Jak udekorować okno? Dekoracja okna bez firan

0
Pixaby

Minimalistyczna dekoracja okna zakłada możliwość rezygnacji z firanek. To rozwiązanie niewątpliwie sprawdzi się w wielu domach, bo firanki – wbrew pozorom – nie są obowiązkowym elementem aranżacji okna. Zobacz, czym można je zastąpić.

Dekoracja okna – kiedy warto mieć w oknie firanki

Zacznijmy od tego, że nie we wszystkich wnętrzach można zrezygnować z firanek. Wbrew pozorom bowiem, pełnią one nie tylko funkcję ozdobną, ale też czysto praktyczną. Firany i zasłony to najlepszy sposób na ochronę prywatności, na co w naszej kulturze kładzie się duży nacisk. Po prostu nie lubimy, gdy ktoś nam zagląda przez okno do domu.

Zanim więc zrezygnujesz z firan, zastanów się, czy na pewno możesz to zrobić. Jeśli okna wychodzą na ulicę, na pewno ktoś przez nie zajrzy, choćby przez przypadek. Podobnie sąsiad z domu obok nie będzie się specjalnie starał, by omijać wzrokiem twoje okna.

Jeśli natomiast okno wychodzi na ogród lub las i nie ma możliwości, by ktoś przez nie zajrzał, śmiało możesz porzucić pomysł z wieszaniem firan. Dzięki temu do wnętrza wpadnie więcej światła słonecznego, a ono samo wyda się optycznie większe i jaśniejsze.

Dekoracja okna bez firan – rolety rzymskie

Nawet jeśli nie masz ochoty wieszać w oknie firan, na pewno rozważasz jakiś sposób zasłaniania ich na noc. Patrzenie na panującą za oknem ciemność budzi uczucie niepokoju. Można powiesić zasłony na oknie, na którym nie ma firan, ale chyba lepszym rozwiązaniem są rolety, na przykład rzymskie.

Roleta rzymska to dekoracyjne drapowana tkanina, która przy podnoszeniu układa się w symetryczne fałdy. Jest widoczna nad oknem także wówczas, gdy ją całkowicie podciągniemy do góry i nawet w dzień stanowi dodatkową dekorację okna, które dzięki temu wydaje się mniej puste.

Rolety rzymskie szyje się z tych samych tkanin co zasłony i najlepiej jest zamówić je na wymiar. Naprzeciw potrzebom klientów wychodzi zwłaszcza marka Eurofirany, która ma w ofercie ponad tysiąc różnorakich tkanin w bardzo wielu wzorach i kolorach.

Dlaczego roleta rzymska, a nie klasyczna? Bo jest zdecydowanie bardziej dekoracyjna, a jeśli nie ma w oknie firanki, to warto o ten element dekoracyjny zadbać. Ponadto rzymską roletę można, podobnie jak firany i zasłony, zdjąć z okna i uprać, a przy okazji wymienić na inną, np. cieńszą na lato, grubszą na zimę.

Dekoracja okna bez firan – rolety dzień noc

Nie chcesz firanek w oknie, ale też nie podoba ci się pomysł, że miałyby być całkowicie przezroczyste? Najlepszym wyborem dla ciebie będą rolety dzień noc.

Rolety dzień noc spotyka się najczęściej w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by powiesić je w oknach tych pomieszczeń, które zostały zaaranżowane nieco bardziej obficie. Dobrze dobrany kolor, który powinien powtórzyć się na innych dekoracyjnych dodatkach, będzie argumentem przemawiającym za takim właśnie wyborem.

Pasiaste rolety dzień noc są doskonałą alternatywą dla firan. Wystarczy równolegle ustawić transparentne i nieprzezroczyste pasy, by jednocześnie wpuścić do domu światło słoneczne, mieć widok na zewnątrz i zadbać o prywatność. W razie potrzeby można je całkowicie podciągnąć do góry. A wieczorem, gdy potrzebujemy całkowicie zasłonić okno, wystarczy ustawić pasy naprzemiennie względem siebie.

Roleta dzień noc montowana jest do framugi okiennej. Zajmuje bardzo mało miejsca i doskonale sprawdzi się w niedużych wnętrzach.

 

Artykuł reklamowy