Nowa Dęba uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2

1 marca o godz. 18:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających Bohaterów, którzy po II wojnie światowej byli szykanowani i mordowani przez sowieckich najeźdźców.

Otwarciu wystawy „Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani” obejmującej znacznie szersze ramy czasowe niż okres represji Żołnierzy Niezłomnych towarzyszył obszerny i ciekawy wykład nowodębskiego historyka Marka Sobczyńskiego, który przedstawił wiele aspektów dotyczących losów Żołnierzy Wyklętych. Po prelekcji dyrektor SOK Krystian Rzemień poprosił zgromadzonych o uczczenie poległych Bohaterów minutą ciszy a następnie rozpoczął dyskusję. W wydarzeniu udział wzięli również Żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujący obecnie na poligonie wojskowym w Nowej Dębie. W ich imieniu kpt. Dennis Greenberg pytał o losy Żołnierzy Wyklętych na terenie Nowej Dęby, na co mieszkańcy odpowiedzieli obszerną relacją. Uroczystość była jednocześnie pierwszym publicznym wydarzeniem kulturalnym, w którym udział wziął nowy wiceburmistrz Nowej Dęby Leszek Mirowski. Na koniec wszyscy obecni wzięli udział w pamiątkowej fotografii zainspirowanej przez grupę Nowodębskich Patriotów.

Wystawa „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani” powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Jej tematem są losy Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. Wystawa ma charakter sygnalizacyjny. Poza ogólną informacją o Polakach zsyłanych w głąb Rosji w latach 1768-1956, zawiera materiały przekazane przez osoby mieszkające obecnie w województwie podkarpackim, które były deportowane do ZSRS. Na kilkunastu planszach zaprezentowano fotografie, dokumenty i pamiątki z zesłania. Osobna plansza poświęcona jest działalności Związku Sybiraków oraz staraniom o zachowanie pamięci o Golgocie Wschodu.

SOK

WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW ZAPRASZAMY JUTRO (SOBOTA) NAD NOWODĘBSKI ZALEW GDZIE ODBĘDZIE SIĘ II NOWODĘBSKI BIEG ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. KLIKNIJ >>TUTAJ<< ABY UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT TEGO WYDARZENIA.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here