Cena Bitcoina – kolejne rekordowe wartości

0
Bitcoin to pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta, która już od kilku lat budzi ogromne zainteresowanie wśród inwestorów. Aktualnie rynek krypto dostarcza wielu ekscytujących możliwości – już w pierwszych miesiącach roku 2024 wycena BTC przebiła rekordy z poprzednich lat.

Co to jest ATH?

W kontekście kursu Bitcoina, jak również innych kryptowalut, często możemy spotkać się ze skrótem „ATH”. Co to oznacza? Rozwinięcie skrótu to „All-Time High”, czyli mniej więcej „najwyższa wartość w historii”. Od początku swojej obecności na rynku Bitcoin charakteryzuje się dość dużą zmiennością kursu, a także okresowymi skokami do nowych rekordów. Aktualny ATH został osiągnięty w połowie marca 2024, jednak niewykluczone, że już niedługo będziemy obserwować nowe rekordy – początek tego roku jest bardzo udanym okresem dla kryptowalut i wiele wskazuje, że to jeszcze nie koniec trendu wzrostowego.

Historyczne ATH Bitcoina

Początkowa wycena Bitcoina wynosiła zaledwie ułamek dolara (mniej niż 1/1000), jednak kryptowaluta zaczęła szybko zdobywać zainteresowanie, co doprowadziło do wzrostu kursu. Już rok od premiery kurs wzrósł aż tysiąckrotnie, do okolic 1 dolara. Choć z dzisiejszej perspektywy taka wycena wydaje się wręcz niemożliwa, warto zwrócić uwagę na samą skalę wzrostu już w pierwszych miesiącach dostępności BTC. W kolejnych latach cena bitcoina stale rosła, osiągając nowe ATH czasami co kilka dni, aż do szczytowego momentu pod koniec roku 2017, gdy jego wartość osiągnęła aż 19 665 USD. Skok ten był poprzedzony długim okresem stałego wzrostu, co można najlepiej zobrazować, przytaczając cenę z początku 2017, która wynosiła… „zaledwie” 960 USD.

Po bardzo udanym 2017 nastąpił jednak szybki spadek, a w najgorszych momentach kurs oscylował w granicy 3–4 tys. USD. Sytuacja uległa kompletnej zmianie w roku 2020, gdy pandemia COVID-19 dotknęła wiele sektorów gospodarki i wzbudziła zainteresowanie alternatywnymi sposobami na inwestowanie. Bitcoin odnotował kolejny rajd, tym razem do poziomu ponad 60 tys. USD za 1 BTC. Najwyższe wartości przypadły na marzec i listopad roku 2021 (ok. 65 tys. USD) – pomiędzy tymi miesiącami nastąpił jednak gwałtowny spadek, aż do poziomu 35–40 tys. USD.

Rok 2024: okres kolejnych rekordów Bitcoina?

Podobnie jak w przypadku szczytowych wartości z roku 2017, po rekordach Bitcoina w 2021 nastąpił szybki spadek wraz z późniejszą stabilizacją. Od końcówki 2023 roku możemy jednak obserwować kolejny rajd po szczytowe wartości. Wcześniejsze rekordy zostały pobite już w marcu, gdy 1 Bitcoin kosztował dokładnie 73 717 USD. Takie zmiany budzą spory optymizm wśród inwestorów, którzy są gotowi na dalsze rekordy – wiele osób przewiduje, że to jeszcze nie koniec trendu wzrostowego. Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie, przez co zdecydowanie warto na bieżąco śledzić kurs najpopularniejszej kryptowaluty.

Co stoi za obecnymi wzrostami cen Bitcoina?

Przyczyny aktualnego wzrostu Bitcoina łączą kilka różnych obszarów związanych z polityką, gospodarką, a także samą kryptowalutą. Wysoka inflacja, problemy ekonomiczne, niepewna sytuacja geopolityczna – wszystko to skłania inwestorów zarówno do szukania alternatywnych sposobów na przechowanie kapitału, jak i gotowości podjęcia wyższego ryzyka w celu ochrony swoich oszczędności. Do tego dochodzi halving Bitcoina, czyli dokonywane co mniej więcej 4 lata zmniejszenie o połowę nagrody za wydobywanie BTC, które ma nastąpić już w połowie kwietnia. Historyczne dane wskazują, że halving zwykle jest dodatkowym bodźcem do wzrostu kursu – to jeden z powodów, dla których spora część inwestorów spodziewa się dalszych wzrostów.

 

Materiał Promocyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here