Czy pożyczki są bezpieczne? Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze online?

0

Dzięki nowoczesnym produktom, takim jak pożyczki online, zdobycie gotówki na pilne wydatki jest dzisiaj bardzo proste. Ich zaciągnięcie wymaga jedynie wypełnienia krótkiego formularza w Internecie i potwierdzenia tożsamości np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego. W ten sposób można pożyczyć nawet kilka tysięcy złotych bez wychodzenia z domu.

Wiele osób wciąż nie ufa takim rozwiązaniom. Aby pozbyć się wątpliwości, warto poznać zasady działania pożyczek online oraz sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa podczas korzystania z takich produktów.

Firmy oferujące pożyczki online – czy można im zaufać?

Popularne pożyczki online są proponowane głównie przez firmy pozabankowe. Ponieważ oferują one swoje usługi za pośrednictwem Internetu i nie posiadają swoich placówek, są mniej rozpoznawalne niż banki i nie cieszą się tak jak one pełnym zaufaniem klientów.

Sceptyczne podejście do takich instytucji jest szczególnie widoczne wśród osób, które na co dzień rzadko korzystają z Internetu i mają małą wiedzę na temat nowoczesnych usług finansowych. Niestety wśród pożyczkodawców zdarzają się także nieuczciwe podmioty, których nieetyczne działanie rzutuje na postrzeganie całej branży.

Ramy prawne działalności firm pożyczkowych

Należy pamiętać, że w Polsce instytucje oferujące pożyczki online są zobowiązane przestrzegać konkretnych przepisów zapisanych w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Szczególnie w tym drugim akcie prawnym określone są konkretne wymagania, jakie musi spełnić firma, by udzielać pożyczek.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę przez Internet, sprawdź na stronie serwisu, kto jest pożyczkodawcą i następnie zdobądź na jego temat informacje pozwalające zweryfikować jej wiarygodność.

·       Sprawdź firmę w rejestrze KRS – zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim instytucja pożyczkowa może prowadzić działalność wyłącznie jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna,

·       znajdź firmę w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF – figurowanie w nim jest warunkiem podjęcia działalności pożyczkowej w Polsce,

·       zapoznaj się z opiniami na temat firmy na forach internetowych, na których wypowiadają się jej klienci.

W razie wątpliwości co do wiarygodności pożyczkodawcy znajdź innego usługodawcę – aktualnie kredyt gotówkowy online proponuje kilkadziesiąt firm, więc masz w czym wybierać.

Czy zaciąganie pożyczki przez Internet jest bezpieczne?

Wśród wielu klientów wątpliwości budzi sam proces zaciągania pożyczki online. Wiąże się z nim bowiem konieczność wpisania wrażliwych danych osobowych w internetowym formularzu, także z dowodu osobistego. Warto więc wiedzieć, że dobre firmy pozabankowe stosują dzisiaj technologie zabezpieczania danych dokładnie takie, jakie wykorzystywane są w bankach. Ponadto obowiązują je restrykcyjne regulacje dotyczące RODO, jakie obowiązują od maja 2018 roku.

Niektóre osoby boją się także, że firma pożyczkowa ich po prostu oszuka np. zainkasuje opłatę z góry i nie udzieli pożyczki, albo zastosuje w umowie niekorzystne zapisy, które potem będą skutkować naliczaniem wysokich kosztów. Do takich sytuacji dochodzi dzisiaj niezwykle rzadko. Bezpieczeństwo klientów pod tym względem zabezpiecza bowiem Ustawa o kredycie konsumenckim, która powstała właśnie w celu ograniczenia wszelkich nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek przez instytucje pozabankowe.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas zaciągania pożyczki online?

Jeżeli chcesz czuć się pewnie podczas korzystania z internetowej pożyczki, pamiętaj o kilku zasadach:

·       nie korzystaj z usług firm, które żądają wysokich opłat wstępnych np. za rozpatrzenie wniosku,

·       wybierz serwis pożyczkowy działający na stronie zabezpieczonej certyfikatem SSL, który zwiększa bezpieczeństwo przesyłanych za jej pośrednictwem danych,

·       przed złożeniem wniosku zapoznaj się z Polityką prywatności w danym serwisie pożyczkowym, w której opisane są zasady, cel i sposoby przetwarzania danych osobowych klientów,

·       zapoznaj się dokładnie z kosztami pożyczki oraz warunkami umowy przed jej zawarciem.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami masz prawo do odstąpienia od umowy pożyczkowej bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od chwili jej zawarcia. Skorzystaj z tej możliwości, jeżeli np. niektóre zapisy wydadzą Ci się mało precyzyjne bądź uznasz, że koszty kredytowania są zbyt wysokie.

Pożyczki a bezpieczeństwo finansowe

Na koniec warto przypomnieć, że zaciągnięcie nawet niewielkiej chwilówki online powinno być zawsze dobrze przemyślane. Należy dokładnie oszacować swoje możliwości spłaty zobowiązania, bo od tego zależy bezpieczeństwo finansowe. Pamiętaj więc, by pożyczać wyłącznie sumy, których zwrot wraz z odsetkami nie będzie stanowił dla Ciebie żadnego problemu. W razie niskich dochodów skorzystaj z pożyczki na raty, wybierając odpowiednio długi okres kredytowania, dzięki któremu można obniżyć wysokość miesięcznych obciążeń.

Na szczęście ryzyko zaciągnięcia zobowiązania przez osoby niewypłacalne jest dzisiaj minimalne. Wszystko dlatego, że firmy pozabankowe sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, korzystając np. z rejestrów BIK i BIG. Bardzo trudno znaleźć pożyczki bez weryfikacji, choć istnieją instytucje, które nieco łagodniej oceniają negatywną historię kredytową lub niskie dochody klienta. Ogólnie jednak większość instytucji stawia na odpowiedzialne pożyczanie, dlatego choćby z tego względu należy uznać, że pożyczki online są dzisiaj bezpieczne.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY