Tomasz Poręba przedstawił założenia Nowego Ładu. Nowa Dęba może uzyskać 95% dofinansowania!

32

Eurodeputowany Tomasz Poręba wraz z towarzyszącymi mu politykami rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, podczas otwartego spotkania z mieszkańcami miasta i gminy Nowa Dęba przedstawił założenia rządowego programu „Nowy Ład”.

Wydarzenie miało miejsce dzisiaj o godzinie 12:00. W spotkaniu uczestniczyli: poseł Zbigniew Chmielowiec, burmistrz Wiesław Ordon, przewodniczący Rady Miejskiej  Damian Diektiarenko wraz z radnymi, oraz członek zarządu województwa Podkarpackiego Ewa Draus i starosta Jerzy Sudoł.

Polski ład to rządowy program reform przewidzianych na kolejne lata, został ogłoszony 15 maja. Na specjalnej konferencji jego założenia pokazali najważniejsi politycy PiS. W chwili obecnej trwa objazd parlamentarzystów partii rządzącej pod kraju, podczas którego w różnych miejscowościach omawiane są szczegóły programu.

Najważniejsze założenia „Polskiego Ładu” to:

 • Zwiększenie wydatków na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W  2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB
 • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. PLN
 • Będzie można wybudować dom do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę
 • Ustawa zapewniająca status artysty zawodowego
 • Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Powstanie kodeks rolny

Premier Mateusz Morawiecki podał też 5 filarów Polskiego ładu:

 •  służba zdrowia. Nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku. „Podniesiemy w ciągu 6 lat wydatki na zdrowie do 7 procent PKB”
 • emerytura do 2500 zł bez podatku
 • nowe mieszkania
 •  wielki program inwestycyjny

Podsumowując: Polski ład  to program społeczno-gospodarczy, którego głównym autorem jest premier Mateusz Morawiecki. Obszary, których dotyczy program, ujęto w hasłach: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Nowego Ładu przewidziano dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez pandemię. Premier dodał, że zakłada się też reformę systemu podatkowego, wygospodarowanie środków na potrzeby polskiej młodzieży i na wsparcie rolników.

Nowa Dęba ma gotowe projekty i będzie składać wnioski. Na co?

W chwili obecnej trwa również pilotażowy nabór wniosków na inwestycje samorządowe w ramach którego samorządy mogą uzyskać aż 95% dofinansowania. Każda gmina może złożyć 3 dowolne projekty. Samorząd Nowej Dęby najprawdopodobniej będzie ubiegał się o środki na:

 1. Budowę obiektów sportowych: nowy budynek SOSiR, nowa szatnia w Chmielowie;
 2.  Modernizacja kanalizacji sanitarnej na terenie strefy ekonomicznej
 3. Termomodernizacja placówek oświatowych: Zespół Placówek Oświatowych w os. Dęba + szkoły w sołectwach.

 

0

32 KOMENTARZE

 1. Ciekaw , jestem co przysłoniło pamięć Drogiemu Przewodniczącemu i Szanownym Radnym kiedy podejmowali decyzję w przygotowaniu wnniosków o dofinansowanie, że zapomnieli o basenie letnim ?
  Dla przypomnienia i odświeżenia pamięci :
  http://infonowadeba.pl/sport/samorzadowcy-za-reaktywacja-basenu-letniego-potrzeba-kilku-milionow-zlotych
  Tak, tak zaraz przeczytam ripostę, że nikt nic nie ustalał i o niczym nie zapomniał !
  W takim razie , Drodzy Radni wraz z Przewodniczącym jak nie teraz warto się ubiegać to kiedy ?
  Jak wygasną wam mandaty ?!? (większość z Was w swoich programach i obietnicach umieszczaliście ten obiekt za priorytet swojej służby i pracy na rzecz mieszkańców MiG ND).
  Zmieniacie zdania i decyzję w zalezności od kierunku wiatru… dla potwierdzenia mojego zdania pozwolę na przypomnienie uchwalenia przez większość Waszych głosów ustawy o Lisbijkach Biseksualistach Gejach i Transwestytach po czym odwołujecie tą samą ustawę większością Waszych głosów na wniosek Pana Przewodniczącego , który przypomniał sobie że w tym czasie był nie obecny (a radni , Jego Radni wbrew jego woli zagłosowali w kospiracji bez Jego wiedzy i zgody , więc złożył wniosek o odwołanie tejże ustawy).
  Jesteście w większości Rady , mężczyznami a nie chłopcami ! Chłopcy bawiący się w piaskownicy często zmieniają decyzję bo są chłopcami . Ale nie WY ! Wy Panowie , jesteście dojrzałymi dorosłymi mężczyznami , przedstawicielami naszej społeczności , wybranej przez Nas Mieszkańców , obdażonych naszym zaufaniem pełniący służebną rolę Bogu i Ojczyźnie ! (tak, ślubowaliście – PRAWDA !)
  Jesteście, jesteśmy za połową Waszej kadencji, już niebawem ,w przedbiegach rozpoczynacie kolejną kampanię wyborczą, większość z Was przystąpi do niej, życzę Wam zrealizowania Waszych obietnic i planów wyborczych i godnego Nas reprezentowania ! W przeciwnym razie, NIE ZAUFAMY WAM po raz kolejny !

  +12
  • Właśnie Szurgot zamknął kryty basen bo się wszystko psuje i nie ma kasy na generalny remont, ale największym priorytetem Dęby jest budowa nowego basenu otwartego za kilkanaście milionów tylko po to by działał dwa miesiące w roku, a tak naprawdę przez brak pogody tylko kilka tygodni i kosztował rocznie milion złotych którego w dębskiej kasie nie ma. A jeśli pytasz dlaczego wójt i radni nie wrzucili basenu otwartego do rządowego programu „Polski Wał” to przeczytaj sobie, że zgłaszać można te inwestycje na które ma się dokumentacje czyli projekt. Jeślli chodzi o projekt basenu to jest on właśnie wykonywany, a więc nie można go wrzucić do tej edycji „Polskiego Wału”. I jakbyś czytał wszystkie teksty dokładnie to byś wiedział, że projektują teraz nowy basen po ty by go wrzucić do programu czwórmiasta: http://infonowadeba.pl/sport/czwormiasto-pozwoli-odremontowac-basen-odkryty-jest-na-to-szansa
   Więc nie pajacuj i nie używaj nadmiernego patosu o zaufaniu bo na ten basen za miliony będzie chodziła garstka ludzi tak jak zaledwie garstka chodziła zanim go zamknięto z powodów technicznych. Głupcy w Tarnobrzegu też wydają pieniądze podatników na bajoro. I po co? Po to by wieśniaki z Dęby i Sandomierza mogły jajca pomoczyć i zostawić tony śmieci za które później płaci tarnobrzeski podatnik w cenie odpadów. Miliony w bajoro i nie ma kasy na drogi, na remonty innych rzeczy itd.
   Skumaj gościu. Dwa baseny już są do zrobienia. Kryty i otwarty. Nowa Dęba ma teraz wstrzymać wszystkie inne zadania bo tobie się zachciewa 3 razy w sezonie przyjść, zapłacić 5 zł i pójść do domu? Ogarnij się. Na szczęście zaraz przyjdzie krach gospodarczy i ludzie jak ich bieda przyciśnie zrozumieją, że są rzeczy ważne i ważniejsze. I zamiast remontu basenów będziecie się zastanawiać czy zostawić 2 włączone lampy na całe miasto czy jedną, oraz czy zamykać w pierwszej kolejności SOK czy SOSiR.

   +9
  • Na temacie basenu nikt nie wygra. Dlaczego?
   Dęba nigdy nie pozyska kasy aby zrobić go w takiej formie jak wygląda obecnie. Ze względu na koszty budowy a później eksploatacji (koszty wody) będzie musiał być pomniejszony i wypłycony a to oznacza, że powstanie mała atrapa obecnego basenu. Gmina wyda miliony złotych a internauci tacy jak powyżej będą pisać, że to była zła decyzja. Tak więc robiąc remont basenu w jedynie możliwej formie czyli poprzez pomniejszenie i wypłycenie efekt będzie taki że wyda się kilka milionów złotych i nie zyska się za to poparcia społecznego. Lepiej przekierować te miliony tam, gdzie zapewnią one zdobycie nowych głosów. Do wyborów chodzą emeryci a nie ludzie młodzi którzy zaraz po szkole wyjeżdżają na studia lub do pracy.

   +7
  • człowieku, już dawno temat został zaorany przez radnych, gdy zatwierdzili nowy plan zagospodarowania tego terenu ! po co tylko bją pianę ? tego nie kumam ? podłożyli się głosami na rzecz inwestora budownictwa mieszkaniowego , dlatego każdy argument będzie bombardowany nieopłacalnością itd ! decyzja już dawno zapadła na rzecz inwestora , temat zamknięty ! będą bloki ! cieszcie się !

   +6
 2. A zobaczcie Ustrzyki Dolne Delfin dwa baseny brodzik + zjeżdżalnia restauracja ceny Normalne dla Ludzi pełny stan leżaczki gry siłownia korty tenisowe jednym słowem Wszystko . A tutaj się nie da dzieci w zalewie syfiastym się moczą z Zakazem Kąpieli bo Dyrek Basenu otwartego nie potrafi na czas wakacji Cen dla zwykłych ludzi Zrobić .

  +3
  • No tak. Nowa Dęba podobnie jak Ustrzyki jest w sercu Bieszczad. Proponuję jeszcze zrobić termy jak w Zakopcu, skocznie narciarską na osadniku w Cyganach i park linowy na górce. Na polanie postawmy diabelski młyn a za stadionem wybudujmy tor formuły 1. Zwięczeniem naszych marzeń będą wiszące ogrody na plantach, w miejscu gdzie obecnie stoi garb Orodna. Tylko od jutra musimy podnieść podatki tak 100x w górę bo w przeciwnym razie zabraknie nam pieniążków.

   +5
 3. Jeśli basen ma być mniejszy i płytszy to po co taki robić? Lepiej wrzucić pieniądze w odmulenie zalewu i oczyszczenie wody. Robi się to za pomocą specjalnych bakterii, a koszty są bardzo niskie. Lepiej przecież i dla dzieci i dla dorosłych kąpać się na plaży niż na kłującej trawie. Zalew jest lepszy bo można pływać też na kajakach i łódkach. Wystarczy niskim kosztem odmulić i oczyścić wodę.

  +8
  • Ale kto to zrobi….. Dyrektor od tych spraw nie bawem emerytura co będzie się przemęczał zresztą nigdy się nie przemęczał. Radni walka o działki i wpływy na przyszłość.
   To nie w tym Regionie takie wyzwania. Sprzedali działkę mieszkańcy walczyli by nie stawiali marketu bez skutecznie.

   +2
  • Mieszkańcu, bardzo dobrze że będzie market na bieszczadzkiej. Na tego lilda miasto czekało. Jak się jakiemuś związkowcowi wydawało że trzęsie miastem bo ustawia na baczność paniusie nauczycielki to właśnie zderzył się z prawdą, że ustawiać to sobie może krasnale ogrodowe w swoim ogródku. Wiesz co Ordon chciał robić na tej działce? Budować SDŚ za kilka milionów. Słuchając Ordona mielibyśmy niepotrzebną placówkę za 7 milionów złotych, cyklicznie zamykaną z powodu śmiercionośnego koronawirusa. Dzięki deczyji rady miasta do kasy wpłynął milion złotych ze sprzedaży działki i będzie popularna sieciówka na którą wielu mieszkańców czekało, dzięki czemu nie będą musieli jeździć do kolby lub tebegu.

   +6
  • Obserwator a Ty masz Szacunek do Człowieka pełniącego i wybranego na Burmistrza . Czy tak ciapiesz jak Gwiazdy Rady.

   +2
 4. Kiedy będzie zrobiona fontanna i schronisko? Kiedy remont ulicy Mickiewicza i Jana Pawła ? Kiedy budowa przychodni? Nie samym basenem człowiek żyję. Jest wiele innych, ważniejszych potrzeb. Na wioskach też ludzie potrzebują dróg i chodników. Czekamy!

  +7
 5. ulica Mickiewicza i Jana Pawła proszę pytać Starosty Sudoła , Wojtka Gruszki, Tomka Zielińskiego i innych radnych powiatowych to jest droga powiatowa nie gminna. odnośnie Fontanny juz 2 razy w budżecie były zabezpieczone pieniądze na wykonanie fontanny proszę pytać władze wykonawczą czyli Burmistrza Ordona dlaczego jeszcze nie ma tej inwestycji. basen jest złożony wniosek o dofinasowanie razem z 3 miastami gmina nie udźwignie sama finansowania koszt budowy około 6 mln zł. odnośnie przychodni jest koncepcja w którym miejscu ma powstać kolejnym krokiem jest projektowanie i w kolejenych latach wykonnie. nie jesteśmy gminą Kleszczów dlatego potrzebujemy finansowania z zewnątrz a co za tym idzie trochę czasu.

  +7
 6. Zaraz UE zablokuje dotacje i będzie pozamiatane. Nie po to Donka rzucili na stare smieci żeby ładować kasę w Polskę B. Nowy ład będzie taki ze „będziesz miał całe g i będziesz szczęśliwy”

  +1
 7. DAJCIE SPOKÓJ Z TYM BASENEM. KAŻDY ŚREDNIOROZGARNIĘTY WIE, ŻE NIE MA SENSU WYDAWAĆ 6 MLN PO TO, ABY PÓŹNIEJ DOPŁACAĆ JESZCZE KILKASET TYSIĘCY ROCZNIE NA FUNKCJONOWANIE PRZEZ OKRES 2 MIESIĘCY. LOGIKA MÓWI ŻE BASEN NIE MA SENSU. CO DO PRZYCHODNI TO ROZCZARUJĘ NIEKTÓRYCH. BUDYNEK NIE LECZY! KUPCIE LEPIEJ TELEFONY DLA LEKARZY SPECJALISTÓW BO TERAZ NOWOCZESNA MEDYCYNA WŁAŚNIE W TEN SPOSÓB LECZY. CO DO BURMISTRZA – MUSI ODEJŚĆ!

  +3
 8. Popieram pomysł budowy nowej przychodni. Warto podwyższyć podatki mieszkańcom by zbudować przychodnię dla konowałów „leczących” online. Zawsze będzie można postukać kijem w parapet.

  +8
 9. Nie dawajcie takich tematów bo ten 'anonim’ orgazmu dostaje… Normalny chłop to przy babie ma takie uciechy, a ten tutaj dopiero gdy se napisze cokolwiek klawiaturą… Jak ten pies bez kagańca co to szczeka na wszystko co sie rusza… Ważne aby go słyszeli…

  +1
 10. Czytając te wypowiedzi typu „Nie ma sensu…… na pewno się nie uda” nasuwa się wniosek że Nowa Dęba to dziura zamieszkała przez pustogłowych, pozbawionych fantazji i marzeń nieudaczników.
  Narodzie Nowodębski gdzie się podziały wasze jaja. Niestety nie macie cochones.

  +3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here