To już pewne! Będzie rozbudowa więzienia w Chmielowie

30

Najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. O czym mowa? O zakładzie karnym dla kobiet, który powstanie w Chmielowie. Na najbliższej sesji 25. listopada radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie podejmą uchwałę w sprawie przekazania gruntów na to zadanie, a na 30. listopada zaplanowane jest uroczyste podpisanie aktu notarialnego.

Działania związane z rozbudową Aresztu Śledczego w Nisku – Oddział Zewnętrzny w Chmielowie, podjęte zostały przez Radę Miejską w Nowej Dębie już w roku 2005. W drodze darowizny dla Skarbu Państwa, przekazane zostały wtedy działki o powierzchni około 1,3 ha. Decyzja o rozbudowie więzienia zapadła po wizycie wiceminister Beaty Kępy w Chmielowie. Jednakże po wyborach parlamentarnych w 2007 r., władze odstąpiły od rozbudowy więzienia w Chmielowie, na korzyść więzienia w Opolu Lubelskim.

   – Dziś wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną – mówi burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby rozbudowa więzienia w Chmielowie została zrealizowana, dlatego wyrazimy zgodę na przekazanie działek. To ważny aspekt rozwojowy dla naszej gminy, dlatego cieszę się, że jest determinacja ze strony wiceministra Marcina Warchoła, aby projekt zrealizować – puentuje temat przewodniczący RM Damian Diektiarenko.

 

460 osadzonych

Plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

 

40 milionów

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Całkowity koszt rozbudowy oddziału szacowany jest na około 40 mln zł i ma być w znacznej części pokryty z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać od dwóch do trzech lat.

 

Nowe możliwości

Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

– Wedle zapowiedzi, w nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny to także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych – nie kryje radości wieloletni radny z Chmielowa Stanisław Skimina.

/UMIG

0

30 KOMENTARZE

 1. No proszę. Zwykli obywatele plajtują, tracą pracę, ledwo wiążą koniec z końcem, a tutejsze władze nie mają na co innego pozyskiwać i wydawać pieniędzy i postanowili udogodnić pobyt kryminalistom. Brawo.

  +2
  • Przemówił wielki umysł, który nie potrafi czytać ze zrozumieniem. „Tutejsze władze” są inwestorem lecz ministerstwo sprawiedliwości. Kasa na budowę idzie z funduszy norweskich o których tak lewactwo piało, że będą odbierane. Brawo tuzo intelektu.

   +8
  • bezmyślne lewaki, obecnie są pilniejsze potrzeby niż udogadnianie odsiadki kryminalistom. Poza tym każdą inwestycję można wstrzymać. Kasy jeszcze nie przelali, więc nie masz się jeszcze do czego tasować.

   +1
 2. Gdzie sa teraz Ci od lgbtqxyz? Tak deklaracja przeciwko ideologii homoseksualizmu i innych dewiacji miała Gminie zaszkodzić a tu 40 milionów ze środków norweskich. Brawo ostojo normalności w tych podłych lewackich czasach.

  +8
 3. Proszę mi napisać w jaki sposób nasze firmy na tym skorzystają bo nie bardzo rozumiem. Pomijając okres budowy, wątpię żeby takie więzienie przynosiło jakieś korzyści. Nawet w nazwie będzie to Areszt Śledczy w Nisku. Chyba, że chcemy żeby przykleiło się do nas stwierdzenie Wiezienie Chmielów. Albo mniej prawdopodobne Więzienie Dęba tak jak dawniej stwierdzenie – „zawiozą Cię do Jarosławia.” Chodzi tu oczywiście o szpital psychiatryczny.

  0
  • To jest niepojęte jaj można być takim ignorantem. W szkole powinni uczyć chociaż podstaw ekonomii.

   Ci ludzie będą żyć więc potrzebują chociażby jedzenia które nie będzie sprowadzane z Warszawy tylko z okolicy itd. Firmy z okolicy będą coś naprawiać we więzieniu, ludzie przyjadą w odwiedziny wiec gdzies muszą zajechać na obiad. Ktoś im ubrania będzie pral, ktoś na ich pracy która mają wykonywać zarobi i większość kasy zostanie w gminie.

   +5
  • Do Ciebie się zaraz przyklei zacofany. Najlepiej nic nie robić, ani obwodnicy ani więzienia, ani sklepów, szpitala a już psychiatryka to całkiem bo się przyklei łatka, ani poligonu. To jest plan na przyszłość niech nie będzie niczego.

   +1
  • Już to widzę jak Nowa Dęba na tym skorzysta. Nawet do szkół w mieście dowożone jest jedzenie że Stalowej Woli. To samo zresztą z innymi wykonawcami. Zejdźcie na ziemię.

   +2
 4. A czy nowa postępowa rada nie może przyjąć uchwałą że Nowa Dęba jest strefą wolną od WIRUSA. I problem rozwiązany będzie. I szpital da sobie radę. Aaaa i jeszcze jak chłopaki z rady zapatrują się na kulturę Glińskiego opartą o ,, majteczki w kropeczki” ? Macie już płyty w autach? WSTYD WAM BĘDZIE ZA TEN pis

  lusterka macie?

  +9
  • Oni już wierzą w słowa najwyżazego z rady że pandemi nie ma i bez masek się lansują

   +7
  • Ich wstyd zmniejsza się wprost proporcjonalnie do ilości zer na koncie, a im więcej zer tym większymi zerami się stają niestety…. Tak to działa, no i jeszcze są z tego dumni

   +2
 5. Do Debile – Człowieku , jaka obwodnica ???? Tarnobrzeg na obwodnicę wykłada 55 mln złotych , na naszą obwodnicę rząd chce przeznaczyć niecałe 2 mln złotych , więc chyba to będzie obwodnica dla rowerów . Po drugie o jakich ty sklepach mówisz , po co ktoś w tym zadupiu sklep otworzy , zeby zbankrutować ????

  +1
  • jakie 2mln
   coś nie dosłyszałeś czy jak???
   poprawnie ma być min 200mln.

   https://korso24.pl/wiadomosci/obwodnica-dla-nowej-deby-juz-bardzo-blisko/wtg3iOn2UeyoZuzEPI7T

   info z GDDiKA
   Obwodnica Nowej Dęby

   Obwodnica Nowej Dęby o długości ok. 7 km powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Zostanie zaprojektowana po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.

   Celem budowy obwodnicy Nowej Dęby jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa obwodnica ułatwi tranzyt w ciągu DK9 Rzeszów – Radom i będzie stanowiła jedną z dwóch nowych obwodnic w ciągu DK9 (planowana jest również realizacja obwodnicy Kolbuszowej). Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

   Obwodnica Nowej Dęby to nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Realizacja zadania została przewidziana w latach 2026-2028.

   Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

   +2
  • Już niedługo będziesz mlaskał ze zdziwienia jak ruszą te rzeczy z których się teraz śmiejesz.

   +1
 6. Jakie 200 ? Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9

  12 października otwarto również oferty w przetargu na wykonanie studium korytarzowego, studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy obwodnicy Nowej Dęby w ciągu DK9.

  Ofert złożyło 5 firm. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum firm z liderem MPRB na kwotę 2 373 900,00 zł. Najdroższą ofertę złożyła firma Multiconsult Polska na kwotę 3 607 024,20 zł. Aktualnie trwa analiza złożonych ofert.

  +1
  • Nie wiele wymagam, ale czytanie ze zrozumieniem to postawa. Kwoty jakie wymieniasz to tylko koszty dokumentacji projektowo-technicznej a nie koszty budowy obwodnicy

   +3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here