20-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Dębianie” już za nami!

0

4 maja 2019 r. odbyło się niezwykle wydarzenie – jubileusz 20-lecia działalności świętował Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie”. Była to artystyczna uczta dla tych, którzy cenią sobie rodzimą kulturę i tradycję. Sala widowiskowa wypełniła się dostojnymi gośćmi, rodzinami i przyjaciółmi artystów oraz wielbicielami ich talentów. Zespół rozpoczął koncert jubileuszowy uroczystym tańcem narodowym – mazurem (z opery „Straszny dwór”). 

Po powitaniu Jubilatów i zaproszonych gości oraz krótkim przypomnieniu historii zespołu i towarzyszącej mu kapeli rozpoczęły się jubileuszowe prezentacje popisowych tańców naszego zespołu. Nie mogło obyć się bez żywiołowych tańców lasowiackich – wizytówki „Dębian”, następnie podziwialiśmy tańce narodowe – kolebanego, dostojnego kujawiaka i wesołego, żywego oberka. Wysłuchaliśmy krótkiego koncertu kapeli, która zawsze towarzyszy tancerzom. Ci w następnym wejściu zaprezentowali wiązankę tańców rzeszowskich i lubelskich – dynamiczną, z szybko zmieniającymi się figurami oraz krakowiaka wschodniego – lekkiego, zadziornego z dużą ilością wirowania w parach. W koncercie gościnnie wystąpiły grupy śpiewacze „Rutka” i „Koniczynka” wraz z kapelą, działające w CKL w Cyganach.

Centralnym punktem uroczystości były podziękowania i pamiątkowe dyplomy wręczone na scenie wszystkim członkom kapeli i zespołu tanecznego na czele z choreografem i opiekunem zespołu – p. Marią Łączną i  kierownikiem kapeli – p. Adamem Laskiem. Otrzymali je z rąk burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesława Ordona, dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie p. Marka Jastrzębskiego oraz dyrektora SOK p. Krystiana Rzemienia, którzy  złożyli gratulacje opiekunom i tancerzom, podziękowali za trud krzewienia rodzimej kultury ludowej wśród dzieci i  młodzieży. Koncert utwierdził ich w przekonaniu, iż zespół słusznie został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba” – pozostaje wizytówką kulturalną zarówno Gminy, jak i Powiatu. Każdy z członków kapeli i zespołu osobiście odbierał gratulacje, otrzymując gromkie brawa od publiczności, szczególne owacje otrzymali najmłodsi tancerze – uczniowie szkół podstawowych i ci najstarsi, którzy byli w pierwszym składzie, a dziś rozjechali się po Polsce. Podziękowania i gratulacje złożyło wielu zaproszonych gości, m.in. Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł, wiceburmistrz Nowej Dęby p. Leszek Mirowski.

„Dębianie” usłyszeli wiele ciepłych słów, były kwiaty, drobne upominki i łzy wzruszenia, wszyscy życzyli zespołowi kolejnych 20 lat twórczej działalności i promowania naszej gminy w regionie i w kraju. W finale koncertu podziwialiśmy dostojnego poloneza w wykonaniu starszych i młodszych tancerzy. Po koncercie cały zespół oraz zaproszeni goście celebrowali tak znamienity jubileusz racząc się zamówionym specjalnie na tę okazję tortem.

/SOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here