CBA kontroluje decyzje burmistrza Kolbuszowej

7

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje burmistrza Kolbuszowej (podkarpackie) dotyczące ulg podatkowych przyznanych w latach 2012-18.

Informację o trwającej w urzędzie miejskim w Kolbuszowej kontroli potwierdził PAP sekretarz gminy Kolbuszowa Krzysztof Matejek. „W Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej trwa kontrola CBA. Urząd w pełni współpracuje z kontrolerami” – powiedział Matejek. Podał, że kontrola dotyczy udzielania wybranym osobom fizycznym i prawnym ulg w spłacie zaległego podatku w latach 2012-18.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział PAP, że kontrolę w Gminie Kolbuszowa podjęli funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych z rzeszowskiej delegatury CBA.

„Agenci przyjrzą się jak w tym samorządzie udzielano ulg w spłacie zaległych podatków” – powiedział Brodowski. Przypomniał, że zgodnie z prawem, burmistrz może dokonywać umorzeń, odroczenia terminu płatności czy rozłożenia na raty zaległego podatku dla mieszkańców gminy, firm czy instytucji.

„W ramach naszych działań od początku maja analizowana jest dokumentacja, czy wnioski o ulgi zostały rzetelnie zbadane” – dodał.

Brodowski wyjaśnił, że kontrola CBA skupi się na tym, czy przeprowadzono we właściwy sposób postępowanie dowodowe odnośnie każdego z wniosków o umorzenie zaległości podatkowych i czy wydane przez burmistrza decyzje spełniały kryteria „ważnego interesu publicznego” lub „ważnego interesu podatnika”, tak jak przewiduje to ordynacja podatkowa.

Działania kontrolne mają skończyć się na początku sierpnia. Zgodnie z ustawą o CBA, kontrola może zostać przedłużona maksymalnie do sześciu miesięcy – za zgodą szefa Biura i w szczególnie ważnych przypadkach.

/PAP

7 KOMENTARZE

  1. Czyżby się wzięli za du… naszemu wielce szanowanemu i poczciwemu posłowi chmielowcowi?
    Ten niby poseł to taka parodia lokalnego posłańskiego gangstera, którego do dziś zamknąć nie mogą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here