Rusza Uniwersytet Trzeciego Wieku

16

W Nowej Dębie powstaje Uniwersytet Trzeciego Wieku.

11 lutego 2010 roku podpisano Deklarację, której sygnatariuszami są Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Nowodębskie Koło Diabetyków, Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Komitet Miast Bliźniaczych Nowa Dęba- Fermoy- Ploemeur oraz dwie instytucje gminne Samorządowy Ośrodek Kultury i Dom Pomocy Społecznej. –Patrząc na potrzeby, jak to określamy, młodzieży po 50-tce, chcemy zrobić coś dla seniorów i osób niepełnosprawnych– mówi przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ryszard Janczyk. –Wymienione podmioty dostrzegły lukę w usługach adresowanych do osób starszych, którą chcemy wypełnić– dodaje.


Działanie na rzecz osób starszych
Celem Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest stymulowanie działalności na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, aktywizacja osób trzeciego wieku do wspólnego działania, integracja osób starszych i niepełnosprawnych oraz integracja międzypokoleniowa, a także przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów i osób niepełnosprawnych. –Zadania te będziemy realizować w takich obszarach jak: edukacja oświatowa, kultura, profilaktyka zdrowotna, promowanie zdrowego stylu życia, promowanie twórczości i aktywności członków Uniwersytetu, promowanie aktywności sportowej oraz krajoznawczo-turystycznej i współpraca z instytucjami i organizacjami w celu rozwiązywania problemów osób starszych i niepełnosprawnych.-mówi Janczyk.

Nordic walking
Jak informuje przedstawiciel Uniwersytetu, organizacja tego ciała będzie oparta o roczne plany pracy. Plan na rok obecny jest w przygotowaniu. Ryszard Janczyk podkreśla, że duży nacisk będzie kładziony na integrację międzypokoleniową –Chodzi o to, aby doświadczenia ludzi starszych przekazywać młodzieży. Liczymy na to, że zaangażujemy młodzież. Mamy w planach zorganizowanie konkursu dla młodzieży na temat Nowej Dęby „Ocalić od zapomnienia”.

Bazą organizacji jest Samorządowy Ośrodek Kultury. – To będzie nasze zaplecze do rozwinięcia działalności. – mówi Janczyk. Jak informuje dyrektor Domu Kultury, poczyniono już pierwsze kroki w celu pozyskania środków finansowych na działalność –Jeżeli uda się wygrać konkurs (wniosek złożony do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich- przypis Redakcja), to już niedługo na ulicach naszego miasta pojawią się starsi ludzie uprawiający nordic walking.

Uniwersytet Trzeciego Wieku a Uniwersytet Latający
Janczyk zaznacza, że zgodnie z nazwą nowopowstałej organizacji będą podejmowane spotkania z zaproszonymi gośćmi, a także wyjazdy edukacyjne. Z podobną inicjatywą zapraszania fachowców z różnych dziedzin wyszło już wcześniej Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ, które organizuje spotkania w ramach Uniwersytetu Latającego. W ostatnim okresie w tym temacie udało się nawiązać współpracę z Samorządowym Ośrodkiem Kultury. Czy powołanie przy pomocy burmistrza i instytucji gminnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku oznacza, że Ratusz nie będzie mógł już liczyć na wsparcie ze strony Domu Kultury?
Ja miałbym taką wizje, żeby do Uniwersytetu Latającego, który swoje spotkania prowadzi, przychodził Uniwersytet Trzeciego Wieku, natomiast na spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytet Latający po to, żeby mnożyć działania, a nie tylko publiczność.-odpowiada Krystian Rzemień. – My ze swojej strony – o czym mówiliśmy wcześniej- jesteśmy otwarci na wszelką współpracę – deklaruje prezes Ratusza Jacek Lubera.

rek

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

16 KOMENTARZE

 1. [center]Jak słyszę nordic walking to robi mi się nie dobrze.
  a wsadź sobie te patyczki w oko i spaceruj.
  Marketingowe skandynawskie zabiegi sprytniejsze od amerykańskich.
  A ubierz babka z dziadkiem trampki,pochodź normalnie zagraj w piłkę idź do sauny,a nie takie pindolenie,że z patykami na spacer ,a bez patyków już nie.
  Nudzisz się to cmentarz posprzątaj,liście pograb,albo wymyśl coś sensownego ,a nie kupujesz tę idiotyczną propagandę z głupawego świata.
  Zastanów się emeryt i trochę patriotyzmu na stare lata.
  Za młodości ze wschodu na stare lata z zachodu,proszę was o opamiętanie..bo to się już trzeba pakować na litość boską…[/center]

 2. Gryzł Sudoła Latający, to stracił koronę wielkiego "oświeceniowca, pedagoga" w Nowej Dębie, i z pajacykiem dziekana, Panem Rz. i państwem B-stoof, pajacykiem S. z Tarnowskiej, zklecili takie coś.

 3. jest coś prawdy w tym co piszesz. goście wyszli z pomysłem to zamiast im wesprzeć tworzy się własną enklawę pod inną nazwą ale z taką samą działalnością. to samo bylo z plebiscystem na człowieka roku.. teraz robią plebiscyt z okazji 20lecia samorządu…
  zawsze będą gnoić to co nie wyszlo spod ich ręki… Nie czaje tego :/

 4. Jak ktoś trafnie określił ten 'pajacyk dziakana' znów się ośmiesza, niech zostawi ten cały burdel SOKu i odleci w siną dal na Latającym.. dywanie – spokój dla wszystkich ludzi będzie.

 5. Klika niespełnionych malkontentów.Oni muszą mieć ten materiał w postaci otumanionej i zastraszonej młodzieży, bezrobotnych, alkoholików, no i teraz emerytów Oni muszą działać, pokazywać swój kunszt i zalety, byleby zaistnieć. Przy okazji lubią akcentować swój katolicyzm, rozmodlenie i pokorę. Chętnie też pokazują swoje koneksje i znajomości. Kto ich poznał to wie co to za jedni. Spróbujcie do nich pójść z jakąś sprawą, to się przekonacie jak wam pomogą. Im się wydaje, że jak już rządzili, to mają to robić dozgonnie. Taki Sudoł – chodząca pokora, tylko czy aby na pewno? Jak się darł na starostę: Jak pan na to może pozwolić, pan jest z Nowej Dęby!, tak jakby ten szpital miał przestać istnieć. Obrzydliwe. Tak jak już kiedyś ktoś słusznie pisał, tu musi być wszystko pod kontrolą, ani krzty swobody i własnego pomysłu. I jeszcze jedno, oni bardzo lubią jak się im donosi.

 6. Po co znowu robicie podziały, niech kazdy robi to co uważa za słuszne. Aczkolwiek zastanawiające jest, że pewne ciała powstają i już z marszu mają wsparcie od jednostek budżetowych gminy podczas gdy inne się uwala, nie dając im ani grosza , chociażby z konkursów. To akurat nie jest sprawiedliwe i tego można się czepiać. Natomiast nie czepiajmy sie, że ktoś jak chociażby wymieniany Pan Sudoł, czy Pan Janczyk coś chcą robić w tym mieście, bo faktem jest, że dla starszych ludzi nie ma tutaj żadnej oferty programowej.

 7. [quote]A odczep sie odennie cymbale[/quote]

  Na końcu tego cytatu umieszczonego w Newsach na głównej stronie widać jeszcze takie coś:[size=16][b] [/b][/size]. Czy mogę prosić o wyjaśnienie tej symboliki ?

 8. [quote]do Administratora dnia 05/11/2010 12:18
  A odczep sie odennie cymbale

  Na końcu tego cytatu umieszczonego w Newsach na głównej stronie widać jeszcze takie coś: . Czy mogę prosić o wyjaśnienie tej symboliki ?[/quote]

  Bardzo proszę. Literki "b" i znak "/b" umieszczone w nawiasach kwadratowych to kody które służą do pogrubienia wpisu. Jeśli ktoś je źle wpisze nie zadziałają ale będą widoczne na panelu "ostatnie komentarze". Należy je umieszczać pomiędzy wyrazami np.: [b]TEST[/b] <– w podanym przykładzie nie widać tych literek ale ich umieszczenie pogrubiło napis. Starałem się opisać najjaśniej jak tylko potrafię. Jednocześnie proszę aby kwestie techniczne poruszać na forum, w mailu lub w mini czacie. Chodzi o to, aby nie rozbijać dyskusji.

 9. Kolejny dowód na to, że niektórym mieszkańcom nie dogodzi. Dzieje się coś – źle, nie dzieje się nic – też źle! Ludzie, zamiast się cieszyć, że ktoś chce coś zrobić w tym mieście to tylko krytykujecie. Może sami wyjdziecie z jakąś inicjatywą – to dopiero będzie ubaw. Chętnie bym się pośmiała. A pomysłodawcom UTW – życzę powodzenia!

 10. Pytania nt. ;)
  – od kiedy będą trwać zapisy?
  – kiedy będzie można poznać bardziej szczegółowy plan zajęć
  – gdzie będą się odbywać zajęcia (w Domu Kultury?) ?
  – kto będzie prowadził zajęcia?

  Moja propozycja: Projekt jak tu jest napisane ma przekazywać doświadczenia osób starszych młodym.
  Uważam, że idea Uniwersytetu Trzeciego Wieku winna być trochę inna. To osoby starsze powinny uczyć się nowych technologii (np. podstaw obsługi komputera), malarstwa, rzeźby, historii sztuki, zwiedzać w miarę możliwości (nie tylko kościoły ;) ) Wiedzę tę powinny przekazywać im osoby młode. I tak poprzez współpracę następowałaby wymiana wiedzy i doświadczenia. [i](to tak w skrócie)[/i]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here