Poseł na Sejm RP Halina Szydełko: Zmieniamy Polskę na lepsze

13

Dobiega końca VIII kadencja Sejmu RP. Dla Pani Poseł pierwsza. Czy był to czas poznawania zasad funkcjonowania parlamentu, czas nauki ?

Na naukę nie ma czasu. Idąc do Sejmu trzeba już być przygotowanym. Inaczej nasza rola sprowadzałaby się jedynie do podnoszenia ręki w głosowaniu. To też jest bardzo ważne, ale stanowczo za mało. Już w pierwszych miesiącach kadencji powierzono mi funkcję przewodniczącej Nadzwyczajnej Komisji d/s Służb Mundurowych, a w szczególności ich uprawnień emerytalnych. To nie było łatwe zadanie, ponieważ strona rządowa miała inną koncepcję ustawy niż środowisko wnioskodawców. Po wielu miesiącach negocjacji udało się jednak osiągnąć kompromis.

To był projekt obywatelski, a jego uchwalenie było dla Pani Poseł w pewnym sensie sukcesem. Przedstawiciel wnioskodawców podziękował Pani za to z trybuny sejmowej.

Tak. To było bardzo miłe, kiedy powiedział, że to między innymi dzięki mojej determinacji doszło do uchwalenia ustawy, na którą od wielu lat oczekiwali. Ogromnie cenię te wyrazy uznania, zwłaszcza, że są bardzo motywujące i mobilizujące.

Czy jeszcze inne trudne zadania czekały na Panią w tej kadencji?

Może nie tyle trudne, co raczej wyjątkowe. W lipcu 2016 r. Sejm powołał mnie na posła –oskarżyciela przed Trybunałem Stanu w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności byłego ministra skarbu. Sprawa była rozpatrywana w pełnym składzie 18 sędziów.

To istotnie nie było czasu na naukę tylko od razu odpowiedzialna praca.

Na pewno było mi łatwiej, ponieważ wykształcenie prawnicze pozwala sprawniej rozeznawać się w procedurach. Nie traciłam czasu na mozolne rozpoznawanie sprawy, choć musiałam zapoznać się z ogromnym materiałem zebranym w sprawie, która toczyła się od kilkunastu lat.

Dlatego zapewne pracowała Pani w komisjach prawnych.

Znalazłam się tam, gdzie potrzeba prawników, a zatem pracowałam w Komisji Ustawodawczej, Odpowiedzialności Konstytucyjnej , Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Natomiast sama wybrałam Komisję Polityki Społecznej i Rodziny.

Pracuje Pani również w Zespołach Parlamentarnych.

Tak , w kilku . Jako członek Akcji Katolickiej należę do Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Ważna jest dla mnie praca w Zespole na rzecz Prawa do Życia. Jako członkowie tego zespołu spotykaliśmy się z prezesem TVP, zabiegając o promowanie ochrony życia w publicznych mediach. Podejmujemy działania zmierzające do uchwalenia ustawy w pełni chroniącej prawo do życia. Wierzę, że zdołamy to osiągnąć.

Podejmuje Pani również działania na rzecz naszego regionu.

Tak. Stąd mój udział w Zespole d/s Rozwoju Polski Wschodniej oraz Zespole Karpackim. Moja aktywność poselska związana jest głównie z pracą w Sejmie. To tam tworzymy prawo, które zmienia oblicze Polski. Lata zaniedbań spowolniły nasz rozwój. W tej kadencji nadrabiamy stracony czas. Wierzę, że tę pracę będziemy kontynuować w kolejnej kadencji. Jako poseł z Podkarpacia, staram się służyć mieszkańcom, wspierając wszystkich, którzy zwracają się do mnie o pomoc. Są to sprawy indywidualne, ale również i takie, które wymagają rozwiązań systemowych. W takich przypadkach kierowałam interpelacje do właściwych ministrów, zwracając uwagę na problem i oczekując działania właściwych organów.

Praca poselska to również zaangażowanie międzynarodowe.

Należę do stałych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych – brytyjskiej, chorwackiej, włoskiej i ukraińskiej. W ramach wzajemnej współpracy spotykamy się z ambasadorami oraz przedstawicielami parlamentu tych krajów, wymieniając doświadczenia i podejmując wspólne działania. Uczestniczyłam w misji obserwacyjnej podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie. Miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, podczas jego wizyty w Polsce oraz z parą książęcą z Wielkiej Brytanii – Wiliamem i Kate.

Jednak Polska jest najważniejsza. Można to dostrzec również w Pani zaangażowaniu patriotycznym. W związku z Setną Rocznicą Odzyskania Niepodległości, współuczestniczyła Pani w zoorganizowaniu ważnej konferencji To jest moja matka, ta ziemia.

Tę konferencję zorganizowaliśmy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Arena G2. Udało mi się pozyskać wspaniałych wykładowców. Zgromadziliśmy 750 uczestników, a na zakończenie mogliśmy podziwiać występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na ten rok zaplanowałam koncert lidera zespołu Contra Mundum Norberta Smolińskiego, który organizuję pod hasłem 1939 Niepokonani. Koncert został objęty honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, przy wsparciu 3 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i współpracy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Wracając do Pani aktywności poselskiej jest Pani członkiem Prezydium Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Tak. Pełnię funkcję zastępcy Sekretarza. Zajmuję się korespondencją, która trafia do Klubu.

Nasi czytelnicy znają Panią Poseł również dzięki felietonom, które zamieszczamy na naszych łamach kilka razy w miesiącu, podpisuje je Pani jako Poseł R P, a także Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej diecezji.

Pełnię tę funkcję od kilku lat, wykorzystując doświadczenie jakie zdobyłam w Akcji Katolickiej jako Prezes Zarządu Krajowego. Obecnie jestem w Zarządzie Diecezjalnym oraz Delegatem do Rady Krajowej Akcji Katolickiej.

Czy wystarcza na to czasu?

Na początku było trudno, ale to kwestia organizacji pracy. Szybko zdołałam tak poukładać plan dnia, aby niczego nie zaniedbać.

Jakie zadania uważa Pani za najważniejsze na kolejną kadencję.

Na pewno kontynuacja reform, a także przeciwdziałanie zagrożeniom. W szczególności deprawacji dzieci i młodzieży oraz promowaniu niebezpiecznych ideologii. Także obrona wartości chrześcijańskich i pełna ochrona życia. Wierzę, że w kolejnej kadencji zdołamy tego dokonać.

Czy w kolejnej kadencji będzie mniej agresji w polskim Parlamencie?

Mam nadzieję. Zależeć to będzie od tego kogo wybierzemy.

Życzę zatem powodzenia w nadchodzących wyborach i dziękuję za rozmowę.

PONIŻEJ DO POBRANIA BIULETYN SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZY POSEŁ NA SEJM RP HALINY SZYDEŁKO:

Biuletyn Halina Szydełko

0

13 KOMENTARZE

  1. Co to ma być do cholery? Darmowa kampania wyborcza? Czemu akurat ta osoba ma miejsce i możliwość wypowiedzieć się na stronie informacyjnej związanej z Nową Dębą???

    +4
  2. Kiedy ludzie zrozumieją, że krytykowanie innych nie oznacza popieranie drugiej, równie bezwartościowej partii? Współczuje myślenia. Jeba.ć wasz Pis i wasze Poko czy jak to sie nazywa. Ale to jest jawne narzucanie sie na wolny wybór obywateli, propaganda jak za komuny. „Głosujta na nich, bo one so prawdziwe! Jedyna słuszna partia”

    +5
  3. Marna prowokacja z tą wiosną… Weź sie za robote zamiast sie podszywać, premier musi z czegoś przecież mieć na obiecanki, darowizny i cysterny… Apropo post wyżej i cysternach też nie mój. Szkoda że w tym kraju ludzie nie chcą walczyć o godne i wolne państwo. Nie z tymi samymi mordami w sejmie od czasów komuny, nie z Kaczyńskimi, Tuskami, Cimoszewiczami i Millerami. Nie z aferzystami z PSL. Ciągle jesteśmy sługusami, jak nie Brukseli to USA i Izraela, Niemcy czy Rosja też do tej pory grają z nami jak chcą, a ludzie ślepo idą za dwoma partiami, które rządzą dokładnie tak samo tylko w innym opakowaniu.

    +3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here