Jak pozbyć się roztoczy?

0

Roztocza kurzu domowego to jeden z bardziej uciążliwych alergenów. Roztocza bytują w zasłonach, dywanach, materacach, pościeli obiciach krzeseł. Chcesz się ich pozbyć? Przeczytaj nasz poradnik.

Czym objawia się alergia na roztocza kurzu domowego?

Uczulenie na roztocza ma charakter przewlekły i często może być mylone z chronicznym przeziębieniem. Do jego charakterystycznych cech zalicza się katar, uporczywe kichanie, kaszel. Czasem może pojawić się swędząca wysypka przechodząca w atopowe zapalenie skóry.

Po czym poznać alergię? Jednoznaczną odpowiedź mogą dać tylko specjalistyczne testy. Warto jednak poczynić pewne obserwacje. Jeśli objawy nasilają się w warunkach domowych, ustępują czasowo po dokładnym wysprzątaniu mieszkania lub spacerze na świeżym powietrzu, wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia właśnie z alergią na roztocza.

Jaki warunków potrzebują roztocza do intensywnego rozwoju?

Roztocza kurzu domowego żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego najczęściej gromadzą się w łóżkach i ich pobliżach. Lubią wysokie temperatury i wilgotne powietrze. Jeśli czarna pościel nie jest regularnie prania i wietrzona, a materace odkurzane, można przypuszczać, że są zamieszkane przez liczne kolonie roztoczy. Dobrym rozwiązaniem jest częste wietrzenie i odkurzanie sypialni. Alergicy powinni rozważyć zakup pościeli antyalergicznej.

Roztocza są niewidoczne gołym okiem, dlatego nie ma znaczenia, w jakim kolorze pościel jest naszą ulubioną. Marka Eurofirany oferuje czarną pościel, bardzo stylową i ekskluzywną, która doskonale sprawdzi się w nowoczesnej sypialni. Nie ma obaw, że na czarnym tle będą widoczne roztocza.

Jak pozbyć się roztoczy z pościeli – sprawdzone sposoby

Światło słoneczne

Roztocza bardzo nie lubią światła słonecznego, giną wystawione na jego działanie. W sezonie letnim jest ono łatwo dostępne, wystarczy wywiesić pościel na balkonie, by tej samej nocy poczuć ulgę. Jeśli chodzi o materac, to dobrze jest zdjąć go z łóżka i wynieść na balkon lub do ogrodu.

Oczyszczacz powietrza

Dobre oczyszczacze powietrza nie mają problemu z usuwaniem z powietrza alergenów, w tym roztoczy. Warunkiem jest jednak zakup dobrej jakości oczyszczacza. Warto przed zakupem sprawdzić specyfikację, niektóre oczyszczacze usuwają tylko kurz i brzydkie zapachy.

Pranie pościeli

Osoby z silnym uczuleniem na roztocza powinny zmieniać i prać pościel co dwa tygodnie, a w skrajnych przypadkach nawet co tydzień. Najlepiej, gdy do spania wybiorą pościel 160×200 z bawełny. Tę tkaninę można prać w temperaturze 60°C. Roztocza wystawione na jej działanie zginą po niespełna godzinie.

Parowanie pościeli i materacy

O ile poszwy na kołdrę i poduszki możemy w dowolnym momencie włożyć do pralki i uprać, to z materacami, kołdrami i poduszkami nie jest tak łatwo. Tu z pomocą może przyjść parownica lub generator pary. Za jego pomocą dokładnie fragment po fragmencie wyparza się łóżko i pościel. W wysokiej temperaturze roztocza szybko zginą.

Mrożenie

Dotyczy raczej małych elementów – na przykład poduszek lub zabawek. Jeśli inne sposoby nie działają lub z jakiegoś powodu nie można poddać przedmiotów działaniu wysokiej temperatury, pozostaje włożenie ich do szczelnych woreczków foliowych i mrożenie przez minimum dwadzieścia cztery godziny.

Chwilowe pozbycie się roztoczy jest stosunkowo proste. Niestety alergeny te łatwo nawracają. Jeśli ktoś z domowników jest alergikiem, trzeba się nastawić na długą i nierówną walkę.

MATERIAŁ PARTNERA