Koronawirusa: Od soboty kolejne obostrzenia.

34

KOMUNIKAT RZĄDOWY:

 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

 • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
 • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
 • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
 • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
 • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
 • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

/Gov.pl

 

0

34 KOMENTARZE

 1. Jest koniec października, wybory były w lipcu. Każdy zachęcał żeby tłumnie iść głosować na Andrzeja, redakcja i nasi radni zbierali podpisy na liste poparcia jedynego słusznego kandydata. Moje pytanie, gdzie on kur..a teraz jest?? Co zrobił od wyborów, na czym sie wypowiedział? Wygrało sie i tyle? Można pierdzieć w stołek? Znowu daliście sie nabrać jak dzieci ale dalej ślepo pójdziecie zbierać listy poparcia nastepnym razem.

  +26
  • Jest, jest, jest ujawnił się – dał dziś medal młodej tenisistce – och jak pięknie podpisywać się pod czyimś sukcesem! Wielki Mały człowiek – jutro znów schowa się do dzupli

   +3
 2. Niemożliwe. Przecież pisowskie narodowe nieudaczniki w trakcie kampanii wyborczej odwołali pandemię krzycząc na wiecach, że wirus został zlikwidowany i nie ma się czego bać. Buahahahaha. Czapajew się w grobie przewraca. Skoro poszli na taki deal to samoloty muszą już mieć przygotowane do ewakuacji. szydełko gadała, że rząd pis nigdy nie wyśle policji na obywateli, a co teraz robi? Buahaha, a i tak nadal będą nieudaczniki, którzy będą stawiać krzyżyk przy narodowych pisowski nieudacznikach. Zagłada się zbliża, więc przynajmniej skończy się ten cyrk. Panie, wyślij atom na Ziemię.

  +12
 3. Niby chcą, by ludzie nie brali udziału w skupiskach, ale jakoś nie widzą nic złego w tym, że ludzie będą piętrzyć się w kolejkach. Istna paranoja. Niby z czymś walczą, ale jak się przyjrzeć to rzeczywistość mówi coś innego.

  +4
 4. Podoba mi się tez logika zamknięcia lokali gastronomicznych. Na razie zamykają na 2 tygodnie, jeśli to nie pomoże, to zamkną na kolejne 2 tygodnie.
  No tak, ma to sens. Skoro lokale są zamknięte dla klientów, a mimo to ludzie nadal się zarażają tak masowo, to znaczy, ze problem tkwi w zamkniętych lokalach i w dalszej perspektywie to pomoże.

  Co za nieudaczniki!

  +9
 5. I tak Jarek pojedzie znicze palić bez maseczki, z obstawą i przy zamkniętym cmentarzu – aby go nie ogrozili inni odwiedzający mogiły bliskich i przyjaciół

  +8
 6. Wirus jak i tematy poboczne jak Giertych, LBGT, nagonka na opozycje, pseudo sukcesy w programach socjalnych są niczym w porównaniu jak podzielili Naród, co widać po wpisach na tym portalu – skakanie do gardeł i bluzgi. PISowskaDESTRUKCJA. A kasa Państwa pusta jak studnia u Kali z Afryki – tak to jeszcze w historii nie było. Dlatego należy zaPISać im to jako sukces i wpisać do księgi Guinnessa – w tak krótkim czasie rozłożyć kraj – nie potrzeba Stalina i Hitlera! Jeden mały człowieczek z Żoliborza zrobił robotę – przerost ambicji nad treścią. Amen

  +13
 7. Ja w kwestii formalnej: W którym momencie przestaje się być chronionym prawnie cudem życia, a zaczyna kimś, kto może umrzeć w karetce pod szpitalem, bo nie ma wolnych miejsc?

  Pomijam kwestię ostatnich fikołków, gdzie reprezentanci służby zdrowia nie będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej w razie błędów i uchybień.

  Mordy wytarte sloganami na temat ochrony życia od poczęcia, a rzeczywistość pokazuje zupełnie coś innego.

  +4
 8. Chcieliscie pisiorów u władzy to macie…i posłuchajcie premiera i prezydenta waszego jak zamiast budować solidne państwo jeżdżą po pipidówach itelewizorach i pieją jacy to oni sprawni ile zrobili i jacy my palaczki wielki naród? Gomółka i Gierek to przy nich pikusie….

  +5
 9. PiS PiSem ale to konfederacja najbardziej nalegała na ten projekt i wniosek do TK . Nie patrz w tv . Doczytaj że oprócz PiSu w głównej mierze przyczyniła się konfederacja i PSL Kukiz . Wrzuć w neta aktywistkę kaja godek.i zobaczysz koło kogo stoi k. Bosak. Okej również się nie zgadzam z wyrokiem TK bo jak można za kobiety decydować ale osadzajmy równo PIs PSL i konfederację .

  +2
 10. No i cyk obowiązkowe szczepienia pod przymusem. Szczepionki jeszcze nie ma, prób klinicznych też nie, ale już sobie zrobili grunt pod interes i pod to, by ludzi wyszczepić, a jak Ci będą masowo umierać to nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Jakiś koszmar.

  +1
  • Dopoki Bozia nie odwola kary to wam zadna szczepionka nie pomorze, bylem od wiosny aktywny jestem ido wiosny bede aktywny ze zdwojona sila

   0
 11. Do Poranek# mylisz się i to wielce – głęboki defekt mózgu może złapałeś? ! Niestety nie ma równych i rowniejszych, chyba że w państwach totalitarnych lub w literaturze np. u Orwella „Folwark zwierzęcy”

  +1
 12. A król i jego pazie w MKBP dalej nie stosują się do dekretu biskupa i wciskają komunie do buzi. Nikt nie wyznaczony do komunii na rękę. Trzymajcie ludzi dalej w ciemnocie młodzi obserwują.

  +8

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here