Echo Dnia: MINUS DLA WIESŁAWA ORDONA ZA FUSZERKI

101

2014-01-05

Burmistrz Wiesław Ordon otrzymał negatywną ocenę w podsumowaniu roku 2013 dokonanym przez dziennik Echo Dnia. Powodem przyznania minusa są fuszerki na inwestycjach.

Echo Dnia: \”Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba zasłużył na minusa za niedoróbki i fuszerki związane z jedną z bardziej reklamowanych inwestycji miejskich, czyli modernizacją Samorządowego Ośrodka Kultury oraz przebudową miejskich plant. \”

W zestawieniu dokonanym przez dziennikarzy oprócz Wiesława Ordona na minusa zasłużyli m.in Jan Bury, Marian Grzegorzek czy Mirosław Karapyta.


Grafika: Planty które mogły stać się elementem kampanii wyborczej burmistrza Wiesława Ordona okazały się jednak powodem do wstydu niż do chwały.

Są jednak osoby z Nowej Dęby które w rankingu otrzymały pozytywne oceny. Plusa przyznano radnej Marii Mroczek za podjęcie akcji \”Pudełko Życia\”, oraz dyrektorowi Samorządowego Ośrodka Kultury Krystianowi Rzemieniowi za organizacje licznych i zasługujących na uwagę wydarzeń kulturalnych.

/info

101 KOMENTARZE

 1. Czy w odpowiedzi politycy Wiesław Ordon i Zygmunt Żołądź wysmarują tekst, że Echo Dnia walczy z nimi politycznie? I że to nie jest miłość do miasta, albo dziennikarstwo tylko walka polityczna. Czy może wreszcie obaj panowie zrozumieją co zrobili w tym mieście i za co zapłacili miliony złotych. Fuszerka jest faktem!

 2. Burmistrz nie ma pieniędzy na inwestycje miejskie potrzebne mieszkańcom takie jak budowa dróg, nowych chodników, oświetlenia. Lecz ma pieniądze na przebudowę przebudowanych plant, wymianę niedawno położonej kostki na chodnikach, i inne bzdetne realizacje które według niego są priorytetem. A my mieszkańcy czekamy na nowe drogi chodniki i oświetlenie bo z tego korzystamy tzn. chcemy korzystać na co dzień. Burmistrzu obudź się !!!!!!!!!!!!

 3. Do: ccc

  Na próżno wzywasz go do przebudzenia. On już się nie przebudzi. Bryluje i opowiada jakieś farmazony na spotkaniach opłatkowych. Prościej będzie go zmienić niż przebudzić. Ale bałagan jaki został zrobiony będzie sprzątany przez lata. Więc te drogi też szybko nie powstaną. Smutne ale prawdziwe.

 4. Mroczkowa to niech teraz da każdej babci i dziadkowi w gminie te flagi co przez tyle lat swojej pseudonauki WYŁUDZAŁA od uczniów za oceny

 5. takie pytanko nie wiem czy to tu pisac czy moze w innym poscie ale ostatnio bylem w poczekalni na naszym peksie i dlaczego nie moglem sprawdzic odjazdow pkp ze stalowej do nd ? bo owszem pks sie dalo ale juz pkp nie, moze to bylo chwilowe zaklocenie moze nie wiec nasowa sie pytanie na co te komputery w tej poczekalni skoro nie dzialaja poprawnie? po to zeby ladnie to wygladalo ? czy ordon zawsze musi odjebac fuszerke ? naprawcie to panie burmistrzu ^^

 6. Na Wiesława Ordona spadł deszcz unijnych pieniędzy jakiego nie miał żaden burmistrz wcześniej i jakiego nie będzie miał żaden po nim. Do tego doszło zaciąganie licznych kredytów w bankach. Wiesław Ordon dysponował więc olbrzymim, niespotykanym w historii kapitałem który powinien wykorzystać w taki sposób aby miasto się rozwijało. A rozwój to miejsca pracy i mieszkania. To sprawianie, że ludzie w Nowej Dębie się osiedlają a nie z niej uciekają. Ta historyczna szansa została całkowicie zmarnowana. Wpakowano miliony złotych w rzeczy niepotrzebne. Do tego zrobiono je w sposób karygodny. To co nam pozostanie po Ordonie to zadłużona gmina z sypiącymi się fuszerkami. Nie będzie już nawet kasy na remonty tych fuszerek. Marazm będzie się pogłębiał.
  Wielu mieszkańców już zaczyna to widzieć. Ale jest za późno. Jesteśmy kilka lat do tyłu i będzie nas sporo kosztować powrót do normalności. Większość mieszkańców jest już przeciwko Wiesławowi Ordonowi. Wcześniej był inny plebiscyt w Echu Dnia, który pan Ordon przegrał. Większość mieszkańców oceniła go negatywnie:
  [url]http://www.echodnia.eu/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=ED&Date=20131214&Category=POWIAT0304&ArtNo=131219503&Ref=AR&border=0&MaxW=580[/url]

 7. [quote]ECHO DNIA TO STARSZY BRAT INFO ,WART PALAC PACA A PAC PALACA[/quote]

  Tiaaaaaa. Fuszerek nie ma, wszystko jest dobrze, Ordon z Żołędziem i Serafinem to najmądrzejsi ludzie na świecie i jeszcze chyba trzeba napisać, że "TO NIE MIŁOŚĆ DO DZIENNIKARSTWA TO WALKA POLITYCZNA" i już wtedy będzie wszystko dobrze. Ordonowcy mają niezwykłą umiejętność do wypierania ze swojej psychiki faktów. Nie wiem tylko czy to jeszcze pycha i buta czy już choroba psychiczna.

 8. Ale się poryczały ordonowe lizusy. Na info piszą prawdę, że Ordon się nie nadaje! Naplują na info! Teraz Echo Dnia napisało prawdę o fuszerkach i już się ordonowe lizusy wypieły na echo i będą teraz rzucać się na gazetę. Widać jakiego formatu i jakiej kondycji psychicznej są ci ordonowi lizusi.

  KOLEJNY MINUS DLA ORDONA ZOSTANIE POSTAWIONY W WYBORACH KTÓRE PRZERŻNIE JESZCZE BARDZIEJ NIŻ TE PLEBISCYTY W GAZETACH ! ! !

 9. Dom kultury przejdzie kino ,basen ok lecz planty i koziołek pomsta do nieba.Niech te dwa bałwany zakończa kariery w naszym mieście i przestaną brać ogromne wypłaty na które nie zasługują a takie inwestycje wykonujcie w Tarnowskiej Woli.Mam nadzieje ze Ostapko to przypilnuje i do końca ich kadencji premi ż4adnych sobie nie dopiszą bo za co!!!!!

 10. [quote]PLANTY I KOZIOLEK SA PIEKNE ALE WY SLEPOKI SIE NA TYM NIE ZNACIE JAK I TE REDAKTORKI Z ECHA[/quote]
  Może to dla Ciebie dziwne, ale nie wszyscy lubią się taplać w betonie. A takim miastem dzięki nim staje się ND.]

 11. My mieszkancy w Listopadzie taki wynik Wieskowi wykroimy ze wam ostapowcy pociemnieje w oczach a najbardziej zajadli ze wscieklosci pogryza sobie jezyk

 12. [quote]Na Wiesława Ordona spadł deszcz unijnych pieniędzy jakiego nie miał żaden burmistrz wcześniej i jakiego nie będzie miał żaden po nim. Do tego doszło zaciąganie licznych kredytów w bankach. Wiesław Ordon dysponował więc olbrzymim, niespotykanym w historii kapitałem który powinien wykorzystać w taki sposób aby miasto się rozwijało. A rozwój to miejsca pracy i mieszkania. To sprawianie, że ludzie w Nowej Dębie się osiedlają a nie z niej uciekają. Ta historyczna szansa została całkowicie zmarnowana. Wpakowano miliony złotych w rzeczy niepotrzebne. Do tego zrobiono je w sposób karygodny. To co nam pozostanie po Ordonie to zadłużona gmina z sypiącymi się fuszerkami. Nie będzie już nawet kasy na remonty tych fuszerek. Marazm będzie się pogłębiał.
  Wielu mieszkańców już zaczyna to widzieć. Ale jest za późno. Jesteśmy kilka lat do tyłu i będzie nas sporo kosztować powrót do normalności. [/quote]

  Nic dodać nic ująć

 13. przyjechałam do nd na święta. to co zobaczyłam na plantach i nowym placu zabaw to "kupa"betonu….a szkoda było. dawniej tak zielono

 14. Beton to jeszcze nic, a to że to wszystko jest położone byle jak i się zapada???? A te krzywe murki pomalowane i pobrudzone jakąś szpachlą? A te lampy w podłodze które oślepiają jeśli świecą, ale często nie świecą bo woda je zalewa czy coś tam? A te krzywe ławeczki kiepsko przymocowane do betonowych murów że nie da się oprzeć plecami o taki beton? A jeziora wody na trawnikach które nie wchłaniają wody???????????

 15. Mialem po obiedzie straszny sen , snilo mi sie ze po wygranych wyborach przez Ordona trzej spiskujacy Panowie dostali ogrromnego rozwolnienia i po trzech dniach walenia do kibla kanalizacja padla z przepelnienia

 16. ci wszyscy co tak tylko negatywnie oceniają pracę Burmistrza niech wskażą co zrobili dla miasta bo dalej by było jak w PRL

 17. [quote]Na Wiesława Ordona spadł deszcz unijnych pieniędzy jakiego nie miał żaden burmistrz wcześniej i jakiego nie będzie miał żaden po nim. Do tego doszło zaciąganie licznych kredytów w bankach. [b]Wiesław Ordon dysponował więc olbrzymim, niespotykanym w historii kapitałem który powinien wykorzystać w taki sposób aby miasto się rozwijało. A rozwój to miejsca pracy i mieszkania. To sprawianie, że ludzie w Nowej Dębie się osiedlają a nie z niej uciekają. [/b]Ta historyczna szansa została całkowicie zmarnowana. Wpakowano miliony złotych w rzeczy niepotrzebne. Do tego zrobiono je w sposób karygodny. To co nam pozostanie po Ordonie to zadłużona gmina z sypiącymi się fuszerkami. Nie będzie już nawet kasy na remonty tych fuszerek. Marazm będzie się pogłębiał. [/quote]

  Dysponując takim kapitałem i deszczem pieniędzy jakiego nie było w historii powinien sprawić że Dęba się rozwija. A nie ma tu już prawie ludzi. Ordon zmarnował dziejową szansę.

 18. [quote]ci wszyscy co tak tylko negatywnie oceniają pracę Burmistrza niech wskażą co zrobili dla miasta bo dalej by było jak w PRL[/quote]

  Tak jak zrobił Ordon z Żołędziem inwestycje to się chyba nawet w PRL-u na to nie pozwalało… Od PRL-u to on mógłby się dużo nauczyć.

 19. [quote]ci wszyscy co tak tylko negatywnie oceniają[b] pracę Burmistrza [/b]niech wskażą co zrobili dla miasta bo dalej by było jak w PRL[/quote]

  ALE JAKĄ [b]PRACĘ?[/b]?? PRZECIEŻ ON SAM MÓWI, ŻE ZA NIC NIE ODPOWIADA BO COŚ ROBI URZĘDNIK, COŚ INNEGO ZASTĘPCA, COŚ INNEGO INSPEKTOR NADZORU. TO CO ON ROBI? ZA CO BIERZĘ KASĘ? NA CZYM POLEGA JEGO [b]PRACA[/b] ????

 20. Zajmowanie stanowiska publicznego, bycie szefem, to bardzo duża odpowiedzialność. Nie wolno w sytuacji jak coś nie wychodzi wystawiać podwładnych. Jak odpowiada się za ludzi ( podwładnych, współpracowników ) to należy zapewnić im minimum poczucia bezpieczeństwa.
  Dodam, że w sytuacji gdy takie stanowisko zajmuje mężczyzna, to takie zachowanie jw. jest po prostu niemęskie.

 21. Może komuś się podobają Krzywe murki, innemu mogą się podobać krzywe, z przerwami świecące lampeczki i światełka , ale to nie tylko rzecz gustu.tam poszła kasa 5,5 mln i zapłacono za proste murki, za dobre granity, za działające światła itd . Za te 5,5 mln można było zrobić coś dobrego dla Nowej Dęby, coś co dałoby prace ludziom. A zrobiono badziewie, wycięto piękne dęby, rozwalono Planty zrobione przez Czekalskiego 7lat temu i mamy zfuszerowany betonplatz który będzie wymagał dalszych nakładów, napraw, remontów przez następne 20 lat. A ktoś pisze ze jemu się podobają Krzywe murki. Gratulacje.

 22. [quote]dajcie mu jeszcze szanse, jeszcze moze cos sie zbuduje, moze zoo?[/quote]
  NIECH ZBUDUJE TOR FORMUŁY 1, SKOCZNIE NARCIARSKĄ W CHMIELOWIE ORAZ WISZĄCE OGRODY NA RZESZOWSKIEJ. ZYGMUNT SIĘ TYM ZAJMIE I WSZYSTKO PÓJDZIE TAK JAK TRZEBA.

 23. Na tyle podpisano umowę z wykonawcą plant w marcu 2012 roku:
  [b][u] 5 585 124,46 zł[/u][/b]

  [quote]To jedna z największych inwestycji na terenie miasta w ostatnich latach – podkreślił burmistrz Wiesław Ordon – przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego plac Gryczmana i tereny położone w sąsiedztwie zmodernizowanego budynku Samorządowego Ośrodka Kultury zyskają nowe oblicze. Kształtując przestrzenie publiczne dbamy dziś już nie tylko o ich funkcjonalność ale także estetykę, dlatego przystąpiliśmy do realizacji tego ambitnego zadania – podkreśla burmistrz Ordon. [/quote]

 24. Te planty to kicz .Czy wy tutaj nie potraficie nic zrobić po ludzku ?Rondo ciasne ,lampy to jakiś pomysł pijanego architekta ,nigdzie się ten system nie podoba to wam wcisnęli .Dla mnie to kicz .Jak wy możecie przez całe życie patrzeć na te krzywe mury z betonu ja bym nie potrafił.

 25. Ordon, Żołądź i Serafin capnęli dary i gdzieś uciekają, ej, to inaczej miało być, to dla Jezuska!!! Wracać zaraz!!!

 26. tylko tyle ? to za taka marna kwote chcecie miec dobre wykonanie ?ja rocznie odwiedzajac sklep wszystkie alkochole swiata wydaje prawie polowe tej kwoty

 27. Zgoda na takie planty, to zgoda na bylejakość. Szanuję te osoby, które upominają się o rozsądne wydawanie publicznych pieniędzy..

 28. I myślę że Ostapko również w Echu Dnia napisał. Zakradł się do redakcji pod osłoną nocy i podmienił teksty. Taki to z niego diabeł.

 29. Co by Ostapko nie pisał to jest prawda. Byłem dzić się przejść po terenie tej inewstycji i co tragedia żaden z was nie pozwolił by na taki kicz i fuszerkę na własnym podwórku. Chciałbym żeby Burmistrzowie do kamery powiedzieli że wszystko jest ok stojąc przy tym dziadostwie. 6 miesięcy od otwarcia a juz lampki odpadają z uchwytów ciekawe kto sie będzie opierał o te betonowe oparcia w ławkach. Ludzie kto robi betonowe ławki ten plac wygląda jak jakieś umocnienia przeciwczołkowe Linoa Mażinota

 30. Tak się kończą zabawy amatorów, którym się wydawało ze potrafią zarządzać gminą, prawda okazała się bezlitosna, panowie Zygmunt Żołądź i Wiesław Ordon idźcie już odpocząć…

 31. Brawo ordonbud-żolexpol! Ta budowa przejdzie do historii Podkarpacia, było trochę ludzi na święta, śmiali się z tego badziewia!

 32. Wam to sie wszystkim wydaje,ze jak była kasa z unii,to na wszystko co sie wam tylko wymyśli A to niestety tak nie działa Jest kasa na kanalizacje-gminy biorą kredyty i dostają na kanalizacje,jest kasa na rewitalizację terenów-biorą kredyt i rewitalizują tereny Unia nie daje kasy na to co sobie ktoś na jednej czy drugiej wiosce wymyśli, tylko na to na co ońi chcą dać I albo sie z tego skorzysta albo nie Ale z tego co pamietam to w ND zawsze tak ludzi oceniali-nie zrobić złe, a zrobić jeszcze gorzej

 33. Właśnie, potrzebny jest jeszcze kredyt w sytuacji gdy gmina nie dysponuje własnymi środkami na wkład własny. I tak gmina bierze kredyt za kredytem. Robi coś co nie jest pierwszej potrzeby, a najgorzej jak robi to fatalnie – przypadek plant.
  Lepiej już wziąć kredyt ( Unii podziękować za wskazywanie zadań nam niepotrzebnych ) i zrobić inwestycję która powoli będzie się spłacać.
  Szkoda słów…

 34. Cóż pewnej grupie zależy na destrukcji i zrobili sobie marionetkę którą pociągają za sznurki a ona wykonuje ruchy jak została zasterowana.
  Może kiedyś ktoś zrozumie że nie na tym to polega.Kiedyś sznurki się pozrywają i kukiełkę aktorzy wyrzuca do śmietnika MPGK.

 35. do #72!!! Widać, że się wszyscy znacie! ja akurat pracuję trochę przy nieruchomościach i w paru kwestiach trzeba się akurat z burmistrzem zgodzić. Oczywiście, że jak w tym roku wymieniali nawierzchnię, to ona przez zimę, a najbardziej w okresie wiosennym będzie "pracować" – ziemia była rozkopana, następnie ubita i na nią kładziono płyty Ale dopiero po wiosennych roztopach, kiedy ziemia się "ułoży" i "osiądzie" można wszystko wyrównać i nadać ostateczny kształt. Inaczej w przypadku tego typu inwestycji się nie da. Ostatnio akurat w innej miejscowości odbieraliśmy chodnik wokół budynku – niby bez usterek, ale już jesteśmy umówieni z wykonawcą, że na wiosnę go poprawi, bo przecież wiadomo, że po zimiie ziemia siądzie, a razem z nią chodnik. Trochę pomyślunku ludzie. A przynajmniej trochę weźcie na wstrzymanie, jeśli się nie znacie.

 36. To normalne przy układaniu płyt granitowych, że najpierw kładzie się je jednego roku, potem wszystko pod nimi i w nich "pracuje i się zagęszcza", a w następnym roku zrywa się je i kładzie jeszcze raz? Nie wiedziałem, że tak jest, przepraszam za niekompetencję.

 37. Mówcie co chcecie ,a światła w chodniku na plantach znowu padły coś te diody są pechowe że tyle razy były poprawiane i znowu do remontu .Może zamontowali chińskie zamienniki , sam mam diody świecą bezawaryjnie 5 lat a może te na plantach mają tak świecić wybiórczo.
  Reasumując planty wykonane jak basen po zalewie też niema co się cudów spodziewać w końcu będzie nim zarządzać wybitny specjalista (chyba ma akua fobie że nie widzi syfu w basenie) tam tez mógłby ktoś zamówić sanepid w tych glonach nie da się pływać.Burmistrz pływa i syf mu nie przeszkadza . No ale jaki Pan taki kram.:

 38. Marek, proszę Cię nie zamieszczaj zdjęć tego ohydnego ryja bo mnie na rzygi bierze jak na to coś patrzę. A jak już sobie uświadomię jak to coś traktuje nas mieszkańców to mam odwodnienie

 39. Faktem jest , że zachowanie burmistrza w stosunku do zwykłego mieszkańca, nie tego ze świecznika, pozostawia wiele do życzenia. Zwykła codzienna kultura i szacunek do bliźniego, to rzeczy jakby mu obce. Nawet ma kłopoty z dzień dobry. A może wstydzi się kłaniać mieszkańcom, może według niego ,to oni powinni mu być pokłony np. takie kobiety w sile wieku. No cóż taki burmistrz, jacy mieszkańcy.

 40. Nowa Dęba jest ładnym zadbanym miasteczkiem ,nie przeczę że są łdniejsze ale ci co mają korzenie wpuszczone w swoje cztery ściany i nigdzie od lat nie byli to piszą same głupoty.

 41. Jak ktoś wpuści korzenie w ściany to tak bajdurzy jak ten u góry. Czy jak sie nigdy nigdzie nie wyjeżdżało to trzeba tolerować burmistrza chama???

 42. Te całe problemy z inwestycją i problemy jakie ma gmina z tego powodu że odebrano zfuszerowane planty to chyba jest tajny spisek przeciwników Pana Ordona, trzeba Macierewicza żeby wykrył ten spisek. Wszystko przez spisek. Pan Ordon nie jest zły, ale co ma zrobić. Możę Macierewicz mu pomoże?

 43. U nich to naturalne, wyssali z mlekiem matki instynkt zwalczania ludzi o nazwisku Ordon, jak tylko zobaczą jakiegoś Ordona w okolicy tworzą spisek i zwalczają go zaciekle

 44. burmistrz powinien zajac sie pomoca dlw malych i stednich firm w nowej debie czy gninie a nie pomoc tylko dyzym którzy i tak podatku nie zaplaca jest wiele malych firm ktore tez zatrudniaja pracownikow 2- 5 czy to istotne ilu? tez zyja w gminie czy miescie zamiast budowac pomniki i koziolki powinni zajac sie inwestycjami ktore przynasza wymierne korzysci dla mieszkancow jak praca ale wychodzi z zalorzenia ze nie praca ale wypoczynek dla bezrobotnych wypoczetych mieszkancow glodnych jest najwazniejszy planty i lasek maja gdzie wypoczywac a nie pracowac a nie godnie zyc brawo panie burmistrzu

 45. Widzę spiski przeciwko waszemu Ordonu, bardzo podstepni spiskowcy popsuli planty i światła gaszą aby go odwołać, zaproście mnie do Nowej Dęby, rozprawie się ze spiskiem i pomogę Ordonu Waszemu aby panował jeszcze wiele wiele lat!

 46. NIE BARDZO SOBIE WYOBRAŻAM ABY NA MIEJSCU PLANT WYBUDOWAĆ NP HUTĘ SZKŁA BO Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ WSZYSCY BY WIESZALI PSY NA DECYDENTACH PODOBNIE JAK TO CZYNILI ZA INWESTYCJE W STREFIE W CHMIELOWIE.KTÓRE DAJĄ MIEJSCA PRACY. NA WSZYSTKO BYŁY PIENIĄDZE 'CELOWE'' I TAK NALEŻAŁO TO ZROBIĆ BO TAKI STAN NIE MÓGŁ ISTNIEĆ.PODOBNE INWESTYCJE WYKONAŁY MIELEC, STRZYŻÓW, KOLBUSZOWA ,NISKO I ROBI TO KROSNO A WSZĘDZIE BIEDA AŻ PISZCZY, TYLKO TAM JEST MNIEJ KRYTYKÓW TYPU RATUSZ PODPARTY GRZĘDĄ NA KTÓREJ SIEDZI WRÓBELEK I JUDZI.

 47. To już nie Ratusz tylko RETUSZ. A niby co robią? Od początku swej działalności atakują Ordona! A obietnice przedwyborcze? Gdzie ten ich przemysł drzewny itd.
  Na krytykę mają czas bo nic nie robią!!!
  Teraz Czarna Rita chce wjechać na stołek na plecach Ordona!!!
  Po trupach do celu czyż nie Octapko – to przewodnie hasło Retusza!

 48. Poza tym co to za podsumowanie Echa Dnia. To jakaś bzdura!Na jakiej podstawie ktoś robi jakieś zestawienie! To śmiechu warte. Nie zdziwi mnie jeśli ktoś poda sprawę do sądu o zniesławienie.
  Jeszcze ten Rzemeń który zwyczajnie wykonuje swoje obowiązki wyróżniony? To bardzo ciekawe i podejrzane zarazem.
  O ile mi wiadomo Echo ma powiązania z info a więc….można się domyślać czyja to zasługa!

 49. Po czyich trupach Ordon wjechał na stołek? I Żołądź i reszta bandy? Bo chyba ktoś był przed nimi i rządził. Chyba, że od zawsze byli?

 50. Nie wiem jak ty ale pamięć mam lepszą niż ty 99! Czekala i Chejzdrala wykończył Wróbelek W. obecny sprzymierzeniec Octapka i Lub ery.
  Poza tym mam" wasze sprawki" w domu i tam jest podpisany
  Waclaw W.jako redaktor tego szmatławca.

 51. Bo to Wróbel wystrugał Ordona z banana. I to był największy błąd w jego życiu i największa krzywda jaką wyrządził Nowej Dębie. A Ordon najpierw Czekalaskiego który go zostawił na stołku sekretarza a potem Wróbla który zrobił z tego nauczyciela polityka. To chyba dużo mówi o Ordonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here