Stare samowole budowlane będą zalegalizowane z mocy prawa?

2
  • MIiR pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego. Część zmian dotyczy „starych” samowoli budowlanych.
  • MIiR chce wprowadzić prostą procedurą dla samowoli nie zagrażających bezpieczeństwu, które są eksploatowane od ponad 20 lat.

Prostszą i bezpłatną legalizację użytkowanych przez ponad 20 lat budynków wybudowanych bez zgłoszenia i bez pozwolenia na budowę zamierza wprowadzić Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dziś przy legalizacji „starych” samowoli budowlanych trzeba udowodnić zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy, co jest trudne, bo od czasu wykonania robót plan mógł się wielokrotnie zmieniać a warunki zabudowy są nieaktualne.

Wiceminister Artur Soboń mówił, że nie zachęca do samowoli, ale te, które zostały wykonane ponad 20 lat temu i są bezpiecznie eksploatowane powinny zostać poddane prostszej i tańszej procedurze. To umożliwi ich bezpieczną eksploatację w przyszłości. Chodzi o możliwość ich legalnego remontu, obowiązkowych przeglądów okresowych, które zwiększą bezpieczeństwo osób w nich przebywających i mieszkających. Takich budynków może być aktualnie nawet 500 tys.

Artur Soboń zaznaczył, że chodzi wyłącznie o budynki wobec których „nie ma żadnych kontrowersji”, nie toczyły się wobec nich dotychczas procedury legalizacyjne. Dodał, że nie jest to abolicja – taką zakwestionował Trybunał Konstytucyjny (ustawa z 2009 r.), tylko wprowadzenie na stałe „super prostej procedury” dla najstarszych samowoli. Zaznaczył, że to procedura podobna do okresu przedawnienia w innych naruszeniach prawa. Podkreślił, że chodzi wyłącznie o budynki bezpieczne.

Chcemy, żeby Polacy, którzy żyją dziś w niepewności, to znaczy nie wiedzą czy ich budynki są legalne, aby mogli je w sposób łatwy i bezpłatny zalegalizować. Jeśli ktoś mieszka w budynku 20 lat i nikt tym budynkiem się nie interesował: ani sąsiedzi ani nadzór budowlany i nikomu nie przeszkadzał, będzie mógł to zrobić w łatwy sposób. Jeśli właściciel oświadczy, że budynek jest eksploatowany co najmniej 20 lat, dostarczy inwentaryzację geodezyjną oraz ekspertyzę budowlaną, która potwierdzi, że ten budynek jest bezpieczny i nikomu nie zagraża, będzie mógł go zalegalizować raz na zawsze – mówił Artur Soboń.

Wiceminister inwestycji i rozwoju wyjaśnił też 20 letni termin eksploatacji budynku.

Wprowadzamy okres 20 letni, bo dziś mamy sytuację w jakiej nigdy nie można bez problemu zalegalizować samowoli. To adekwatny okres. Dziś legalizacja jest trudna, to skomplikowana procedura, potrzebna jest zgodność z planem i są wysokie opłaty, które nie zachęcają do tego, żeby legalizować samowole. W ubiegłym roku zalegalizowano 300 obiektów, a rozbiórek było 2 tysiące – podał A. Soboń.

 

2 KOMENTARZE

  1. Jedni inwestorzy płacili za niezbędne dokumenty, mapy itp. aby mieć legalne budynki a inni budowali bez pozwoleń i teraz będą mogli spokojnie i za darmo zalegalizować. W tym kraju to tylko oszukiwać i kombinować…

    3+
    • Ta ustawa jest w celu legalizacji takich obiektów jak np. słupy energetyczne, to nie jest działanie dla dobra obywateli..

      3+

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here