy jak to było naprawdę z tą planowana kradzieżą stu tysięcy. Dawno niczego nie tłumaczył. Aha, i dlaczego nic się nie pisze w artylule o jego roli w tej sprawie? Czyżby pan Zygmunt był pod ochrona p. Marka?

  0
 4. jakoś nie doczytałam się o powiadomieniu prokuratury o tym zajściu….. Możliwe że przeoczyłam, bo tak emocjonalnie to napisane, jakbym dzieło samego Roberta Ludluma czytała……… Ponoć jest tak że NIE powiadomienie prokuratury o wiadomym przestępstwie skutkuje karą przewidzianą przez Kodeks Karny….

  0
  • Informacji na temat toczącego się postępowania, może udzielać tylko prokuratura, która je prowadzi.

   0
 5. Może Ordon nie doczytał przepisu ze za robotę wystarczy jeden raz zapłacić. Ale siódme przykazanie chyba czytał bo z kościoła nie wychodzi…. To może jakiś kapłan mu wytłumaczy zeby nie łamał dekalogu.

  0
 6. Ciekawe w jaki sposób w poniedziałek będzie tłumaczył nową aferę Wiesław Ordon i Zygmunt Żołądź. Ja obstawiam, że powiedzą iż to nie ich wina, to inspektor nadzoru i wykonawca ich oszukali oni są tylko burmistrzami, takimi nieborakami i słodkimi fajtłapami których każdy robi w konia. I oni teraz bohatersko wyjaśnią sprawę podając wykonawcę i inspektora do sądu. I Ostapkę przy okazji też, dla zasady.

  0
  • Albo po prostu powiedzą, że to Ostapki wina bo jakby siedział cicho i nie nagłaśniał takich spraw to nikt by o nich nie wiedział, a więc nie byłoby poruszenia. Przecież cały czas tak mówią. Narobili wałów, ale każą siedzieć cicho. A jak za wały zabierana jest dotacja to mówią, że to wina tych co złapali ich za rękę. Także tutaj też będzie wina Ostapki bo ich złapał.1

   0
 7. Jutrzejsze „wyjaśnienia” Ordona będą takie jak zwykle. Napiszą, że to co pisze Ostapko to nie prawda i jednocześnie przyznają się do winy. Napiszą, że wprawdzie zapłacili wykonawcy za te roboty z kasy unijnej, ale te kasę do unii oddadzą, a wykonawcy już 2 raz nie wypłacą ;) No nie wypłacicie bo was za rękę złapano !!!!

  0
 8. Nie ma się co dziwić jak komisją rewizyjną odpowiedzialną za kontrolę przestrzegania prawa i wydatkowaniem finansów w gminie kieruje nie fachowiec z dziedziny administracji, finansów lub prawa a biedny tokarzyna po ZSZ.
  Wcale mi to nie dziwne że pan O tak ich na każdym kroku punktuje.

  0
  • Taki wg.Ciebie „biedny tokarzyna po ZSZ ” niejednokrotnie ma więcej w głowie niż byle tłumok po studiach,nie mówiąc o licencjacie.Zaliczy taki xyz cztery fakultety,piąty korytarz i już myśli że jest magister…od świeżego powietrza.w rowerowych dętkach.

   0
  • Niejednokrotnie tokarzyna jest mądry. Ale w tym przypadku nie jest. Za to umie lizać portki od tylu burmistrzowi i sukienkę plebanowi.

   0
 9. Pan burmistrz i tak posiada zaufanie społeczne. Mylić sie może każdy oprócz tego co nic nie robi, zeby tylko tego zastępcę usunął bo mu szkodzi jak widać po tej sprawie i po innych.

  0
  • Zastepca już się chyba zegna z korytkiem bo Wiesiu traci coraz więcej z tym kolezką a może stracic wszsytko

   0
  • Poparcie posiada, tylko musiałby zwolnić 5 osób natychmiast z urzędu żeby oczyścić atmosferę manipulacji obłudy, chamstwa, arogancji przy obsłudze i dla dobra funkcjonowania urzędu i zacząć współpracę na rzecz wszystkich mieszkańców a nie tylko swojej parafii i tylko dużych inwestycji dzięki którym nasza gmina słynie w całej Polsce z podejrzeniami o łapówkarstwo, korupcje matactwa i machloje

   0
  • Może ten portal zaproponuje sondaż i pokażmy burmistrzowi w jakich referatach pracują ludzie, którzy traktują petenta z arogancją .Komu wypada podziękować za pracę i dokonać zmian, chyba że burmistrz się boi lub oni są już tacy pewni swoich stołków.

   0
  • Może Pani D. powinna zmienić pracę ze względu na brak szacunku dla petentów arogancję, pewność że i tak jej wszystko wolno. PANIE BURMISTRZU NIE MA LUDZI NIE ZASTĄPIONYCH JAK KTOŚ SOBIE ZA DUŻO POZWALA … TO NALEŻY WYMIENIĆ. JAK W SKRZYNCE Z BANANAMI JAK SIĘ JEDEN PSUJE TO GO WYRZUCAMY BO NIEDŁUGO CAŁA SKRZYNKA BĘDZIE DO WYRZUCENIA.

   0
  • Chyba wiem o kim myślisz.Ta pani czuje się tak pewnie ,lub burmistrz się jej boi..
   Już kilka spraw w imieniu gminy przegrała, a burmistrz tego nie widzi lub musi nie widzieć.

   0
  • Też uważam że pani D…..a już dawno powinna być bezrobotna. Chamstwo, cwaniactwo, buta i pewność siebie. Dno kompletne.

   0
 10. Jesli Wiesław Ordon nie poda Marka Ostapko do sadu o zniesławienie, albo nie zawiadomi prokuratury, a powinien to zrobic w poniedziałek, to znaczy ze opisany proceder miał miejsce i Wiesław Ordon chciał zapłacić dwa razy za to samo pieniędzmi mieszkancow Nowej Dęby. A to znaczy ze powinien natychmiast opuścić swoje stanowisko i zostać ukarany stosownie do popełnionych czynów. To jest dość oczywiste. Jeśli jest złodziejem nie może byc burmistrzem.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here