Infekcje intymne w ciąży: jak sobie z nimi poradzić? 3 produkty, na których możesz polegać

0
Materiał Partnera

Infekcje intymne przytrafiające się w ciąży wykrywa się stosunkowo często. Jest to spowodowane zmianą pH pochwy w trakcie pierwszego trymestru. Śluzówka staje się wtedy wrażliwa, a poziom hormonów ulega zmianom. Jest to środowisko, które sprzyja rozwojowi grzybów. Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju schorzenia mogą nawet wywołać przedwczesny poród. Jak leczyć infekcje intymne w ciąży?

Antybiotyki na infekcje intymne – skuteczne, ale pod kontrolą lekarza

Niektóre infekcje pochwy pojawiające się w okresie ciąży wymagają zastosowania leczenia antybiotykowego. Warto jednak pamiętać, że nie należy leczyć się na własną rękę. Ciąża to wyjątkowy stan organizmu, a każdy wybrany lek wpływa na zdrowie nie tylko matki, a także dziecka. Bakteryjne zapalenia, które będą podstawą do wdrożenia leczenia antybiotykowego objawiają się żółtymi upławami, świądem, pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem. Jest to stan wymagający niezwłocznej konsultacji ginekologicznej gdyż jeśli przejdzie w stan przewlekły może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań. 

Globulki dopochwowe na grzybicę pochwy

Grzybica pochwy to schorzenie, które statystycznie najczęściej występuje u kobiet w ciąży. Jest ona wywoływana przez drożdżaki, przenosi się ją nie tylko drogą płciową, lecz także chociażby korzystając z publicznych toalet. Objawami tego rodzaju choroby jest zaczerwienienie warg sromowych, suchość pochwy i gęsta wydzielina w zielonkawym kolorze. Specjaliści zalecają z reguły stosowanie globulek dopochwowych, które są bezpieczne dla płodu. Z reguły poleca się też stosowanie probiotyków. Uzupełniają one mikroflorę i korzystnie wpływają na stan organizmu.

Preparaty na bazie rumianku – czy to dobry pomysł w infekcjach intymnych?

Leki powinny być stosowane zawsze pod nadzorem lekarza. Samodzielnie można jednak wdrożyć do codziennej rutyny stosowanie preparatów opartych na działaniu rumianku lekarskiego. Dzięki niemu możliwe będzie złagodzenie uciążliwych objawów infekcji. Wyciąg z rumianku posiada w swoim składzie pochodne azulenu. Cechują się one właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwgrzybiczymi i bakteriobójczymi. Są skuteczne w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji. Z powodzeniem można stosować je w celu zlikwidowania uporczywego swędzenia, a czasem mogą nawet spowodować zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. 

Nie poleca się stosowania rumianku podczas przyjmowania antykoncepcji, gdyż w dużym stężeniu może zdarzyć się, że osłabi działanie leków hormonalnych. W ciąży jednak ten problem nie ma miejsca. Różnego rodzaju preparaty, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, można zakupić w sklepie internetowym http://www.wapteka.pl/

Profilaktyka infekcji intymnych

Infekcje pochwy są niezwykle uciążliwe – w szczególnie podczas ciąży. Jak im zapobiegać? Bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana. Wkładki higieniczne należy regularnie wymieniać, a podczas korzystania z toalet publicznych poleca się stosowanie higienicznych nakładek na sedes. Ginekolodzy polecają codzienne stosowanie specjalnych płynów przeznaczonych do higieny intymnej. Dzięki nim można bezproblemowo utrzymać odpowiednie pH pochwy. 

Mycie okolic intymnych nie powinno odbywać się przy pomocy gąbek. Są one siedliskiem bakterii. Dobrym pomysłem może okazać się skonsultowanie tematu profilaktyki ze swoim lekarzem ginekologiem. Jeżeli stany zapalne nawracają – konieczne może okazać się wprowadzenie działań farmakologicznych.