Minęło 65 lat Orkiestry Dętej w Nowej Dębie

9

W niedzielę, 28 lutego 2016 r. w  Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbył się galowy koncert połączony z ceremonią wręczenia prestiżowych odznaczeń, który podsumował 65 lat działalności artystycznej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Nowa Dęba. 

Sala widowiskowa SOK wypełniła sie sympatykami orkiestry, jej dawnymi członkami i zaproszonymi gośćmi, którzy nie szczędzili ciepłych słów i wyrazów wdzięczności za uświetnianie tak wielu gminnych oraz rejonowych uroczystości. Uroczyste spotkanie rozpoczął dyrektor SOK Krystian Rzemień, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię nowodębskiej orkiestryoraz podziękował przyjaciołom i sponsorom za dostrzeganie jej potrzeb i pomoc finansową. Szczególne podziękowania za pierwszą i wieloletnią opiekę nad Orkiestrą skierował na ręce prezesa Zakładów Metalowych Dezamet S.A. Grzegorza Niedzielskiego, gdzie rozpoczęło się funkcjonowanie Orkiestry. Podziękował też Markowi Kosiorowi, który od 8 lat jest szefem tego znamienitego zespołu i pod jego kierunkiem doskonalą sie zarówno starsi członkowie orkiestry oraz młodzież i dzieci, dla których muzyka orkiestrowa jest znakomitą formą rozrywki i własnego rozwoju. Na koniec dyrektor SOK dodał – Cieszę się, że 20 lat temu sam miałem przyjemność, choć i duży stres, grać na tej scenie z okazji 45-lecia naszej Orkiestry a dzisiaj, w pewnym sensie jako jej członek, mogę razem z Orkiestrą świętować jej 65-lecie.

Na uroczystej gali zasłużeni dla orkiestry zostali wyróżnieni Honorowymi Odznaczeniami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który reprezentowali Aleksandra Niezgoda, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia z Kolbuszowej, Bronisław Niezgoda oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Małgorzata Hołowińska. Złotą odznakę z wieńcem laurowym otrzymali: Józef Cebula i Leszek Trela; złotą odznakę otrzymał Józef Stróż; srebrną odznakę otrzymali: Krzysztof Bielski, Robert Bogdan, Eligiusz Józefacki, Stanisław Kapała, Marek Kosior i Krystian Rzemień; brązową odznakę otrzymali: Artur Biela, Rafał Kotulski, Sebastian Sitarz, Barbara Zbyrad i Przemysław Zbyrad. Wszyscy muzycy otrzymali także pamiątkowe dyplomy.

Obecny na uroczystości burmistrz Wiesław Ordon podkreślił, że Orkiestra jest wizytówką miasta oraz zauważył, że jest 10 lat starsza niż Nowa Dęba. Podziękował za zaangażowanie kapelmistrzowi Markowi Kosiorowi oraz wszystkim byłym i obecnym muzykom. Docenił wielką pracę, która przez tyle lat została włożona w działalność Orkiestry. Dodał, że jest to jedna z dwóch orkiestr prowadzonych przez niego w Gminie Nowa Dęba, bowiem w największym sołectwie – Chmielowie – działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta również kierowana przez Marka Kosiora. Odbywa się tam także znany w regionie Festiwal Orkiestr Dętych. Burmistrz dziękował też dyrektorowi Krystianowi Rzemieniowi, za inicjatywę zorganizowania w 2012 r. pierwszego naboru do dziecięcej i młodzieżowej sekcji orkiestry oraz za systematyczne wspieranie jej rozwoju, m.in. przez pozyskiwanie na jej potrzeby środków europejskich i ministerialnych. Gratulacje przesłał marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz dyrekcja Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finałowym punktem imprezy był jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej przyjęty owacyjnie przez  zebranych na sali.

Zespół  powstał w 1950 r. z inicjatywy ośmiu miejscowych muzyków. W 1952 r. orkiestra powiększyła swój skład osobowy, a patronat nad jej działalnością objęły Zakłady Metalowe im. Tomasza Dąbala. W 1954 r. orkiestra liczyła 22 osoby. Należy wspomnieć, że w owym czasie była jedynym zespołem działającym na terenie powiatu tarnobrzeskiego i brała udział w uroczystościach powiatowych. W latach 1958-1959 funkcję dyrygenta pełnił Stanisław Biela. Na srebrny jubileusz w 1975 r. orkiestra przygotowała koncert pod kierunkiem kapelmistrza Władysława Bobera. Liczyła wtedy 29 osób. Z pierwszego składu orkiestry podczas koncertu wystąpili Jan Róg, Jakub Radek oraz Józef Baracz (w którego mieszkaniu w początkowym okresie działalności odbywały się próby). Należy  wspomnieć także Aleksandra Wróbla i Jan Wyparło. Na kolejne lata działalności orkiestry funkcję kapelmistrza powierzono Władysławowi Boberowi. W tym czasie pozyskano nowych muzyków, zakupiono sporo instrumentów, nowe mundury i efektowne kostiumy, dla werblistek. Zwiększono i urozmaicono repertuar. Orkiestra z udziałem wokalistów i instrumentalistów wykonywała utwory estradowo-rozrywkowe, okolicznościowe oraz marsze. Ukoronowaniem 25-letniej pracy orkiestry było przyznanie jej przez Zarząd Główny Chórów i Orkiestr Srebrnej Odznaki Honorowej. W latach 1975-1980 skład zespołu powiększył się do 45 osób, w tym 5 solistów. Lata 1975-1990 to najważniejszy okres w dziejach orkiestry. Liczne sukcesy m.in. w Jarosławiu, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łańcucie, Nowej Sarzynie i Tarnobrzegu postawiły zespół w czołówce najlepszych. Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym orkiestry było seminarium pokazowe dyrygentów orkiestr dętych Polski południowo-wschodniej, zrzeszonych w PZChiO. Cały proces dydaktyczny seminarium został oparty na pracy z Orkiestrą Dętą z Nowej Dęby. Orkiestra została laureatką Złotej Odznaki Honorowej PZChiO. Doskonaląc swój warsztat pracy, stawała się nieodzownym elementem obchodów uroczystości zakładowych, państwowych i środowiskowych. Od 1999 r. orkiestra działa pod patronatem Samorządu Miasta i Gminy Nowa Dęba i jest jedną z form pracy Samorządowego Ośrodka Kultury jako Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Nowa Dęba. W roku 2008 kapelmistrzem i dyrygentem orkiestry został Marek Kosior, a w roku 2010 orkiestra obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. Muzycy otrzymali najwyższe odznaczenia przyznawane przez  PZCHiO.

Obecnie orkiestra liczy około 25 muzyków i występuje uświetniając uroczystości państwowe, kościelne. Posiada bogaty repertuar utworów rozrywkowych. W 2011 r. muzycy orkiestry zostali wyposażeni w nowe mundury i czapki, nawiązujące kolorystycznie do barw gminy. W latach 2012 i 2013 zakupiona została znaczna ilość nowych instrumentów a wiele poddano gruntownej renowacji. W 2015 r. dziecięca i młodzieżowa sekcja Orkiestry brała udział w projekcie dotowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego odbyła m.in. wizytę w Filharmonii Podkarpackiej, gdzie wzięła udział w warsztatach muzycznych i próbie generalnej przed premierowym koncertem.

Tekst i zdjęcia: SOK

9 KOMENTARZE

 1. Pan rzemień tak się próbował wybielić na tym spotkaniu, że nawet się wielkim, mecenasem orkiestry zrobił.
  Jak widzę ta orkiestra to piąte koło u wozu dla Domu Kultury. Jednak cieszymy się że trwa pomimo przeciwności. Prawda jest taka że gdyby nie starsi muzykanci, rodzice tych dzieci a i sam dyrygent to by się to już dawno rozpadło. Chyba niewielu osobom, zależy żeby to funkcjonowało na pewno nie jest to dyrektor.

 2. zastanawiam się co tak naprawdę robi Pan Dyrektor z budżetem skoro go nigdy na nic dla nikogo nie stać. Orkiestra ćwiczy nie na scenie a w piwnicach. Dyrektor nie wysyła nigdzie naszej orkiestry, nie pokazuje WSTYD SIE NIE CHWALIĆ PANIE DYREKTORZE WSTYD ŻE TYLKO RAZ NA 5 LAT PRZY OKAZJI WRĘCZANIA NAGRÓD NA GALOWO PAN SIĘ PRZYZNAJE

 3. z tego co wiem to nikt inny jak dyrektor wymyślił nabór dla dzieci a potem walczył o kasę na instrumenty a dyrygent jakoś się nie kwapi by orkiestrę promować poza dębą

  • DYREKTOR ZŁOTÓWKI BY MU NIE DAŁ NA WYJAZD BO CIĄGLE ZMIENIA MONITORY, KOMPUTERY, APARATY SĄ WAŻNIEJSZE SPRAWY NP CIĄGLE PODĄŻAĆ ZA NOWYMI TECHNOLOGIAMI ŻEBY NIE BYĆ W TYLE NAWET KOSZTEM FUNKCJONOWANIA PLACÓWKI

  • Chyba za dużo czasu ma pan dyrektor skoro może odpisywać na posty.
   A nabór robił kapelmistrz sam chodził po szkołach, wiem bo widziałam. A dyrygent tyle może na ile dyrektor pozwoli – czyli niewiele, żeby coś promować trzeba wyjeżdżać, pokazywać się a na to w soku pana Rzemienia brak.

 4. Czy ta orkiestra w ogóle wychodzi do ludzi? Czy tylko przy okazji jakiś wielkich imprez? większa część gminy nawet nie wie o jej istnieniu. Może warto to poprawić! Niech orkiestra z ŻYWYMI INSTRUMENTAMI odwiedza szkoły i przedszkola w gminie. Niech pokazuje dzieciom na czym polega gra na żywych instrumentach. Zachęcam do tego typu akcji.

  • zgadzam się ty bardzie że w szkole nr.2 nie istnieje coś co przypomina naukę na jakiś instrumentach,po prostu dzieci nie są uczone pojęcia muzyki a co dopiero grania na czym kol wiek,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here