Uznane kluby piłkarskie z Podkarpacia

0
Pixabay

W województwie podkarpackim istnieje wiele klubów piłkarskich. Jednym z nich jest JKS 1909 Jarosław, jednak to nie jedyna drużyna, którą warto obserwować. Kogo jeszcze znajdziemy na liście?

JKS 1909 Jarosław

Klub powstał w 1909 roku w Jarosławiu, wówczas jako filia Pogoni Lwów. Pięć lat później JKS osiągnął samodzielność. Drużyna nie może pochwalić się wieloma osiągnięciami na arenie krajowej, w Pucharze Polski najlepszym wynikiem pozostaje II runda. Niemniej z zespołem był niegdyś związany Bogdan Zając, który później grał dla Wisły Kraków i reprezentacji Polski.

Igloopol Dębica

Klub założony w 1978 roku. Zespół od samego początku swojego istnienia zaliczał regularny rozwój. Już w 1990 roku występował na poziomie ówczesnej I ligi, co stanowiło jego największy sukces. W 1996 drużyna seniorów została jednak rozwiązania, reaktywacja nastąpiła już w XXI wieku. Niegdyś dla Igloopolu Dębica występowali Aleksander Kłak, Paweł Magdoń, Leszek Pisz, Jerzy Podbrożny czy Artur Jędrzejczyk.

Izolator Boguchwała

Klub powstał w 1944 roku. Drużyna znana jest nie tylko ze względu na swoją nazwę, ale też wiele sezonów spędzonych w III lidze.

Karpaty Krosno

Klub pierwotnie założony w 1928 roku. W 1963 został przemianowany na Krośnieński Klub Sportowy „Karpaty” Krosno. W latach 90. zespół z województwa podkarpackiego uplasował się na 4. miejscu w II lidze. W Pucharze Polski drużyna najdalej dotarła do 1/8 finału.

Resovia

Klub powstał w 1910 roku. Jeden z najważniejszych ośrodków piłkarskich na Podkarpaciu. W 1981 roku Resovia dotarła do półfinału Pucharu Polski, gdzie przegrała z Pogonią Szczecin. W 1983 rzeszowianie zdobyli zaś wicemistrzostwo II ligi.

Od 2020 roku Resovia konsekwentnie występuje w Fortuna 1 Lidze. Na ten moment drużyna walczy o utrzymanie. Wyniki zespołu możecie sprawdzić dzięki Fortuna kod promocyjny. Zyskacie również dostęp do dokładnego terminarza rozgrywek.

Siarka Tarnobrzeg

Klub założony w 1957 roku. Przez trzy sezony występował w Ekstraklasie. Wówczas dla Siarki Tarnobrzeg grali między innymi Mariusz Kukiełka, Jacek Zieliński, Cezary Kucharski i Jacek Berensztajn. Po latach 90. drużyna nie zdołała wrócić do dawnej świetności. W XXI wieku najwyżej występowała na poziomie II ligi.

Stal Mielec

Klub powstał w 1939 roku jako sekcja PZL Mielec. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1997 roku, gdy wielosekcyjny klub rozwiązano, a wszystkie sukcesy spłynęły na konto Stali Mielec. Tym samym obecni przedstawiciele Ekstraklasy mogą pochwalić się między innymi finałem Pucharu Polski oraz dwukrotnym zdobyciem mistrzostwa kraju. W 1976 roku zespół dotarł do ćwierćfinału Pucharu UEFA, ale lepszy okazał się Hamburger SV. Niegdyś dla “Biało-niebieskich” grali Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak  i Andrzej Szarmach.

Stal Rzeszów

Klub założony w 1944 roku. Największym sukcesem Stali Rzeszów niewątpliwie jest zdobycie Pucharu Polski w 1975 roku, co otworzyło drogę na arenę międzynarodową. W Pucharze Zdobywców Pucharów przygoda została jednak szybko zakończona, już w drugiej rundzie lepsze okazało się walijskie Wrexham.

Stal Stalowa Wola

Klub powstał w 1938 roku. W 1991 roku Stal Stalowa Wola została mistrzem II ligi. Derbowymi rywalami drużyny są Siarka Tarnobrzeg, Motor Lublin, ale też KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W filmie “Piłkarski poker” znajduje się odwołanie do nazwy klubu.

 

/Materiał Promocyjny