Ostatnia sesja w tym roku

18

 Ostatnia sesja Rady Miejskiej w roku 2020 odbyła się 28 grudnia w Samorządowym Ośrodku Kultury.

W trakcie sesji radni dokonali zmian porządkowych w budżecie gminy, wynikających m.in. z pozyskania funduszy na zakup sprzętu, przydatnego w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć oraz na wypłatę odpraw dla zwalnianych nauczycieli w  szkołach i placówkach oświatowych w kwocie 100 tys. zł. Kolejną dotacją, która była przedmiotem zmian budżetowych, było 33 tys. zł z Funduszu Sprawiedliwości na zakup wyposażenia i sprzętu ratownictwa na rzecz OSP Jadachy i OSP Tarnowska Wola. Dzięki wsparciu wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, o które wnioskował wiceprzewodniczący Tomasz Wolan, wspomniane dwie jednostki otrzymają po cztery komplety umundurowania bojowego typu Złoty NOMEX.

Programy i przebudowy

Kolejna uchwała dotyczyła tzw. środków niewygasających, które będą wykorzystane w roku przyszłym. Głównym powodem przeniesienia pięciu tegorocznych zadań na kwotę 107 tys. zł były warunki pandemiczne, które opóźniły uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych w różnych urzędach, w wyniku choroby czy kwarantanny projektantów i ich zespołów. Znalazły się tu: projektowanie odwodnienia Małej Uliczki oraz oświetlenia do Desnego w Cyganach, zaprojektowanie miejsc postojowych na os. Broniewskiego, program funkcjonalno-użytkowy dla skanalizowania części strefy ekonomicznej w Chmielowie oraz przebudowa linii energetycznej przy realizowanej budowie ul. Drozdowskiej.
Dwie uchwały dotyczyły funkcjonowania Klubu „Senior+”, a o ich szczegółach informowała kierownik OPS w Nowej Dębie Maria Tomczyk. Radni wyrazili także zgodę na sprzedaż 7 działek w Jadachach pod budownictwo jednorodzinne.
Wieloletni program modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2021-2023, skierowany do rady przez PGKiM, zawiera dużą inwestycję wodociągową: II etap przebudowy stacji uzdatniania wody oraz niewielkie prace modernizacyjne na sieci. Jeśli chodzi o kanalizację, to zadanie jej rozbudowy pozostaje po stronie gminy, ze względu na duży wysiłek finansowy przedsiębiorstwa w minionych latach, związany z budową oczyszczalni ścieków, modernizacją kanalizacji miasta i budową kanalizacji w Alfredówce.

Wolne Rzeki i TSM

W sferze ochrony środowiska radni przyjęli dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła programu ochrony środowiska na lata 2020-2023. Zawarte zostały w niej m.in. te propozycje działań, które będą służyć ograniczeniu ingerencji człowieka w klimat, w przyrodę: termomodernizacja budynków oświatowych, rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, wymiana pieców c.o., modernizacja oświetlenia ulicznego, usuwanie azbestu, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ale też przebudowa dróg. Na te zadania wymagane są olbrzymie pieniądze, których w budżecie gminy nie będzie, ale samorządowcy liczą na fundusze rządowe i unijne, które w ciągu najbliższych lat winny się pojawić. Radni ustanowili także nowe pomniki przyrody w gminie, którymi są: 21 dębów szypułkowych, a także buk i lipa, usytuowane w Budzie Stalowskiej, za Starym Stawem. To inicjatywa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników „Wolne Rzeki”, uzgodniona z Nadleśnictwem Nowa Dęba. To kolejna uchwała chroniąca puszczańskie „ostańce”.

Przyjęte programy przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii nie wyważają otwartych drzwi. Wiele z działań, które sprawdziły się w minionych latach, zostało powtórzonych na rok 2021. To m.in. prowadzenie świetlicy dla dzieci z trudnościami, wspieranie Klubu Abstynenta, zajęcia z pływania, sprzęt dla zajęć sportowo-rekreacyjnych, programy profilaktyczne w szkołach.

Sesja zakończyła się dyskusją o współudziale Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w planowanych inwestycjach na terenie osiedla w Nowej Dębie, podobnie jak to się dzieje w Tarnobrzegu. Padły także tematy sprowadzenia do Nowej Dęby repatriantów czy rozeznania nowych przepisów ustawy „lokal za grunt”.

Źródło: UMiG
Zdjęcie: Archiwum

0

18 KOMENTARZE

 1. Po ustawieniu ławek widać, że Grzędowiec siedzi w klasie w roli wizytatora. Jak stara Szpunarowa ;-). Hubert Kopeć w pierwszej, prymus, podlizuje się nauczycielce

  +6
 2. To jest naprawdę żenujące, że mieszkańcy nie mają możliwości oglądania sesji online, co w dobie pandemii powinno być priorytetem radnych!!!

  +14
 3. Skoro w SOKu kupili sprzęt nagłaśniający to teraz radni powinni przeznaczyć kilka swoich diet plus ekstra z budżetu na zakup sprzętu do nagrywania. Wiem wiem że są ważniejsze wydatki na gminę ale mały bonusik do waszych diet i będzie fajny sprzęt że dyrektorowi SOKu gul skoczy, a śmiem twierdzić że chciałby nawet na kilka imprez wynająć. Kupić profesjonalną kamerę aby służyła całej gminie nie tylko na te wasze spędziki.

  +1
 4. Ja pomimo braku sympati do marka kopća uważam go za najbardziej honorowego radnego tej kadencji,odciął się od tych przydupasów

  +2
  • Po czym stał się przydupasem wójta i tworzy ekipę z helką i marianem. Rzemień już jest dla niego cacy, a Kapucha świetnych prezesem mpgk. Włożył również pelerynę i wstąpił do zakonu krzyżackiego czy jakiegoś innego. Kosmita bardzo liczy na to, że peleryna da mu polityczną siłę nośną. Stawia również na sojusz peleryn z wójtem czym sprowadza dobrych ludzi na manowce. Skończy się tak jak zawsze się kończyło u kosmity. Niczym.

   +9
 5. To ten co nie chcial budowy drugiej drogi do zakładów al. Metalowca? Czy to ten sam co chciał przerywać budowe hali sportowej w chmielowie? Pytam ?

  +5
 6. A redaktor to słabszy miglanc niż Kopeciunio?

  Punknijta się narwańcy, otwórzta se piwka na sylwestra z Polsatem i wyluzujta. Nie różnicie się od siebie o cal, więc możecie sobie wszystko nawzajem wybaczyć. Nawet powinniście, bo tyle wam zostało

  Całkowicie Nowego Roku życzę… i zdróweczka!

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here