Budujemy Sieć Regionów Trójmorza

14

Województwo podkarpackie przystąpiło do Sieci Regionów Trójmorza. To nowa inicjatywa międzyregionalna, która ma na celu współdziałanie na rzecz rozwoju i osiągania wzajemnych korzyści oraz podnoszenia konkurencyjności regionów. Swój podpis pod deklaracją lubelską powołującą Sieć Regionów złożył Marszałek Władysław Ortyl.

Oprócz marszałka Władysława Ortyla podpisy pod deklaracją złożyli także przedstawiciele samorządów z: Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Sygnatariusze wyrazili wolę współpracy na rzecz wspólnego budowania siły gospodarczej obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, opartej na zintegrowanych i skoordynowanych działaniach, zmierzających do zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju poszczególnych jej regionów w ramach Unii Europejskiej. Asumpt do współpracy dało nie tylko wspólne dziedzictwo i historia regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale także idea Inicjatywy Trójmorza, jak również realizowany w jej ramach projekt korytarza transportowego Via Carpatia.

Cieszę się, że województwo podkarpackie przystąpiło do Sieci Regionów Trójmorza. To ciekawe i perspektywiczne przedsięwzięcie zmierzające do współdziałania na rzecz stworzenia stabilnego i trwałego partnerstwa wszystkich regionów położonych na obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Wierzę, że ta partnerska współpraca przełoży się na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój gospodarczy regionów państw Inicjatywy Trójmorza – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Okazją do podpisania deklaracji były obrady Samorządowego Forum Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza, które odbyło się w Lublinie. Uczestników Forum powitał Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślał konieczność zacieśniania współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza:

Współdziałanie w ramach Trójmorza powinno odbywać się nie tylko na poziomie prezydentów, ale także na poziomie premierów, ministrów oraz samorządów, a więc tego odrębnego szczebla władz publicznych w realizacji tej wielkiej idei budowania więzi pomiędzy naszymi krajami i rozwoju infrastruktury w naszym regionie. Cieszę się, że jest w tych, którzy pełnią ten swój mandat społeczny z woli mieszkańców regionów swoich krajów, wola do tego, aby te regiony łączyć, aby łączyć nasze kraje, aby rozwijać infrastrukturę i zrozumienie dlatego, że jest nam to potrzebne i rzeczywiście dobrze służy to rozwojowi – mówił Andrzej Duda, Prezydent RP.

Udział w Forum wzięli także: Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych, prof. dr hab. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych, prof. dr hab. Krzysztof Szczerski – sekretarz stanu, szef biura polityki międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP oraz Gabriela Masłowska – poseł na Sejm RP, przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego Forum Trójmorza.

W ramach Forum obyła się między innymi sesja strategiczna z udziałem przedstawicieli państw Trójmorza, a także panele dyskusyjne z udziałem polityków i ekspertów poświęcone roli regionów w rozwoju gospodarczym Trójmorza, współpracy transgranicznej oraz dyplomacji Trójmorza.

W środę, 30 czerwca kolejny dzień Forum. Weźmie w nim udział między innymi premier Mateusz Morawiecki. Uczestnicy będą dyskutować na temat instrumentów finansowych, bezpieczeństwa energetycznego, innowacyjności, transformacji cyfrowej, a także trasy Via Carpatia.

0

14 KOMENTARZE

  • Poranek. Nowa ksywa Anonima. Która to już z kolei ? Czyżby na Porębach rozdawali je za darmo ?

   0
  • Ja jestem na urlopie ćwoku. Uczyłam się, więc mam dobrą pracę za dobre pieniądze i mnie stać. A nie jak ty, siedzę tylko nad klawiaturą i wypisuję durne bzdety szczekając na innych.

   0
 1. Najbardziej ujada eliza na urlopie, to ze zlosci ze nikt na nia nie popatrzyl o bzykaniu juz nie wspomne w tych piaskach

  0
 2. Pedalski Poranek… Dobre. A tak walczył z tym LGBT. A tu masz…. Ciekawe co sąsiedzi na Porębach by powiedzieli o takim sąsiedzie…

  0
  • Tak myslisz, mialem im w nagrode dac do pokolysania moja torbe,pewnie eliza by skorzystala ale jak by mnie urzadlila co wtedy

   0
  • Ty już jesteś chory psychicznie, skoro sam sobie odpisujesz na swoje posty. Traktujesz ten portal jak swoją własność zaśmiecając go swoimi buraczano debilnymi wpisami. Zrób dobrze reszcie społeczeństwa i razem z tym Porankiem i Mieszkańcem i całą bandą innych twoich nicków i ksywek przenieście się na stronę wiocha.pl Tam jest wymarzone dla was miejsce….

   +1
 3. DługopPIS jaki zadowolony, ma tak zjechaną od PISania grabę, że ,,rektor,, z podstawówy trzyma jego świadectwo za niego. Czekam na proces Doopa vs Żulczyk, gdzie sąd będzie musiał udowodnić ze PAD nie jest debilem.

  0
  • To ciekawe z tym sraniem,jak robisz pod siebie to musi smierdziec jak diabli, chyba ze joozek ci wywozi

   0
 4. Mieszkaniec… Anonim, ty się już gubisz od ilości ksywek na tym portalu… Ale to wcale cię nie uchroni od jedynej rzeczy na której się znasz jako ormowiec -od rozrzucania gnoju….Niedługo podorywki, więc roboty ci nie zabraknie…

  +2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here