Nowodębski samorząd przystąpi do programu Senior +

22

Rada Miejska w Nowej Dębie wyraziła zgodę na przystąpienie do programu SENIOR + dzięki czemu ruszą prace nad utworzeniem Klubu Seniora z prawdziwego zdarzenia.

Od roku 2015 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020 skierowany do jednostek samorządu terytorialnego.  Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym.

Program polega na wsparciu tworzenia placówek takich jak Dzienny Dom  „Senior +” i Klubów „Senior +”. W ramach Programu jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł w przypadku Dziennego Domu „Senior+” oraz 150 tys. zł w przypadku Klubu „Senior+”), a także na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Kwota dofinansowania na utrzymanie jednego miejsca wyniesie miesięcznie do 300 zł w Dziennym Domu oraz do 200 zł w Klubie „Senior+”.

Myślę, że w najbliższym czasie wspólnie z burmistrzem, oraz przedstawicielami naszych seniorów zorganizujemy spotkanie na, którym omówimy szczegóły realizacji programu – mówi Tomasz Dziemianko, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji. – Powinniśmy wspólnie zastanowić się nad docelowym miejscem utworzenia Klubu, a także charakterem i rodzajem prowadzonych tam zajęć – dodaje.

O przebiegu spotkania będziemy informować.

22 KOMENTARZE

 1. Nie macie radni bardziej palących potrzeb? Nie macie na co kasy wydawać? przecież seniorzy mają bardzo dobre warunki w naszym mieście. Przecież są zajęcia dla seniorów w soku, nie ma potrzeby tworzyć dodatkowych placówek.

 2. Bolo. Nikt nie mówi że nie może powstać w domu chłopa. Jest 150 000 do wzięcia plus 200 zł na osobę miesięcznie to warto pokombinować. Warto to zgarnąć.

 3. Super pomysł Panie Tomaszu. Bo w Nowej Dębie prawie nic się nie dzieje. Bolo chyba nie wie, albo udaje. W SOKu są trzy zajęcia tygodniowo: taniec, teatr i 2 godziny tygodniowo na inne formy oprócz tego 2 wycieczeki odpłatne 2-3 zabawy rocznie odpłatne. A inne klub seniorów tez prawie nic nie robią poza zbieraniem składek. Dobrze by było zrobić dla nich biuro w SOKu a pieniądze które Burmistrz przeznacza na opląty tych klubów przekazać na prawdziwy Klub Seniora

 4. Młodzież ma trochę więcej możliwości nawet w SOKu. Fakt ze nie za dużo ale szkoły np: zawody, zabawy itp. maja duże sale itp. A najlepiej powołać Młodzieżową Rade Gminy. Niech młodzi najlepiej sami coś zaproponują.

 5. Młodzieżowa rada istnieje. Przynajmniej istniała. Niestety nie słychać o pomysłach dla młodzieży z jej strony. Właściwie niczym się nie wsławiła.

 6. Pytanie , zapytanie dla myslacych. Jakim cudem przewodniczacym rady jest czlowiek ktory sprokurowal na plaszczyznie zarzadzajacej klub MKS Stal do upadku na poziom okregowy? W gminie zrobi zupelnie.inaczej zapewne…
  Od lat zrobil tyle ze na.przystankach po miejscowosciach osciennych dzieciaki smaruja gwoździami srał Nowa Dęba zamiast STAL NOWA.DĘBA. I to zauwazylem w Grabinie ,Krzatce , Tarnowskiej Woli i Chmielowie. Przecież powinna byc jakas promocja lokalnego klubu , otwarcie.sie.na mlodych ludzi z.okolic , nawiazanie.do tradycji a nie.widzenie tylko czubka wlasnego nosa i kolesiostwo. Ale on uparcie brnąl w.uklad.z.ciagiem.na wladze.

  • Ty cwaniaczku podpisz się nazwiskiem to może Ci prezes zaproponuje żebyś przejął stery bo podobno nie ma chętnego. Pokazałbyś nam jak się to robi.

 7. Istnieje też Rada Seniorów. Ich celem jest min: cyt. 5) podejmowanie działań na rzecz umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych. A co robią min: Senioriada dobry pomysł, Dąb Seniora dobry pomysł, zabawa Andrzejkowa 120 zł od pary dla nowodębskich seniorów to nie mało, inne działania może gdzieś w gminie. Ale tu zebranko a to tam zebranko i dietka leci więc po co się wysilać.

  • Jaka dietka. Chętnie się dowiem. To jest działalność w pełni społeczna.Działań jest dużo więcej. Trudno zliczyć. Radni oprócz czasu także dokładają finansowo

  • Panie Bolku,czego podszywa się pan pod mój pseudonim poznaje po „piśmie”. Nowa dęba jest mała że ptaszki ćwierkają o tej cyt. działalności w pełni społecznej. Tak tak szczególnie dokładają finansowo organizatorzy wycieczek i zabaw, podstawa działalności

 8. Ja o Seniorach + o Klubie Stal nic nie wiem. A gdzie się podział Pan Bolek który podjął dyskusje o tym jak mają dobrze Seniorzy w Nowej Dębie. A może podyskutujemy np. o działalności „Klubie Seniora” PZE,RiI w Nowej Dębie o działalności , Zarządzie itd. Sądzę że Pan Bolek też dobrze zna ten temat. Znam dokładnie od 4 lat jak ten niby Klub funkcjonuje.

 9. Właściwie wszyscy z państwa macie racje, ale to wynika z waszej niewiedzy i po to jestem tutaj Ja, żeby to państwu wytłumaczyć. Najsampierw chciałbym niektórym piszącym tu jednokomórkowcom wyjaśnić, że słowo SENIOR pochodzi od łacińskiego słowa SENEX z którego wycinając zsumowane głoski „EN” otrzymujemy wyraz oznaczający zespół czynności, których efektem ubocznym stało się tak wielu z piszących tu jednokomórkowców. W szczegóły tego procesu wchodzić nie będę, aczkolwiek i na tym polu jestem niedoścignionym wzorem i szanowanym powszechnie ekspertem. Wszak kwestie szeroko rozumianej polityki społecznej, a więc i także prorodzinnej to materia, którą ze swoimi studentkami szeroko omawialiśmy na ćwiczeniach. Słowo SENIOR ma wiele znaczeń. Dla przykładu: Seniorem w rozumieniu feudała sprawującego władze nad swoimi wasalami jest mój pryncypał, którego z całego serca pozdrawiam i przesyłam wyrazy szacunku i uznania. Seniorem może być również „biskup senior”, który jak głoszą mity zanim został seniorem to pastorałem zaganiał Żema do odrabiania lekcji. Ale w podstawowym znaczeniu słowa SENIOR jest TEN SENIOR czyli SENIOR-WYBORCA. Jest to senior najbliższy naszym sercom, który z racji wieku i dziesięcioleci spędzonych w okowach marksizmu-leninizmu nie rozumi uwarunkowań świata dzisiejszego. I takiemu seniorowi-wyborcy musimy wyjaśnić na czym świat polega. Kto jest dobry, a kto zły i dlaczego to my jesteśmy dobrzy a tamci są źli i dlaczego to na nas ma głosować a nie na tamtych. I za pieniądze seniora zrobimy mu klub w którym tego wszystkiego się dowie, by wszystko było jeszcze lepiej niż jest. Dzisiaj trzeba myśleć seniorocentrycznie. I ja jak najbardziej w tych realiach się odnajduję.

  Czy konie mnie słyszą?

  • Slysza, slysza, a ja myslalem ze jestem seniorem z racji wieku ukonczone 100 lat, wiec Mirek mnie wyprowadza z bledu wiec pakuje narty na dach i smigam do Zakopanego skakac z Giewontu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here