Koniec użytkowania wieczystego. Jakie bonifikaty w Nowej Dębie?

5

Wraz z 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe znika, zastępuje je prawo własności tych gruntów.

Ile powinna wynosić bonifikata w Nowej Dębie?
 • 99,9% 35%, 34 głosy
  34 głosy 35%
  34 głosy - 35% of all votes
 • ustawowe 60% 33%, 32 głosy
  32 głosy 33%
  32 głosy - 33% of all votes
 • 90% 28%, 27 głosów
  27 głosów 28%
  27 głosów - 28% of all votes
 • 80% 4%, 4 głosy
  4 głosy 4%
  4 głosy - 4% of all votes
 • 70% 0%, 0 głosów
  0 głosów
  0 głosów - 0% of all votes
Ilość głosów: 97
2 stycznia 2019 - 31 stycznia 2019
Voting is closed
W sumie 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. Na jej mocy spółdzielnie staną się właścicielami użytkowanych dotąd gruntów. Ale trzeba będzie za to zapłacić. Przez 20 lat nowi właściciele powinni ponosić tzw. opłatę przekształceniową równą opłacie za użytkowanie wieczyste.

Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w pierwszym roku przysługują jednak dopłaty. Na gruntach Skarbu Państwa ustawowo bonifikata wynisi 60 proc., ale samorządy mają możliwość wprowadzenia własnych ulg.

Jak sprawdziła Polska Agencja Prasowa, najwyższe ulgi wprowadziła stolica. W Warszawie wynosi ona 98 proc. W drugiej kolejności jest Gdańsk. Tam Rady Miasta ustanowiła 95-procentową bonifikatę. Trzecim mistastem o najwyższym progu jest Wrocław z 90-proc. progiem.

Ale jak zaznacza PAP, są miasta, w których ulg nie ma. Żadnego rabatu nie przewidziano na przykład w Koszalinie – miasto potrzebuje środków na inwestycje. Najczęściej jednak samorządy przegłosowują 60 proc. bonifikaty.

O wysokości bonifikaty w Nowej Dębie zadecyduje Rada Miejska. O sprawie będziemy informować.

5 KOMENTARZE

 1. Bonifikata powinna byc wysoka aby byla mozliwosc przekszlalcic wieczyste uzytkowanie jednorazowo w obliczu dlugu Gminy wygenerowanego przez Burmistrza

  0
 2. Piknie się pijarowcu Radnych. Większość społeczeństwa żyje na krechę i gdyby nie ta krecha to pitoliłbyś że burmistrz nic nie robił bo w gminie nic nie ma. Póki gmina jest w stanie spłacać swoje długi to nic się nie dzieje złego a dzięki tym kredytom szybciej możemy korzystać z inwestycji. Specyfika gminy jest taka że niestety nie jesteśmy gminą z kopalnią i elektrownią.

  0
  • To co piszesz to czysta demagogia,jak dlugo starzy beda splacac te dlugi jak umieraja na potege a mlodzi uciekaja,bylbym szczesliwy gdyby planty byly jak dawniej a nie beton jak na placu czerwonym, jest powiedziane mierz sily i zamiary a nie poprzez kredyty, Nowy Rok i juz nie dlugo dostaniemy wezwania do zaplaty podatkow w nowym wymiarze w podwyzszaniu tego Burmistrz jest mistrzem, moze ty zyjesz na kreche bo ja nie.Brac kredyty i inwestowac to potrafi kazdy ciamajda,Tak potwierdzam ze cala kasa z przeksztalcen powinna isc na splate kredytow aby nasze Dzieci i Wnuki nie splacaly przez LATA.I jeszcze jedno TAK JESTEM ZWOLENNIKIEM NOWEJ RADY bo jch dzialania ida w dobrym kierunku Realisto

   0
 3. Gmina Nowa Dęba jest gminą średnioadłużoną. Ani dużo, ani mało, proszę wiec nie dramatyzowć.
  Trudno robić jakiekolwiek inwestycje bez wspierania sie kredytami…no chyba, że (co słusznie zauważył realista) na terenie gminy zlokalizowana jest elektrownia lub kopalnia miedzi.

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here