Radnym będą przysługiwać szersze uprawnienia kontrolne

Od nowej kadencji rada gminy będzie rozpatrywać skargi na działalność wójta. Radni będą mogli kierować do niego zapytania i interpelacje.

Od następnej kadencji przewodniczący rady gminy będzie mógł wydawać polecenia służbowe pracownikom urzędu gminy obsługującym radę. Obecnie wójt wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do wszystkich pracowników urzędu, także tych, którzy zapewniają obsługę rady gminy. Nowe przepisy przewidują inne rozwiązanie. Przewodniczący rady gminy, w związku z realizacją swoich obowiązków, będzie mógł wydawać polecenia służbowe pracownikom urzędu gminy wykonującym zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem rady gminy, komisji i radnych. W tym przypadku przewodniczący rady będzie wykonywać uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do powyższych pracowników.

Od rozpoczynającej się niebawem kadencji rada gminy będzie rozpatrywać skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych oraz wnioski i petycje składane przez obywateli. W tym celu rada powinna powołać komisję skarg, wniosków i petycji. W skład tej komisji wejdą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy. Zasady i tryb działania powyższej komisji trzeba będzie określić w statucie gminy.

W wykonywaniu mandatu radnego radny będzie mieć prawo, jeżeli nie będzie to naruszać dóbr osobistych innych osób, do:

– uzyskiwania informacji i materiałów,

– wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały oraz

– wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej.

W sprawach dotyczących gminy radni będą mogli kierować interpelacje i zapytania do wójta.

/Rp.pl

14
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
DobrzankakwatermistrzFUSFUSmarian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mirek Leszkowski
Gość
Mirek Leszkowski

Dzień dobry, moje mordeczki kochane. Powiem wam w sekrecie, że sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Pryncypał miał ostatnio występ przed załogą. Wysłuchałem, kiwałem głową i całym sobą – a sami wiecie, że jest czym – się zgadzałem, ale nie wiem czy to co powiedział oznacza, że będzie dobrze czy że będzie źle? Mówił, że już nie będzie tak samo jak przez 12 ostatnich lat, że sytuacja uległa diametralnej zmianie. Użył trudnego słowa KOHABITACJA i widziałem po twarzach części moich koleżanek i kolegów, że nie bardzo wiedzą co ono oznacza. I tak sobie siedzę i sobie myślę, jak Ja mam… Czytaj więcej »

Xboxnabox
Gość
Xboxnabox

Mirku nie było Cię wniedziele w świątyni,nie błogosławiłeś nie całowałeś czy ty z Ukrainą tańcowałeś ???

Mirek Leszkowski
Gość
Mirek Leszkowski

Widzisz młody człowieku. Łatwo jest oceniać, krytykować, szydzić z mówienia przez mikrofon do pustej sali, jak również osądzać i szufladkować gdy się stoi z boku i nie bierze się za nic odpowiedzialności i skromnej jak na Moje potrzeby pensji. Sam tak przez lata robiłem. Rozdawałem bony i rosła we mnie frustracja, że byle menel awanturuje się o jakość wydawanych posiłków. Breja to breja. Opika to Opika, a nie Szeraton. Po za tym nie było takie złe. Jak zostało to nie omieszkałem się tym zająć. I było tak, aż do czasu gdy tsunami zmian, łamiąc prawa grawitacji i zdrowego rozsądku, przeniosło… Czytaj więcej »

Lakarz
Gość
Lakarz

Ja ciebie Mirek pytam czy u Psychiatry juz byles?

Mirek Leszkowski
Gość
Mirek Leszkowski

Zapewniam cię mój drogi, że jestem zdrowy na ciele, umyśle i duszy. Wszystkie te wymienione elementy zlewają się w idealną triadę składającą się na Moją Osobę tworząc w ten sposób JEDNIE, będącą doskonałą w swym złożeniu i prostocie substancją, która jest niepoznawalna, gdyż każda próba Jej poznania prowadziłaby do wyszczególnienia Jej własności, a w konsekwencji do powstania rozróżnienia poszczególnych elementów składowych i na końcu rozpadu – do czego nie mogę dopuścić. Ja czyli Moja Jednia kontempluje samą siebie i emanując na zasadzie hipostazy, tworzy kolejne hierarchiczne szczeble bytu, zarówno w sensie biologicznym jak i politycznym. Poprzez brak fizycznej możliwości poznania… Czytaj więcej »

Lakarz
Gość
Lakarz

Ja jednak wypisze skierowanie wiec zglos sie do gabinetu

koń
Gość
koń

@Mirek Leszkowski
Drogi Mirku piszesz; “Taka Rada Miasta gdy się obrazi, może zakręcić słoik z miodem …”.
Czy znaczy to, że mogą pryncypałowi “wydłużone koryto” skrócić? Jeżeli, jako byt doskonały,
masz “zaufne” wiadomości z góry, to uchyl rąbka tajemnicy, bo nie tylko koń cię słyszy.

Mirek Leszkowski
Gość
Mirek Leszkowski

WIKIPEDIA: Paśnik − drewniana konstrukcja służąca w gospodarce leśnej do dokarmiania zwierzyny grubej, szczególnie w okresie zimowym.W pobliżu paśników zazwyczaj ustawiane są lizawki.

Od Mirka: Sami rozumiecie, że w związku z tą definicją bardziej pasuje określenie PAŚNIK niż KORYTO. Zarówno w kontekście grubego zwierza jak również lizawek.

Lakarz
Gość
Lakarz

Drogi Leszkowski, po konsultacji z Profesorem Hofmanem z Kliniki Psychiatrycznej w Wiedniu przy ul. Wonstrase 38 uzyskalem potwierdzenie ze osobniki twierdzace ze sa normalne tak naprawde cierpia na urojenia i paranoje. Profesor twierdzi ze on te objawy leczy lodowata woda i pala z przerwa na lewatywe, choc u wiekszosci sa to przypadki beznadziejne, aby to sprawdzic zglos sie na oddzial zamkniety celem przebadania

FUS
Gość
FUS

Masz same na minus, nie potrafisz to się nie wcinaj, bo mi psujesz zabawę…

Dobrzanka
Gość
Dobrzanka

FUS-FUSY po Kawie toc to odpad ladujacy w smietniku

marian
Gość
marian

Może jak radni uzyskają swoje większe kompetencje, zajmą się tematem sportu w Nowej Dębie. Tak na czasie i dla przykładu : Mamy dziś 11.11.18r święto państwowe. Komunikat o nieczynnej pływalni pan dyrektor pozwolił sobie umieścić 09.11.18r a personel pływalni nie potrafi odpowiedzieć czy pracują w niedzielę! ludzie czy tam ktoś wie co się dzieje w tym przybytku? Takich przykładów na świetne – cudowne zarządzanie sportem w tym mieście to można przytaczać do znudzenia. no ale jak sie ma na takie zarządzanie przyzwolenie z góry to cóż się dziwić ! Od kiedy pułkownik zajął się tym tematem w tym mieście to… Czytaj więcej »

FUS
Gość
FUS

Alkoholowe na szczęście były otwarte…

kwatermistrz
Gość
kwatermistrz

Za kare dla przykladu zdegradowac pulkownika do szeregowca