[Relacja] Wizyta księdza dra Michała Bajcara w Nowej Dębie

3

Dziękuję za wasze dary i proszę abyście o nas Polakach na wschodzie nie zapominali – tymi słowami zwrócił się do mieszkańców  Nowej Dęby ksiądz dr Michał BAJCAR posługujący wśród naszych rodaków żyjących na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Kliknij na obrazek aby powiększyć
Kliknij na obrazek aby powiększyć

Ksiądz dr Michał Bajcar przyjechał do Nowej Dęby aby osobiście podziękować mieszkańcom naszego miasta i gminy którzy licznie i ofiarnie uczestniczą w świątecznych zbiórkach żywności dla Polaków na Kresach cyklicznie organizowanych przez młodzież skupioną w nieformalnym stowarzyszeniu pod nazwą „Nowodębscy Patrioci„. Tylko na ostatnie Święta Bożego Narodzenia udało zebrano prawie 1,5 tony produktów żywnościowych.

Ksiądz Michał Bajcar urodził się w Hałuszczyńce (obw. Tarnopolski), 27.07.1962 r.  Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne. W 1998 roku został notariuszem Kurii we Lwowie. W latach 1998-2003 był wykładowcą w Gródku (teren dzisiejszej Ukrainy) gdzie pełnił funkcje proboszcza. W 2002 roku został audytorem i sędzią w sądzie biskupim w Tarnowie a w 2004 roku został sędzią sądu Arcybiskupiego we Lwowie.

Ksiądz Bajcar to osoba która poświęciła swoje życie obronie polskości na Kresach. Jego trud został doceniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który odznaczył księdza Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej za pielęgnowanie duchowego i kulturowego dziedzictwa Polski na wschodzie co nie było łatwe w czasach komunizmu i co łatwe nie jest również dzisiaj chociażby ze względu na fakt, że Ukraina będąca w stanie wojny z Rosją pogrąża się w społecznym i ekonomicznym kryzysie, a ideologią państwową stała się faszystowska i antypolska ideologia Bandery.

Współpraca „Nowodębskich Patriotów” z księdzem Bajcarem trwa już kilka lat, jednak dopiero teraz udało się wszystkim zaangażowanym w akcję charytatywną spotkać na terenie Nowej Dęby.

Ksiądz Bajcar przybył do naszego miasta w piątkowe popołudnie 20 stycznia 2017 roku.  Gościnę  w postaci  noclegów i pełnego wyżywienia zapewnił księdzu Pan Paweł Grzęda, właściciel Hotelu Szypowski, za co organizatorzy wizyty składają mu serdeczne podziękowania. Pod kątem organizacyjnym, wizytą księdza zajmował się Wojciech Bulanowski. W piątkowy wieczór przy smakowitej kolacji omówiliśmy sytuację Polaków oraz polskiego Kościoła na Kresach, a podkreślić należy, że sytuacja ta jest bardzo trudna. Gdy w polskojęzycznych mediach przedstawia się wydarzenia na Ukrainie cała uwaga skupiona jest głównie na Ukraińcach i ich problemach. Natomiast sytuacja naszych rodaków jest całkowicie pomijana a w najlepszym przypadku przedstawiana na marginesie zdarzeń. A przecież nie wolno zapominać, że Kresy Wschodnie były integralną częścią naszego kraju oraz o tym, że to nie Kresowiacy opuścili swoją ojczyznę lecz zostali jej pozbawieni w wyniku politycznych decyzji światowych mocarstw. Oni tam pozostali, a wraz z nimi cząstka naszej ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest udzielenie im pomocy w utrzymaniu żaru polskości.

Sobota 21 stycznia rozpoczęła się dla nas Mszą Świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie po śniadaniu w Hotelu Szypowski, udaliśmy się w teren by pokazać naszemu gościowi piękno naszej okolicy. Początkowym punktem na mapie naszej podróży było pierwsze i jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej założone i ufundowane przez Pana Janusza Bilińskiego. Piękno świątecznych, ręcznie wykonywanych ozdób urzekło księdza.

Następnie udaliśmy się do stolicy naszej diecezji tj. do miasta Sandomierz, gdzie odwiedziliśmy miejscowy rynek, wieżę widokową, zabytkową katedrę oraz kurię biskupią. W drodze powrotnej do Nowej Dęby zaprezentowaliśmy księdzu Jezioro Tarnobrzeskie.

Po obiedzie przyszedł czas na najważniejszy punkt wizyty tj. otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta, które odbyło się w sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury. Spotkanie było otwarte i darmowe, jednak organizatorzy zwrócili się do mieszkańców o przyniesienie w ofierze polskiej książki dla naszych rodaków na Kresach. Książki te stały się więc swoistym „biletem wstępu”. W sumie zebrano kilkadziesiąt woluminów.

Spotkanie otworzył gospodarz obiektu dyrektor Krystian Rzemień, który powitał wszystkich przybyłych. Głos zabrał również zastępca burmistrza Nowej Dęby Leszek Mirowski który wręczył księdzu Bajcarowi pamiątkową książkę. Następnie w imieniu organizatorów, prezes Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd Marek Ostapko przybliżył historie całej akcji – Wszystko zaczęło się kilka lat temy gdy Piotr i Łukasz Mazur oraz Tomasz Mazgaj wraz z drużyną Nowodębskich Patriotów wpadli na pomysł aby wesprzeć rodaków na wschodzie. Bardzo szybko i sprawnie zorganizowali zbiórkę żywności która dzięki ofiarności nowodębian okazała się ogromnym sukcesem.  Ale żeby zbiórka mogła się w pełni udać, również po drugiej stronie granicy musiał być ktoś kto będzie mógł poprowadzić te sprawę. Taką osobą okazał się ksiądz Michał Bajcar, który znając polskie rodziny i ich potrzeby, wiedział do kogo i w jakiej formie skierować nowodębską pomoc– mówił.

Następnie głos zabrał ksiądz Michał, który na wstępie podziękował za ciepłe przyjęcie go w Nowej Dębie. Ksiądz Bajcar pokrótce opowiedział swój życiorys i przedstawił sytuację Polaków i polskiego Kościoła na Kresach. Było to świadectwo wzruszające które uzmysławia nam z jakimi wyzwaniami zmagają się nasi rodacy, którzy de facto zostali zostawieni sami sobie zarówno przez państwo polskie i jego instytucje jak i również część hierarchów naszego Kościoła. W chwili obecnej Ukraina znajduje się w fatalnej sytuacji gospodarczej. Bilans „drugiego Majdanu” jest przerażający: utrata części terytorium, emigracja milionów obywateli, wzrost cen i usług o 80%, spadek zarobków o 50%, kryminalizacja kraju (panuje anarchia, prawo nie obowiązuje, rządzi prawo siły i korupcja), brak jakichkolwiek perspektyw na zbliżenie z zachodem oraz przyjęcie faszyzmu jako ideologii państwowej (banderyzm). I w tej rzeczywistości muszą odnaleźć się żyjący tam Polacy.

W trakcie dyskusji głos zabrał burmistrz Wiesław Ordon, który podziękował księdzu doktorowi Michałowi Bajcarowi za jego zaangażowanie w sprawy polskie, oraz za wszystkie rady jakie przekazywał władzom naszego miasta w sprawie stosunków z partnerskimi gminami na Ukrainie. Następnie burmistrz przekazał księdzu pamiątkową książkę.

Z sali padło również pytanie o to czy możliwa jest współpraca z „partnerem”, który za swoich bohaterów uznaje bandytów i zbrodniarzy, morderców narodu polskiego spod znaku UPA i Bandery, oraz o to jak powinni zachować się nowodębskie delegacje jeżdżące do Suchowoli w momencie, gdy druga strona ostentacyjnie wywiesza na powitanie nowodębian banderowskie symbole. Ksiądz Michał Bajcar opowiedział o swoich doświadczeniach przy organizowaniu wspólnych uroczystości z greko-katolikami. Wyjaśnił im, że wspólne uroczystości religijne są możliwe ale pod warunkiem, że nie znajdą się na nich symbole odnoszące się do UPA. Gdy pewnego razu złamano te ustalenia, ksiądz opuścił uroczystość wyjaśniając iż nie może modlić się pod symbolami morderców naszego narodu. Ta strategia okazała się skuteczna, gdyż przy następnej okazji Ukraińcy dotrzymali słowa. Ksiądz Bajcar zasugerował władzom Nowej Dęby aby wybierając się na Ukrainę do swoich partnerów, ustalili z nimi protokół spotkania w którym zawarte zostaną podstawowe parametry wizyty w tym brak eksponowania faszystowskiej symboliki. Pomysł ten spodobał się nowodębskim samorządowcom.Po spotkaniu ksiądz Michał Bajcar wpisał się do pamiątkowej Kroniki prowadzonej przez panią Zofię Strzelczyk.

Sobota zakończyła się wspólną kolacją w Hotelu Szypowskim. Udział w niej wzięli wolontariusze zaangażowaniu w zbiórkę, liczenie, segregację i pakowanie żywności.

W niedzielę wszyscy udaliśmy się na Mszę Świętą. Dzięki uprzejmości księdza dra Mieczysława Wolanina, nasz gość mógł raz jeszcze podziękować mieszkańcom Nowej Dęby za okazaną dobroć: – Dziękuję za wasze dary i proszę abyście o nas Polakach na wschodzie nie zapominalimówił.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na zwiedzanie zamku w Baranowie Sandomierskim, oraz Muzeum Kardynała Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

Jesteśmy przekonani, że wizyta księdza Michała Bajcara zaprocentuje jeszcze większą ofiarnością z naszej strony, oraz zacieśnieniem więzi łączącej nas z Polakami żyjącymi za naszą wschodnią granicą. Ksiądz Michał przyznał, że Polacy w swojej wdzięczności nie ustają w modlitwie za naszą społeczność. My również w swoich codziennych sprawach i wyzwaniach dnia codziennego nie zapominajmy o nich.

Nowodębscy Patrioci
Stowarzyszenie Przyjazny Samorząd

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here