Jadachy i Chmielów bez funduszu sołeckiego. Sołtysi nie złożyli wniosków w ustawowym terminie.

32
Grafika: pexels

Do 30 września sołtysi i przewodniczący osiedli mieli czas by złożyć w tutejszym magistracie wnioski wskazujące przedsięwzięcia przeznaczone do realizacji przez zebranie sołeckie (osiedlowe). Niestety, sołtysi Jadachów i Chmielowa nie dopełnili tego obowiązku. W efekcie ich miejscowości pozbawione zostały funduszu sołeckiego, a gmina dopłaty ze skarbu państwa, stanowiącej minimum 20% wysokości tegoż funduszu.

Fundusz Sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego). Zasady tworzenia i realizacji funduszu sołeckiego oraz zasady zwrotu (z budżetu państwa) części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego (obecnie wysokość zwrotu wynosi 20, 30 i 40%, najwyższy zwrot dostają gminy najuboższe, a najmniejszy te najbogatsze) – reguluje ustawa o funduszu sołeckim.
Aby dana miejscowość otrzymała środki z funduszu sołeckiego musi zostać zwołane zebranie wiejskie na którym zostanie uchwalony wniosek o przyznanie środków z funduszu sołeckiego. Wniosek może być uchwalony z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. We wniosku należy wskazać co mieszkańcy chcą zrobić (wraz z uzasadnieniem słuszności podjętych działań) oraz podać przewidywany koszt tych prac. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym chcemy otrzymać pieniądze. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) odrzuca wniosek niespełniający tych warunków.

Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Jadachów i Chmielowa. Mieszkańcy na zebraniach przegłosowali pakiety inwestycyjne, a sołtysi Józef Grdeń i Jan Kotulski nie dopełnili swoich obowiązków w efekcie pozbawiali swoje miejscowości funduszu sołeckiego, a gminę dotacji (dopłaty).

W przypadku Jadachów chodzi o kwotę ok. 40 tysięcy złotych za którą sołectwo zamierzało realizować między innymi wiatę rowerową, wesprzeć LZS i OSP, oraz wyremontować drogi polne. Z kolei Chmielów również stracił ok. 40 tysięcy zł przeznaczone na budowę fundamentów pod szatnie dla miejscowego klubu sportowego. Do gminy nie wpłynie również 16 000 zł (20%) dofinansowania do funduszu sołeckiego.

Oburzenia nie kryją mieszkańcy i radni tych miejscowości. – W projekcie budżetu na rok 2021, który został przedstawiony radzie miasta przez burmistrza Wiesława Ordona nie ma wyszczególnionych środków sołeckich z Jadachów i Chmielowa. Nie ma bo zgodnie z ustawą ich być nie może. Będziemy prosić kolegów radnych, aby mimo niedopełnienia obowiązków przez sołtysów zagwarantować środki na inwestycje, które zostały przegłosowane na zebraniach – mówią zgodnie radni Tomasz Wolan i Tomasz Dryka. –Jednak bez względu na ostateczną decyzję rady miejskiej, gmina nie odzyska straconego dofinansowania z budżetu państwa – ubolewają samorządowcy.

Warto dodać, że jest to pierwsza tego typu wpadka sołtysów w ostatnich latach. Powstaje jednak uzasadnione pytanie dlaczego burmistrz i podlegający mu urzędnicy nie przypomnieli sołtysom o konieczności złożenia stosownych dokumentów. Wszak było to nie tylko w interesie sołectw, ale również w interesie gminy, która nie uzyska dotacji z budżetu państwa – komentuje radny Wolan.

0

32 KOMENTARZE

  • Konkretnie 30 września to było Zofii. Więc pan Jan i Józef mogli być na imieninach w Chmielowie.

   +3
 1. Czepiacie się sołtysów emerytów. Dziadki nie ogarniają, ale po to burmstrz ma 50 urzędników by ktoś pilnował terminów i wykonał głupi telefon do jednego czy drugiego sołtysa. Ale jaki pan taki kram

  +20
 2. Jeżeli z innych miejscowości nie zapomnieli i złożyli to co teraz płakać ?Aaaa … Bo to Chmielów i jadachy im się należy bo jak by to Tarnowska czy Alfredówka zapomniała to by się wszyscy śmiali i wytykali że sołtysi to takie owakie. Nie złożyli nie dostają proste i logiczne!!! Dać tym co dbają o swoje miejscowości.

  +9
  • Mam rozwiązanie. Panowie Grdeń i Kotulski których funkcja sołtysa przerosła składają dymisję. Po dymisji rada gminy niech da budżet sołecki bo mieszkańcy nie powinni cierpieć za błędy sołtysów

   +9
 3. Tsunami, covid, kiła, smog, głód w Afryce itd. wszystko wygląda to na przewinienia, niekompetencje i braki w działaniach naszego Burmistrza.

  +1
  • @ Drużyna Pierścienia – Skoro WASZ burmistrz nie daje rady widzę tylko jedno rozwiązanie… przedłużyć mu żeby się nauczył. Oczywiście kadencję ;-) Nie znam bardziej ‘cierpliwych’ wyborców.

   +2
 4. Suuuper panowie sołtysi! Na zebraniach wiejskich potrzeb co nie miara i pieniędzy nie ma a tu można przegapić tak ważny temat i jak gdyby nigdy nic siedzieć cicho bo przecież nikt nie zauważy.

  +4
 5. Byłam na zebraniu wiejskim i pamiętam jak Sołtys chciał aby wszystko było z funduszu na fundamenty! Wstyd że tak to wygląda.

  +3
 6. Ludzie uwaga,jakaś narada w hotelu zaraz coś jebnie,widziałem lokalnych sportowców,biznesmenów i dziennikarzy,ludzie coś w tym mieście wybucnie

  +3
  • Niech spiskują. Pieseł z Kolbuszowy wciśnie na hamulec, mając dane od wykolegowanych ziomków Gospodarza strugających się ostatnio na templariuszy. Gospodarz wciągnął ich na przyjazną (dla siebie) listę niewielu nazwisk, a później kopnął w poślady. Jak się poszczęści Wiaczesławom, to i gospodarza na jakieś dwa tygodniu zakują w zemście za upublicznienie mechanizmu finansowania ogólnopolskiej kampanii folklorystów z granitowania placów wszędzie w kraju. Dlaczego na dwa tygodnie przewiduję? – bo później włączą się po stronie gospodarza czerwoni zieloni, których syn niejakiego Jana zw. Leśnikiem mógł był poznać dość wcześnie, przed wyjazdem na placówkę w okresie przyjaźni polsko-pijackoazjatyckiej. Dojdzie do wyrównania sił i kolejnego zawieszenia broni, ale szczęśliwie dla normalnych Polaków, częściowo zgrają się obie strony i zbliżą się jakieś nowe czasy. Kto wie, może i gorsze. Dodajmy na koniec, że templariusze, robiący za politycznych wywiadowców karamba w mieście, gdzie wszyscy się znają od dziecka, nie otrzymają buły za przynoszenie niusów do wiaczesławowej świątyni. Wzięli się do roboty zanim otrzymali zaliczkę i skończą, jak przysłowiowy praktykant w masarni, przewalający wędliny za frajer. Tak to jest. Dajesz się zaczarować wygodnej kobicie, na koniec przerzucasz wędliny za frajer

   Jak Stach Michalkiewicz może sobie wróżyć w tekstach, to ja też

   0
 7. Ustawowe terminy są dla ustawów, a sołtysowe terminy dla sołtysów.
  Ja przykładowo jestem ustawem, bo na sołtysa nie startowałem. Trochę do córki sołtysa, ale to się nie liczy

  0
 8. W tym roku ze względu na covid można wniosek było złożyć do końca października i nawet nie było potrzeby organizowania zebrania wiejskiego – taką dyspozycję otrzymała rada solecka.
  Ktoś definitywnie nie dopełnił swoich obowiązków.

  +3
 9. Kotulski to najwiekszy luj we wsi Jak wogole ludzie moga glosowac na takiego niedorajde zyciowego. Niech terqz ze swoich odda a nie zlopie wode pod orzechem jak codziennie

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here