Nowodębski samorząd przystąpi do programu Senior +

22

Rada Miejska w Nowej Dębie wyraziła zgodę na przystąpienie do programu SENIOR + dzięki czemu ruszą prace nad utworzeniem Klubu Seniora z prawdziwego zdarzenia.

Od roku 2015 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020 skierowany do jednostek samorządu terytorialnego.  Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym.

Program polega na wsparciu tworzenia placówek takich jak Dzienny Dom  „Senior +” i Klubów „Senior +”. W ramach Programu jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł w przypadku Dziennego Domu „Senior+” oraz 150 tys. zł w przypadku Klubu „Senior+”), a także na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Kwota dofinansowania na utrzymanie jednego miejsca wyniesie miesięcznie do 300 zł w Dziennym Domu oraz do 200 zł w Klubie „Senior+”.

Myślę, że w najbliższym czasie wspólnie z burmistrzem, oraz przedstawicielami naszych seniorów zorganizujemy spotkanie na, którym omówimy szczegóły realizacji programu – mówi Tomasz Dziemianko, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji. – Powinniśmy wspólnie zastanowić się nad docelowym miejscem utworzenia Klubu, a także charakterem i rodzajem prowadzonych tam zajęć – dodaje.

O przebiegu spotkania będziemy informować.

22 KOMENTARZE

 1. Nie macie radni bardziej palących potrzeb? Nie macie na co kasy wydawać? przecież seniorzy mają bardzo dobre warunki w naszym mieście. Przecież są zajęcia dla seniorów w soku, nie ma potrzeby tworzyć dodatkowych placówek.

  0
 2. Bolo. Nikt nie mówi że nie może powstać w domu chłopa. Jest 150 000 do wzięcia plus 200 zł na osobę miesięcznie to warto pokombinować. Warto to zgarnąć.

  0
 3. Super pomysł Panie Tomaszu. Bo w Nowej Dębie prawie nic się nie dzieje. Bolo chyba nie wie, albo udaje. W SOKu są trzy zajęcia tygodniowo: taniec, teatr i 2 godziny tygodniowo na inne formy oprócz tego 2 wycieczeki odpłatne 2-3 zabawy rocznie odpłatne. A inne klub seniorów tez prawie nic nie robią poza zbieraniem składek. Dobrze by było zrobić dla nich biuro w SOKu a pieniądze które Burmistrz przeznacza na opląty tych klubów przekazać na prawdziwy Klub Seniora

  0
 4. Młodzież ma trochę więcej możliwości nawet w SOKu. Fakt ze nie za dużo ale szkoły np: zawody, zabawy itp. maja duże sale itp. A najlepiej powołać Młodzieżową Rade Gminy. Niech młodzi najlepiej sami coś zaproponują.

  0
 5. Młodzieżowa rada istnieje. Przynajmniej istniała. Niestety nie słychać o pomysłach dla młodzieży z jej strony. Właściwie niczym się nie wsławiła.

  0
 6. Pytanie , zapytanie dla myslacych. Jakim cudem przewodniczacym rady jest czlowiek ktory sprokurowal na plaszczyznie zarzadzajacej klub MKS Stal do upadku na poziom okregowy? W gminie zrobi zupelnie.inaczej zapewne…
  Od lat zrobil tyle ze na.przystankach po miejscowosciach osciennych dzieciaki smaruja gwoździami srał Nowa Dęba zamiast STAL NOWA.DĘBA. I to zauwazylem w Grabinie ,Krzatce , Tarnowskiej Woli i Chmielowie. Przecież powinna byc jakas promocja lokalnego klubu , otwarcie.sie.na mlodych ludzi z.okolic , nawiazanie.do tradycji a nie.widzenie tylko czubka wlasnego nosa i kolesiostwo. Ale on uparcie brnąl w.uklad.z.ciagiem.na wladze.

  0
  • Ty cwaniaczku podpisz się nazwiskiem to może Ci prezes zaproponuje żebyś przejął stery bo podobno nie ma chętnego. Pokazałbyś nam jak się to robi.

   0
 7. Istnieje też Rada Seniorów. Ich celem jest min: cyt. 5) podejmowanie działań na rzecz umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych. A co robią min: Senioriada dobry pomysł, Dąb Seniora dobry pomysł, zabawa Andrzejkowa 120 zł od pary dla nowodębskich seniorów to nie mało, inne działania może gdzieś w gminie. Ale tu zebranko a to tam zebranko i dietka leci więc po co się wysilać.

  0
  • Jaka dietka. Chętnie się dowiem. To jest działalność w pełni społeczna.Działań jest dużo więcej. Trudno zliczyć. Radni oprócz czasu także dokładają finansowo

   0
  • Panie Bolku,czego podszywa się pan pod mój pseudonim poznaje po „piśmie”. Nowa dęba jest mała że ptaszki ćwierkają o tej cyt. działalności w pełni społecznej. Tak tak szczególnie dokładają finansowo organizatorzy wycieczek i zabaw, podstawa działalności

   0
 8. Ja o Seniorach + o Klubie Stal nic nie wiem. A gdzie się podział Pan Bolek który podjął dyskusje o tym jak mają dobrze Seniorzy w Nowej Dębie. A może podyskutujemy np. o działalności „Klubie Seniora” PZE,RiI w Nowej Dębie o działalności , Zarządzie itd. Sądzę że Pan Bolek też dobrze zna ten temat. Znam dokładnie od 4 lat jak ten niby Klub funkcjonuje.

  0
 9. Właściwie wszyscy z państwa macie racje, ale to wynika z waszej niewiedzy i po to jestem tutaj Ja, żeby to państwu wytłumaczyć. Najsampierw chciałbym niektórym piszącym tu jednokomórkowcom wyjaśnić, że słowo SENIOR pochodzi od łacińskiego słowa SENEX z którego wycinając zsumowane głoski „EN” otrzymujemy wyraz oznaczający zespół czynności, których efektem ubocznym stało się tak wielu z piszących tu jednokomórkowców. W szczegóły tego procesu wchodzić nie będę, aczkolwiek i na tym polu jestem niedoścignionym wzorem i szanowanym powszechnie ekspertem. Wszak kwestie szeroko rozumianej polityki społecznej, a więc i także prorodzinnej to materia, którą ze swoimi studentkami szeroko omawialiśmy na ćwiczeniach. Słowo SENIOR ma wiele znaczeń. Dla przykładu: Seniorem w rozumieniu feudała sprawującego władze nad swoimi wasalami jest mój pryncypał, którego z całego serca pozdrawiam i przesyłam wyrazy szacunku i uznania. Seniorem może być również „biskup senior”, który jak głoszą mity zanim został seniorem to pastorałem zaganiał Żema do odrabiania lekcji. Ale w podstawowym znaczeniu słowa SENIOR jest TEN SENIOR czyli SENIOR-WYBORCA. Jest to senior najbliższy naszym sercom, który z racji wieku i dziesięcioleci spędzonych w okowach marksizmu-leninizmu nie rozumi uwarunkowań świata dzisiejszego. I takiemu seniorowi-wyborcy musimy wyjaśnić na czym świat polega. Kto jest dobry, a kto zły i dlaczego to my jesteśmy dobrzy a tamci są źli i dlaczego to na nas ma głosować a nie na tamtych. I za pieniądze seniora zrobimy mu klub w którym tego wszystkiego się dowie, by wszystko było jeszcze lepiej niż jest. Dzisiaj trzeba myśleć seniorocentrycznie. I ja jak najbardziej w tych realiach się odnajduję.

  Czy konie mnie słyszą?

  0
  • Slysza, slysza, a ja myslalem ze jestem seniorem z racji wieku ukonczone 100 lat, wiec Mirek mnie wyprowadza z bledu wiec pakuje narty na dach i smigam do Zakopanego skakac z Giewontu

   0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here