TURKI 2013 w Nowej Dębie

96

18.03.2013

W drugą niedzielę po Wielkanocy Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie organizuje 21 Podkarpacką i 10 Ogólnopolską Paradę Straży Wielkanocnych „TURKI 2013”.

Tegoroczny przegląd to również okazja do uczczenia 10-lecia funkcjonowania Honorowej Straży Wielkanocnej przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. Liczymy, że w Paradzie weźmie udział ok. 1600 uczestników bezpośrednich, tj. Turków, muzyków orkiestr dętych i mażoretek.

Jak dla naszego regionu to naprawdę bardzo ważne i niezwykłe wydarzenie na skalę ogólnopolską. Szczególnie znaczący jest charakter kulturowy i społeczny tego przedsięwzięcia. Ma to ogromne znaczenie dla kontynuowania tradycyjnej obrzędowości i społeczności lokalnych, co bezpośrednio przekłada się na utrwalenie ich tożsamości. Dodatkowo, chcąc uhonorować naszych lokalnych druhów z HSW, wydajemy album w nakładzie 1700 egz. poświęcony m.in. nowodębskim Turkom – komentuje Krystian Rzemień, dyrektor SOK, który organizuje tegoroczny przegląd.

SOK

96 KOMENTARZE

 1. Myślałem, że Nowa Dęba to miasto.. wprawdzie młode ale jednak mające ambicje miejskie. Tą wieśniacką imprezą władze miasta (Ordon z Tarnowskiej) rozwiały wszystkie wątpliwości. Młodzi ludzie: WYJEŻDŻAJCIE STĄD. TO POKOLENIE PRZAŚNYCH DZIADÓW DOPROWADZIŁO TO MIASTO DO RUINY.

 2. Stalowa Wola jest dużym miastem a w Muzeum Regionalnym jest duży dział poświęcony kulturze lasowiackiej. W czym problem? Każdy z nas ma babcię/ciocię/dziadka z Huty, Pateraków, Majdanu, itd.:)

 3. Muzeum etnograficzne to nie to samo co wiejska impreza.. Z takiej imprezy to jakiś Cmolas może być dumny, albo Brzostowa Góra. Robienie czegoś takiego w Nowej Dębie to zaniżenie poziomu i sprowadzenie miasta do roli wioski. Jeśli już ktoś chciał w gminie to robić to niech to będzie w Chmielowie, Rozalinie… Wiocha i tyle. Wiocha na miarę burmistrza i jego otoczenia. Wąsate Mariany z czerwonymi twarzami.. eh….

 4. Kiedy patrzy się na nowodębski ból **** z powodu imprez uwłaczających wielkomiejskiemu i metropolitalnemu charakterowi Nowej Dęby nie można mieć wątpliwości, że słoma komentatorów w pięty kłuje. Twoje kompleksy wiele mówią o tobie, wczorajszy mieszkańcu wsi, dzisiejszy mieszkańcy Dęba City z kilkudziesięcioletnią miejską tradycją. Nie wyobrażam sobie podobnych jęków w mającym o wiele dłuższe miejskie tradycje Kazimierzu Dolnym, w którym odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Zakopanem czy Warszawie, siedzibie takich festiwali folklorystycznych jak Stara i Nowa Tradycja. Wieśniak to ktoś, kto wstydzi się tego, kim jest, nie mieszkaniec wsi. najwięcej wieśniaków w okolicy widzę w Nowej Dębie.

 5. Tak jak wyżej napisano: Nowa D. to wiocha na pewno nie mniejsza niż te miejscowości wymieniane w poście #4. A o części jej mieszkańców lepiej nie mówić.

 6. [quote]Muzeum etnograficzne to nie to samo co wiejska impreza..[/quote]

  To Muzeum Regionalne, ale pokazujące historię MIASTA.

  Bez kultury ludowej i lasowiackich korzeni dziejów Debuni nie opiszesz.

 7. "Przyjadą ubrani w kolorową bibułę.
  W rękach dzierżyć będą papierowe dzidy.
  W powietrzu czuć będzie alkoholowe wyziewy.
  A z głośników słychać będzie antysemickie nawoływania.
  Za wasze pieniądze pili będą i jedli,
  rozjadą się do chałup w radosnej atmosferze,
  a wam Nowodębianie zostawią przykre wspomnienie
  i wmawiać Wam będą, że to wielki prestiż"

 8. Wieśniak to ktoś, kto wstydzi się tego, kim jest, nie mieszkaniec wsi. najwięcej wieśniaków w okolicy widzę w Nowej Dębie.
  Dodam, to strzechoblokowcy- wyszli z pod strzechy i zamieszkali w betonowych klatkach. Kiedyś chodzili miedzą a teraz nauczyli się chodzić chodnikiem i udają miastowych. W wekendy na wieś pod strzechę by zabrać rodzicom jajka i serki oraz mleko.
  Taki jest obraz większości naszym miastowych.

 9. porozmawiajmy o tym ile to będzie Nową Dębę kosztować. Zróbmy porównanie z Militariadą. Panie redaktorze czekam na informacje w sprawie finansowania. Ile z urzędu miasta a ile z kasy SOK.

 10. @10 – a niech jezdzo po jojka i syr, na zdrowie niech jim wyjdzie. Ale niech sie Łojców nie wyrzekajo, bo nie wierze, zeby wszyskich niziniery COP-oskie popłodzily. Nie tymu niech sie nie wyrzekajo, ze to Łojców jakoś boly, ni. Jino tego, kim so i skond pochodzo wstydząc sie osiągajo efekt łodwrotny łod zamierzonygo, śmieszne sie wydajo i zakómpleksione.

 11. Jakieś propozycje co do godnej imprezy w Nowej Dębie jeżeli nie Militariada, Turki, biegi uliczne itp. dotychczas organizowane w Nowej Dębie?

 12. oo duża impreza, tylko ciekawe czy sobie ten dyrektor z Dęby poradzi :D brawa dla Burmistrza, bo to ogólnopolska impreza :)

 13. [quote]oo duża impreza, tylko ciekawe czy sobie ten dyrektor z Dęby poradzi brawa dla Burmistrza, bo to ogólnopolska impreza [/quote]

  buhahahaha noooo zaj**sta impreza! cała Dęba się będzie baaaaawić do białego rana!!!! czy sobie poradzi? buhahaha co za ludzie… owińcie sobie czaszki bibułą i sreberkiem bo coraz gorzej z tą wioską o nazwie Dęba

 14. Impreza ta odbywa się w wielu innych miastach. Dobrze że ND coś ogarnia i organizuje. To nie bedzie co roku tylko cylkicznie. Więc wieśniakami niech nazywaja siebie Ci ktorzy pisza takiej tresci komentarze. Mordy poj**ane !!

 15. Najpierw rozwalili zakłady,potem wyniosła sie stąd inteligencja techniczna, siłą rzeczy,no i teraz mamy to ,co mamy , szkoda słów.

 16. Pijane strażaki oklejone bibułą to świetna ilustracja tego gnijącego miejsca. Oto MAŁA WIOSKA MIĘDZY TARNOBRZEGIEM A KOLBUSZOWĄ

 17. Bardzo cieszy patriotyzm nowodebian bijący z komentarzy. Cieszę się że wszyscy się cieszą z ogólnopolskiej imprezy w naszym mieście. A że przy okazji nazwa miasta pojawi się w prasie, radio i telewizji to nie ma żadnego promocyjnego znaczenia.

 18. [quote] A że przy okazji nazwa miasta pojawi się w prasie, radio i telewizji to nie ma żadnego promocyjnego znaczenia.[/quote]
  [b]pewnie w TV Trwam, w Radyju i Gościu Niedzielnym.
  [/b]

 19. :o nie każdy widząc kicz i badziew utrzymywany z publicznych pieniędzy przechodzi obojętnie obok tego. pijane strażaki ozdobione bibułą i sreberkiem… coś pięknego! wyżyny kultury! mistrzostwo estetyki. :( :( :(

 20. Ja bym tam swoją ignorancja tak sie nie chwalił. bo zaiste nie ma czym. Opinii tez bym nie wyrażał , na tematy , których nie pojmuję.

 21. Kobiety by tak się nigdy nie ubrały, tylko panów na to stać. A tak serio, to o co chodzi tymi przebierańcami ? Ni śmiać się , ni płakać.

 22. A ja się wyprowadziłem na wioskę dość już mieszkania w patologi , w wielkiej płycie . Teraz mam jeden pokoik ok 40 m2 tyle co klity w bloku na polanie. No ale z "bloku" bliżej do używanych ciuchów , zawsze coś można lepszego wygrzebać , to sa plusy "miasta" … heh

 23. do #40 i w dobrą strone kolega poszedł :d.
  Jak sie postarasz to nawet Wieśniakiem zostaniesz i bedziesz dumny z miejsca zamieszkania i pochodzenia.
  Zawsze to lepsze niz być nijakim mieszczaninem pobliskiego pochodzenia.
  ps. ten kapelusz na fotce mi się skojarzył z Łąki Łanem

 24. i tak wszyscy na to pojda wiec o co tyle szumu. mi sie to bardzo podoba i ciesze sie ze w Dębie cos sie dzieje. Pozdro dla krytykow z Dęby ktorzy gowno wiedza a wielce sie wypowiadaja
  :@

 25. Do #1 czy byłeś chociarz raz na takiej paradzie bo chyba nie masz zielonego pojęcia jak to wyglada .A jakie to miasto ta Nowa Dęba dobrze ze wycieli troche lasu i wybudowali WWWielkie miasto ?

 26. PRZAŚNOŚĆ … WIDZĘ PRZAŚNOŚĆ…
  [b][u]KIEDY W NOWEJ DĘBIE NA STADIONIE BĘDĄ DOŻYNKI???[/u][/b]

  Pewnych imprez w pewnych miejscach się nie robi. Nie robi się w Dębie na stadionie dożynek i nie powinno się robić takich eventów tak jak ten zwany turkami… Rozalin, Chmielów, Jadachy… Tam by było OK. Ale w mieście nie powinno tego być. I taka jest prawda.

  Jednak pod rządami sołtysa Ordona wy już nawet nie wiecie, że nie miejsce i nie czas… Tak upadło ta mieścina. Właściwie już jej nie ma….
  A skoro uważacie że powinno to pytam kiedy DOŻYNKI???? I CZY BĘDĄ NA STADIONIE CZY NA PIACHACH NA KOŚCIUSZKI? A MOŻE NA GETTCIE LUB W NA ROZKOPANYCH PLANTACH?

 27. [b]WIADOMO JUŻ PO CO TE MILIONY NA PLANTY WYDANE. ŻEBY POLANA BYŁA DRZEWA WYCIELI.. NO BO SO TURKI TO I BEDO DOŻYNKI … NA PLONTACH BEDO DOŻYNKI I BEDZIE TAKA KONKURENCJA.. SOŁTYS ORDON BĘDZIE ROZPOCZYNOŁ:[/b]
  [img]http://www.kozdron.pl/wp-content/uploads/2010/09/do%C5%BCynki-prabuty.jpg[/img]

 28. Po wpisaniu w google hasła Turki 2012 [url]http://www.google.pl/#q=turki+2012&hl=pl&ei=ZoFJUY2oHMbqswb05oDYDQ&start=10&sa=N&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44011176,d.Yms&fp=d8783db7654a3e22&biw=1366&bih=677[/url] nie wyskoczyła ani jedna strona z informacjami o zasięgu ogólnopolskim. Żadne media o zasięgu więcej niż 2 województw nie zamieszczają o tej imprezie wzmianki. To, że przyjedzie jakaś drużyna spoza Podkarpacia pozwala organizatorom na nadanie jej nazwy ogólnopolska i nic poza tym. Gadanie, że to promocja gminy to czysta kpina z mieszkańców

 29. Ogłaszam konkurs na "TOP MADL TUREK"
  moi faworyci:
  [img]http://img41.imageshack.us/img41/8606/1334672927zimg1327.jpg[/img]

 30. Ad 51:
  To fakt. Nie jest to żadna ogólnopolska impreza tylko jeśli już to REGIONALNA. I typowo wiejska jak dożynki. Dołączam się do konkursu. Moje turki wygrają bo mają czapy oblepione sreberkiem oraz sztuczną brodę:
  [img]http://x.garnek.pl/ga3508/a5476dcd7e19ea20418897a3/turki_2012_radomysl_nad_sanem.jpg[/img]

 31. Ja mam zianie z tego pomieszania z poplataniem. grób pański + turki + mundury nawiazujace kolejno do kościuszkowców i 2RP. To mi przypomina babe ze wsi ktora w czynie 1 majowym za komuny ozdabiala kapliczke najświetszej panienki… Totalne pomieszanie z poplątaniem. Dziwicie sie jeszcze ze Ruski z Niemcem traktuja ten kraj jak kolonie skoro glupota kicz i badziew wynoszona jest na piedestał i podnosicie ja do rangi tradycji i dziedzictwa narodowego???????

 32. Zmieniam zdanie, mam nowych pretendentów do zwycięstwa
  [img]http://img94.imageshack.us/img94/3544/z11502604qturkizkoziegl.jpg[/img]

  Turki z Koziegłówek

 33. Mam takie małe spostrzeżenie odnośnie info a w szcczegolności Was drodzy internauci w 95% anonimowi.
  Czy macie tez odczucie takie jak ja że ten portal zmarginalizowal się i największa popularnością cieszą sie artykuły o małym kundlu i turkach.To jest wasz największy problem na dziś?
  Nie ma juz o czym mówić to mówmy o niczym , jest tyle ważnych spraw które można poruszyc na forum ale po co , krytyka władz (czasem słuszna) i stronniczość artykułów poraża.
  Wszystko to jest ewidentnie kreowane przez naczelnego a mieszczaństwo jakos po wyjściu z lasu zapomniało o pomyslunku.
  Wiele razy ostatnio spotykam się z opiniami ludzi z innych stron kraju którzy mówia jak to miasto pięknieje w oczach , sami nie doceniacie co mamy a Turki to tkwia w waszych zakutych łbach.
  Wypowiedziełem się na temat SM że 2-krotnie przyjechali do zgłoszenia o psie przybłędzie , wypowiadał się na ten temat Pan AS ale turki nie słyszą argumentów tylko ujadaja :|
  Poprosze teraz o frontaly atak nt. mojego postu i chetnie chciałbym usłyszec slowo wieśniak lub Lasowiak którym tak chetnie rzucacie drodzy mieszczanie Via.Krzątka,Jadachy,Tw itp.
  Bo moi drodzy mieszczanie wiesniak wie skąd pochodzi , wie kim jest i jest dumny z tego a chyba najgorzej to być nikim ?
  Chyba że uszlo mojej uwadze kilka pokoleń mieszczaństwa w nie tak dawno lokowanym Mieście ktore zamieszkali Turki właśnie…

 34. W Turcji byłem.

  Jeżeli nazywacie siebie Turkami, a zaczynacie obchody od katolickiej mszy, to chyba geografię mieliście z panią Mroczek.

  Pozdrawiam,
  Jarząbek

 35. Wariant śródziemnomorski.

  [img]http://3.bp.blogspot.com/_18lEvkbFk20/SdvhESFcJQI/AAAAAAAABAA/a9izMTxh6-E/s1600-h/grob5.jpg.JPG[/img]

 36. Odpowiadając na pytanie, weźmiemy udział z Gwardią w imprezie. Co do zasady zawsze przyjmujemy zaproszenia do występu oraz prośby o występ (jak w tym przypadku) na imprezach w Nowej Dębie, gdy możemy się zebrać w danym momencie. Ta impreza nie jest do końca w naszym klimacie, chociaż w Turkach braliśmy kiedyś udział parę razy, ale po kilku doświadczeniach estetyczno-obyczajowych związanych z tymi imprezami wycofaliśmy się z nich wiele lat temu. Poproszono nas jednak o udział w imprezie w Nowej Dębie, więc się pojawimy, prezentując względnie konserwatywny styl ubioru :)

 37. Brak ochotniczej armii terytorialnej z prawdziwego zdarzenia, zastąpionej jakimś NSR, sprawia, że faceci czubieją i przebierają się w jakieś pstre falbany albo udają strażaków.

  W odpowiednim momencie pojawia się przy tym browar oraz wódeczka i mamy to, czego zawsze życzyli sobie nasi okupanci. Nawet nam nie muszą "pomagać".

 38. #10
  wieśniak to stan umysłu .
  po prostu – niezależny od miejsca zamieszkania…
  i tyle.

  p.s: Wieśniaki ,chytre,:D pewno ironii nie ogarną ..
  – wieśniak z dęby Wsi :D
  ;)

 39. o właśnie tak wam będą pląsać po mieście…. uhhh polecam od 1:20

  [movie=youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=c1o5aZL78AA#![/movie]

 40. Harcujący przed główną kolumną wojska Turcy to [b]Deliler[/b] ( l. poj. [i]deli[/i], tur. [i]Szaleni[/i] ). Byli to lekcy jeźdźcy osmańskiej armii, którzy prowokowali poszczególne formacje przeciwnika do ruchu. Występowali w równie prowokujących strojach, co ich taktyka działania, z barwnymi pióropuszami.

  Nie bali się śmierci i bardzo często atakowali w haszyszowym odurzeniu.

  Także wątpliwości co do atrybucji brak.

  [img]http://www.worldaffairsboard.com/attachments/ancient-medieval-early-modern-ages/19386d1268082669-ottoman-empire-deli-20070207_142755_deli.jpg[/img]

 41. Jak Turki najadą ten gród – to pasowało by – co by ich po staropolsku Husaria przywitala – odpowiednią szarżą – to dopiero by było widowisko – prawie historyczne.

 42. O, fajnie ktoś wrzucił, polecam więc artykuł:

  http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,rzeczpospolita?zobacz/szaleni-przeciwko-husarzom

  "W XVI i XVII wieku, nazywano ich w Polsce deli junakami. Byli elitą kawalerii Imperium Osmańskiego. Sami siebie nazywali zatočnici, co oznacza tych, którzy wyzywają innych do boju. Ich żywiołem była walka indywidualna, gdyż właśnie pojedynkując się z najlepszymi żołnierzami przeciwnika, mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i męstwem. Turcy nazywali ich deliler (deli, to liczba pojedyncza; deliler to liczba mnoga), co oznacza „szaleni”."

  Polecam cały artykuł, w dalszej jego części jest opis tego, jaki dostali od husarii "łomot" (żeby nie używać wulgaryzmów).

  Co do Turków, to warto czasem trochę się poniżyć, żeby zrozumieć lepiej swoje aktualne położenie i nabrać prawdziwej "sportowej złości", tak potrzebnej każdemu (szalonemu ;) ) wojownikowi.

 43. Czytając te wpisy nasuwa się spostrzeżenie, że nie ważne skąd się jest, jakie ma się pochodzenie, wykształcenie ważne jest by umieć stworzyć coś z niczego mieć oryginalny pomysł, pasję, idee oraz mieć umiejętność zarażenia nią innych. Turki w Nowej Dębie to organizacja która ma 10 lat skupia wielu członków, którzy z pewnością są dumni, że do niej należą od tylu lat. Organizacja ta żyje swoim rytmem w imię idei, którą stworzył KTOŚ kto dla tych ludzi jest i zawsze pozostanie autorytetem. Zawsze znajdzie się ktoś kto nie ma pomysłu na siebie na swój wolny czas, więc nie pozostaje mu nic innego jak krytykowanie czegoś na co sam NIGDY BY NIE WPADŁ a to jest już jego porażka.

 44. To jest dno. [b]Faceci poprzebierani w jakieś bibuły z przedszkola[/b]. Na filmie z postu #71 widać wszystko.

  Ludzie!!!! Tu chodzi o to, żeby się napić. To cała teoria imprezy. Kto widział, ten wie.

 45. Okazją do uczczenia 10-lecia funkcjonowania Honorowej Straży Wielkanocnej przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie niech będzie impra kościelna w okazałej przykościelnej proboszczówce zorganizowana przez proboszcza ze składek wiernych a nie z budżetu gminy.

 46. Jestem bardzo zdziwiona i zniesmaczona niektórymi komentarzami. :|
  Ludzie opamiętajcie się i zacznijcie być dumni z waszych regionalizmów. Wstydzicie się swoich tradycji i korzeni?, tzn że wstydzicie się swoich rodziców i dziadków, :(
  Weźcie przykład np z Niemców i ich Oktoberfestu – z małej ludowej popijawy zrobili świetny biznes.
  Pomyślcie: Taka impreza to sposób na zainteresowanie i ściągniecie turystów. Zamiast czuć się urażonym bo "do metropolii chłopstwo zjedzie" pomyślcie jak na tym wydarzeniu zarobić. Ludzie, którzy o Nowej Dębie nigdy nie słyszeli i nigdy w niej nie byli przyjadą często całymi rodzinami pooglądać coś innego.
  Jestem przykładem takiego człowieka: o Nowej Dębie dowiedziałam się wczoraj – usłyszałam o niej właśnie z okazji Turków. Zaczęłam szukać informacji, trafiłam tutaj…
  Planowaliśmy przyjechać ze znajomymi, teraz mocno się nad tym zastanawiamy.

 47. [quote]Ludzie opamiętajcie się i zacznijcie być dumni z waszych regionalizmów. Wstydzicie się swoich tradycji i korzeni?, tzn że wstydzicie się swoich rodziców i dziadków,[/quote]

  To nie są moje korzenie ani moja tradycja. Takie imprezy to w Pieropolu i Trzosowej Ściżce sobie róbcie. Niebawem Ordon będzie robił dożynki na plantach.

  [quote]Pomyślcie: Taka impreza to sposób na zainteresowanie i ściągniecie turystów[/quote]

  buahhaah. Chyba miłośników tanich alkoholii. Biedronka będzie okupowana….
  [quote]

  Planowaliśmy przyjechać ze znajomymi, teraz mocno się nad tym zastanawiamy.[/quote]

  Jakoś się Dęba obejdzie bez waszych 10zł wydanych na czipsy w biedronce.

 48. B-na dlaczego Burmistrz nie przeznaczy na Stal i obchody Lecia- Stali tylko wypierd,,,ala kasę na takie g.ó.wn0..Tu kilkadziesiąt lat tradycji a tu jakieś bzdury .ogarnij sie

 49. A czy na honorowym miejscu tj.przy wszechobecnym dębowsiowym proboszczu i Grzesiu P. przewidziano egzotycznych gości z kebaba z nowodębskich rubieży ?

 50. Mówicie, że turki to pijaki. Ja myślę że w Nowej Dębie pijaków też nie brakuje wystarczy się dobrze rozglądnąć i….

 51. Wyciągnięte łapy i dłutowanie to też praca i to ciężka zważywszy na biedę, kryzys i przedłużającą się zimę.A jak się coś uśperla to pije człek już za swoje .

 52. Podziękujcie J. Flisowi – obłudnikowi największemu. Tak pięknie rozpisuje się w Gościu Niedzielnym na temat Honorowej Straży Wielkanocnej. Zapomniał już jak psioczył, gdy chłopaki ją zakładali. Mówił że będą z nią same problemy. Bo problem jak remizę będą razem "dzielić". Bo finanse i w ogóle… A dziś chwali się i wygaduje jakieś bzdety o powodziach, OSP, jaki On to dumny, itp. Zapomniał jak oczerniał śp. Tadka G.
  Obłuda i kłamstwa do spółki z W. Nowakiem i A. Radkiem

 53. Proponuję postawienie pomnika J.Flisa najbardziej zasłużonego prokoscielnego radnego oldboja na przykościelnym placu którego tak pieczołowicie dogląda ku uciesze wszechimproobecnego, wielce utytuowanego i niezastapionego proboszcza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here