Minister Błaszczak o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie

16

Zródło: Defence24

W programie „Kwadrans Polityczny” Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się, wśród innych kwestii, do wizyty Donalda Trumpa w Polsce i pogłębiającego się sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, a także kwestii czołgów T-72. Mówił też o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie, m.in. z myślą o ćwiczeniach wojsk amerykańskich.

„To już oficjalne, że Donald Trump będzie w Polsce 1 września, a przyleci tutaj jeszcze 31 sierpnia” – powiedział w TVP minister Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że to pierwszy w historii przypadek kiedy prezydent USA przybędzie na uroczystości związane z rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej właśnie do Polski. Jego zdaniem jest to dowód na specjalne relacje jakie wiążą obecnie Waszyngton i Warszawę, szczególnie że podobne zaproszenie zostało odrzucone jeszcze w 2009 roku przez Baraka Obamę.

Innym dowodem ma być jego zdaniem także bardzo godne przyjęcie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, w czasie którego nad Białym Domem przeleciały dwa myśliwce F-35. Wizyta prezydenta Trumpa będzie z pewnością obserwowana i komentowana przez światowe media i to ma być zdaniem Błaszczaka dobrą okazją do przedstawienia światu prawdziwej historii Polski, z wyraźnym podziałem na „napadających i napadanych”.

Minister poinformował jednocześnie, że trwają szczegółowe negocjacje na temat rozlokowania wojsk amerykańskich w Polsce. Zmieniają one formułę swojej obecności na stałą, a ich liczba ma wzrosnąć z 4500 do około 5500 żołnierzy. Minister poinformował jednocześnie, że Amerykanie będą stacjonować „w kilku miejscach w Polsce”. Mówił też, że poligon w Nowej Dębie jest powiększany i unowocześniany. Dodał, że to miejsce powinno być wykorzystywane do ćwiczeń zarówno żołnierzy polskich, jak i amerykańskich. Zaznaczył, że obecnie trwa rozbudowa infrastruktury w różnych miejscach w Polsce.

Szef resortu Obrony Narodowej był pytany także o sprawę czołgów T-72. Jak powiedział, są do maszyny przejściowe, które (po modyfikacji) umożliwią odpowiednie nasycenie jednostek, w tym nowotworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej, odpowiednią ilością wozów do czasu pojawienia się nowoczesnych czołgów docelowych. „Czołgów wybudowanych w Bumarze Łabędy. Oni mają potencjał żeby je budować” – powiedział minister. Szef MON wskazał też, że Polska inwestuje tam gdzie to tylko możliwe w nowoczesny sprzęt i udało się znaleźć na niego pieniądze – 185 mld PLN do 2026 r.

0

16 KOMENTARZE

 1. Taaa będziecie mieć Amerykanów.. jak się dowiedzą jaka tutaj homofobia panuje to raczej podziękują… takie zacofanie, wstyd.

  +4
 2. W wojsku nie ma miejsca na LGBT Helu. Tam nie mają czasu na zabawy i wypatrywanie tęczy między strzałami na poligonie nie ma lateksowych różowych spodni ani polski żołnierz ani amerykański. Jest hierarchia i przywiązanie do narodu tradycji i kultury. Ha ha ha

  +20
 3. Abstrahując od ideologii oraz postaw społecznych za czy przeciw, zastanawiam się jak bardzo nieogarnięci są nasi radni żeby sobie tak strzelić w kolano tą pseudo deklaracją anty-LGBT. Korzyści z tego żadne (no chyba że poklepanie po plecach przez proboszcza się liczy), trąbią o nas we wszystkich mediach i to raczej nie pozytywnie (no chyba że rada uważa że nie ważne co mówią byle by mówili – świetna promocja gminy :P) a w kontekście potencjalnego lokowania u nas bazy US Army (co przyniosło by bardzo dużo $$$ dla miasta i społeczności lokalnej) taka deklaracja to dostarczanie mocnego argumentu za tym żeby ta baza powstała, ale w Żaganiu.. . Polecam naszym pseudo radnym zapoznaniem się z pojęciem „pragmatyzm” i kierowaniem się nim przy podejmowaniu decyzji mających wpływ na miasto i gminę

  +14
 4. Ej Janusz ty chyba nie z stąd. My tu mamy inne problemy niż na którą imprezę dziś się udać i czy oby na pewno nie jest w tym czasie jakiś marsz. Nasza rada i Nasz burmistrz wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach ( no burmistrz nie miał kontrkandydata) My tu w większości ich popieramy jak nie masz dzieci to rób co chcesz nic mi do tego ale na moje podwórko z totalnym brakiem tolerancji co do moich wartości z brudnymi butami pouczając moje dzieci. Prezydent USA nie raz powiedział czy bliżej mu do Nóg honor ojczyzna więc nie mamy się czego obawiać

  +8
 5. Polska zapłaci duże pieniądze za powstanie tych baz zarówno poprzez zakup uzbrojenia jak również przygotowanie infrastruktury. W tle tli się zaspokojenie tzw roszczeń co do mienia bezspadkowego. Rząd skoro wykłada sporą kasę to chciałby coś z tego biznesu mieć. Tym czymś jest wysunięcie wojsk amerykańskich na wschód. Stąd też rząd chciałby aby wojska USA były w Nowej Dębie. Jednak Amerykanie mają swoje interesy i swoją strategie wojskową. Nie chcą być tak blisko Rosji i wolą siedzieć w Niemczech. Lokalizacja wojsk w Żaganiu (czyli przy Niemieckiej granicy) to idealna pozycja dla USA. W razie czego szybka wycofka lub też w co niektórzy wierzą: możliwość kontruderzenia. Raczej rządowi nie uda się namówić USA do lokalizacji bazy na wschodzie. Pozostaną ćwiczenia jak do tej pory tylko większe. Wiara w to, że jakaś deklaracja radnych gminy miejsko-wiejskiej lub jej brak ma wpływ na strategię obronną światowego mocarstwa to po prostu aberracja. W polityce i steategii wojskowej takie pierdy nie mają najmniejszego znaczenia.

  +7
 6. jaki fort trump w nowej dębie? ludzie – miejcie rozum i nie podgrzewajcie atmosfery! przypomnę tylko o dwóch rzeczach – prezydent trump zatrudniał polaków na azbescie jako niewolników za min kasę i miał totalnie w dupie ich zdrowie oraz zarobki!!!! po drugie obama zrezygnował z tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumuni dokładnie 17 września -mówi wam coś ta data??? to z wyjątkiem Polski, było komentowane na całym świecie – jako olbrzymi policzek dla nas!!! oni mają nas po prostu w dupie – łacznie z wizami itp. – wszystko to pic i fotomontarz – 70% amerykanów nie wie gdzie taki kraj o nazwie Polska jest umiejscowiony na tym globie – to tylko TV PROPAGANDA PIS wciska nam jakie to są piękne relacje z mocarstwem!!!

  +10
 7. oni stąd mają wszędzie daleko, no chyba, że założymy, że na Ukrainie są jakieś bogactwa i trzeba tego naturalnie dopilnować, Ameryka po to jest, żeby każdą kaskę łyknąć..

  +2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here