Wzrost cen prądu uderzy w samorządy. Będzie mniej środków w budżecie.

O co najmniej kilkadziesiąt procent więcej będą musiały płacić samorządy za energię elektryczną w przyszłym roku. Najgorzej może być w dużych szpitalach, gdzie wzrost kosztów sięgnie 80 proc.

W wielu gminach zakończyły się kub trwają przetargi na dostawy energii elektrycznej do instytucji, zarządzanych przez samorządy. Niektóre z takich postępowań trzeba było unieważnić – ze względu na zbyt wysokie kwoty, jakie pojawiły się w ofertach. Nie można jednam wykluczyć, że część samorządów może nie mieć wyjścia i zgodzi się na znacznie wyższe ceny. To z kolei może przełożyć się na koszty usług, z których korzystają mieszkańcy tych gmin.

Przykładowo: Gdańsk zapłaci za prąd blisko 55 procent więcej, Poznań i Bydgoszcz o około 57 proc., a Warszawa o 67 proc. – wynika z wyliczeń samorządowców.

Ministerstwo Energii tłumaczy, że za podwyżki odpowiada Unia Europejska gdyż głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na ceny prądu jest m.in. “bardzo szybki wzrost cen uprawnień do emisji CO2“. Ministerstwo zapewnia jednak, że gospodarstwom domowym nie grożą podwyżki cen energii elektrycznej.

/kk

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiesiek
Gość
Wiesiek

A nie mowilem ze mi beda Pisowskie Radne klody klasc pod nogi,wezme kredyt na ten cel albo bedzie ciemno jak u Murzyna wiecie gdzie

Scroll Up