Wzdęcia – poznaj przyczyny wzdęć i dowiedz się, jak z nimi walczyć

0

Wzdęcia to najczęstsze dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Pacjenci, określają je jako poczucie wypełnienia i ucisku w brzuchu. Związane jest to z obecnością zbyt dużej ilości gazu w jelitach. Wzdęciom towarzyszą także różne objawy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć przy pomocy leków na wzdęcia brzucha.

Wzdęcia – Co to są wzdęcia brzucha?

Wzdęcia brzucha pojawiają się wtedy, gdy w jelitach gromadzi się nadmierna ilość gazów w wyniku procesu trawienia – metan, dwutlenek węgla, wodór. Ma miejsce także wtedy, kiedy połykamy zbyt dużo powietrza w czasie jedzenia. Wiele osób, jeśli odczuwa gromadzące się gazy, natychmiastowo sięga po leki na wzdęcia brzucha. Powinniśmy jednak wiedzieć, skąd one się biorą i jak zapobiegać ich powstawaniu. Wzdęcia dzielimy na bębnicę żołądka i jelita.

Wzdęcia – objawy

Objawy wzdęcia brzucha mogą nastąpić niespodziewanie, ale zazwyczaj pojawiają się po posiłku. Osoby, które borykają się z wzdęciami, skarżą się na uczucie „napompowanego” brzucha i wewnętrzne rozpieranie. Zmagają się także z częstym wydalaniem gazów i uczuciem ucisku w lewym lub prawym podżebrzu (ponieważ znajduje się tam powietrze).

Jeżeli wzdęcia pojawiają się nagle mogą być ostre lub przewlekłe. Ostre stany mogą być związane nawet z niedrożnością układu pokarmowego. Należy je wówczas szybko rozpoznać, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Objawy niedrożności przewodu pokarmowego to nudności, wzdęcia, zaparcia, ból brzucha i nudności.

Wzdęcia – przyczyny wzdęć brzucha

Istnieje kilka różnych przyczyn wzdęć brzucha. Są to przede wszystkim:

  • połykanie powierza – z każdym kawałkiem połykanego pokarmu do żołądka dostaje się 2-3 ml powietrza. Gromadzące się gazy oddechowe powodują wzdęcia,
  • powstawanie gazów w wyniku procesów rozkładu węglowodanów przez bakterie jelitowe – są pewne produkty, które nasilają tworzenie się gazów w jelitach,
  • spożywanie pokarmów z dużą zawartością dwutlenku węgla,
  • synteza dwutlenku węgla w następstwie neutralizacji kwasu solnego i kwasów tłuszczowych przez produkty wydzielania gruczołów trawiennych.

Dostępne na rynku leki na wzdęcia brzucha na szczęście zawsze działają, niezależnie od przyczyny gromadzenia się gazów w żołądku i jelitach.

 

Wzdęcia – diagnostyka

Jeżeli podejrzewasz u siebie nawracające, częste wzdęcia brzucha, warto skonsultować to z lekarzem. Podstawę diagnozy stanowi wywiad lekarski. Aby zdiagnozować wzdęcia, lekarz rodzinny wykonuje badanie fizykalne, stolca na krew utajoną oraz może wykonać: USG brzucha, RTG przeglądowe brzucha, kolonoskopię, gastroskopię, test wodorowy, badanie mikrobiologiczne stolca i badanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach, takich jak np. ból w podżebrzu, ponieważ to wcale nie muszą być wzdęcia, a np. schorzenie nerek. Po poprawnie wydanej diagnozie lekarz na pewno przepisze odpowiednie leki na wzdęcia brzucha i zaleci dietę.

Wzdęcia – leczenie

W leczeniu wzdęć brzucha podstawową rolę odgrywają środki farmakologiczne. Najczęściej są to leki porkinetyczne, które przyśpieszają pasaż pokarmów w jelicie cienkim, popularny, dostępny w aptekach symetykon i węgiel aktywny. Duże znaczenie w leczeniu ma zmiana diety i zażywanie probotyków i witamin. Leki na wzdęcia brzucha możemy znaleźć w każdej aptece, a nawet supermarkecie i drogerii.

Wzdęcia profilaktyka

Zapobieganie wzdęciom brzucha to przede wszystkim właściwa dieta.

Istnieje kilka trików, które zminimalizują ten problem:

  • picie ziołowych herbatek, które pobudzają trawienie,
  • spacerowanie po posiłkach, aby wpłynąć korzystnie na przemianę materii i prawidłowy pasaż jelitowy,
  • picie wody – woda jest ważna w zwalczaniu różnych dolegliwości. Między innymi pomaga w problemach z trawieniem,
  • picie jogurtów, kefirów, maślanek – czasami wzdęciom jest winna zaburzona flora bakteryjna jelit. Warto więc sięgnąć wtedy po naturalne prebiotyki,
  • żucie plasterka imbiru po posiłku – ogranicza powstawanie gazów jelitowych po posiłku.

Materiał Partnera