Karta kredytowa dla dziecka – czy to możliwe?

3

Karta kredytowa to poważny produkt bankowy, który sprawdza się często w nieoczekiwanych sytuacjach. Nieumiejętne korzystanie z niej może jednak spowodować problemy finansowe – środki wykorzystane z karty trzeba przecież zwrócić. Czy w związku z tym tego typu kartę można założyć dziecku? Banki oferują przecież różne produkty finansowe najmłodszym klientom. Wyjaśniamy, dlaczego nie ma możliwości założenia dziecku karty kredytowej.

Karta kredytowa – czym cechuje się ten produkt bankowy?

Karta kredytowa jest kartą płatniczą, dzięki której można dokonywać płatności w sklepach i punktach usługowych stacjonarnych, a także kupować przez internet. Specyfiką karty kredytowej jest to, że użytkownik korzystając z niej – korzysta ze środków udostępnionych mu przez bank. Jest to nic innego jak odnawialny kredyt. To, co użytkownik karty wykorzystać, musi w określonym terminie na kartę zwrócić. Jeśli zrobi to w okresie ustalonym w umowie – nie płaci odsetek. Z tego względu karta kredytowa jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż tradycyjny kredyt.

Warto zaznaczyć wyraźnie, że karta kredytowa, mimo iż tańsza niż kredyt – wciąż jest kredytem. Oznacza to, że aby otrzymać ją od banku należy udowodnić zdolność kredytową oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Bank przyznaje tego typu kartę na podobnych warunkach, na których udziela pożyczek lub krótkoterminowych kredytów.

Dlaczego niemożliwe jest, by bank wydał kartę kredytową dziecku?

Dziecko nie może samodzielnie wyrobić sobie takiej karty, a co więcej – nie mogą tego również zrobić jego opiekunowie. Powodów jest kilka.

  • Dziecko nie ma zdolności kredytowej. Dziecko nie ma ani dochodów, ani własnego majątku. Z punktu widzenia banku jego zdolność zawsze będzie więc wynosiła 0, ponieważ nie można byłoby liczyć na spłatę zobowiązania.
  • Osoba poniżej 18 roku życia nie może samodzielnie zaciągać zobowiązań. Podpisanie umowy kredytowej, nawet na niewielką kwotę jest zaciągnięciem długu, który należy spłacić, a więc – zobowiązaniem. Płatność kartą kredytową także jest zobowiązaniem, zatem nie można dziecku na posiadanie takiej zezwolić.
  • Prawo zabrania przyznawania pożyczek i kredytów osobom poniżej 18 roku życia. Tutaj sprawa jest bardzo prosta, gdyż chodzi głównie o to, by dziecko, które nie ma wiedzy i nie do końca rozumie bankowość, nie zaciągnęło żadnego zobowiązania. Chodzi przede wszystkim o jego bezpieczeństwo, gdyż nigdy nie ma pewności, czy np. nie robi tego pod naciskiem osób trzecich.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: karta kredytowa dla dziecka na finanse.rankomat.pl.

Jakie są alternatywy dla karty kredytowej dla dziecka?

Alternatywą dla karty kredytowej może być karta debetowa. Zakłada się ją w banku, zawsze w obecności i za zgoda rodzica. Kwotę oraz dostępne limity określa opiekun. Taka karta daje możliwość płacenia za zakupy stacjonarnie, a także online. Rodzice mają w przypadku karty debetowej możliwość zapoznania się z historią transakcji, co daje im możliwość kontrolowania wydatków dziecka. Dzięki temu dziecko uczy się zarządzać pieniędzmi w bezpieczny sposób.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

3 KOMENTARZE

  1. G5, nowy standard nadawania TV, płatności bezgotówkowe – to wszystko po to by was i nas śledzić, podglądać, podsłuchiwać i kontrolować wasze wydatki – jednym słowem kontrolować wasze życie.
    Władza to wie i wprowadza Nowy Porządek Świata.
    Tzw BANDA CZWORGA czyli PIS,PO,PSL,SLD to Masońskie Sługusy ANTYCHRYSTA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here