Burmistrz Ordon powołał dyrektora Domu Kultury. Ponownie Krystian Rzemień

43

Burmistrz Wiesław Ordon powołał dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Kolejny raz, funkcję te będzie sprawował uznawany za”pupilka” burmistrza Krystian Rzemień. 

Mimo, że na działalność dyrektora Krystiana Rzemienia było wiele skarg ze strony mieszkańców i radnych, burmistrz Wiesław Ordon postanowił kolejny raz mianować go dyrektorem gminnej placówki kulturalnej. Najwidoczniej krytyczne głosy, nie zrobiły na burmistrzu wystarczającego wrażenia i nie są w stanie przerwać łączącej obu panów więzi.

Podobnie jak głosy mieszkańców i rajców, nie zrobił na burmistrzu wrażenia protokół komisji rewizyjnej na temat zaniedbań związanych z remontem i robotami gwarancyjnymi schodów do Domu Kultury. Treść protokołu była dla dyrektora Rzemienia i burmistrza Ordona miażdżąca. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marek Kopeć, rekomendował wówczas wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec winnych zaniedbań. Naprawa schodów, tarasu i podjazdu kosztowała ćwierć miliona złotych.

Przypomnijmy, że dyrektor Krystian Rzemień odmawiał radnym wglądu do dokumentów finansowych kierowanej przez siebie placówki pomimo, że ustawa o samorządzie zezwala radnym na takie działanie. Nie udostępnianie faktur, budzi wśród radnych pytania o transparentność i przejrzystość funkcjonowania domu kultury. Było też jedną z przyczyn braku absolutorium dla burmistrza Wiesława Ordona w ubiegłym roku.

Powołanie i odwołanie dyrektora SOK należy do wyłącznej kompetencji Wiesława Ordona i to burmistrz bierze pełną odpowiedzialność za działanie swojego podwładnego. Radni mają wpływ na funkcjonowanie ośrodka tylko w momencie kształtowania corocznego budżetu.

Za zakończenie przypominamy wyniki kontroli w SOK, które przedstawia  przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marek Kopeć:

 

Zdjęcie tytułowe: SOK/UMiG

43 KOMENTARZE

 1. Brawo Wiesiek! Świetny wybór! Gratuluję. Helena z Marianem ci tak rozkazali czy może poseł z Kolbuszowy? Cieszę się, że to zrobiłeś bo właśnie powiększyłeś sobie grono osób, które nigdy na ciebie nie zagłosują. Nie będziesz ani burmistrzem, ani starostą. Pensja jaką dostajesz i tak jest za duża. Swoimi decyzjami udowadniasz, że to co o tobie mówią to sama prawda.

 2. Najpierw pucz i próba przewrotu w radzie miasta by stare mogło wrócić a, teraz koronacja Rzemyka. Myślę że burmistrz zasłużył na wotum zaufania, absolutorium i podniesienie pensji do maximum. Brawo!

 3. Cytat: „Powołanie i odwołanie dyrektora SOK należy do wyłącznej kompetencji Wiesława Ordona i to burmistrz bierze pełną odpowiedzialność za działanie swojego podwładnego. Radni mają wpływ na funkcjonowanie ośrodka tylko w momencie kształtowania corocznego budżetu.”

  Rozwiązanie: Ustalić budżet SOK, żeby starczyło na pensje minimalną, opłacenie prądu, wody i internetu. Skoro pan dyrektor nie pokazuje faktur, to zlecenia koncertów lub innych imprez należy organizować przez urząd lub stowarzyszenia lokalne które chętnie się tego podejmą i coś czuje, że wyjdzie znacznie taniej i będzie transparentnie. Dużo jest stowarzyszeń, którym wystarczy tylko delikatnie pomóc a one zrobią całą robotę.

  Nie ma za co.

 4. Kurwa mac mamy 2020 rok, media społecznościowe, wszyscy wszystko wiedzą i mają dostęp do wszystkiego, wiedzą jaki niekompetentny jest ten rzemien a mimo to burmistrz go powołuje. Brak słów.

 5. O co ten lament??? Grillowanie wam nie wyszło i taki skowyt teraz???? W lusterka popatrzycie Misiewicze dezamatu. A i kosmita wam się jeszcze raz przydał. A rzemyka to już dawno powinniście się zorientować gdzie cmokać możecie.

  • Cmoka to go Ordon. Widać kto kim rządzi. Rzemyk robi deal życia, a Ordon na starość coraz mniej w kieszeni.

  • Skąd się wziął Krystian? Jak się tu znalazł? Taki młody, a już dyrektor. Misiewicz z oazy?

  • Do Hihot- heehee dobre stwierdzenie – do Kolumba się zapisać i ze śmiechu się posiusiać mając wszystko głęboko….

 6. No to jedno pytanie – dlaczego nie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury? A jeśli zostało złożone, to dlaczego prokuratura nic nie zrobiła?
  Czepcie się lepiej chamstwa i niekompetencji sprzedajnych radnych.

  • Nikogo nie osądzając, chciałbym tylko napomknąć, że wielu było takich co się cieszyli że prokuratura zamiatała sprawy pod dywan. Od kolegi posła z kolbuszowej czyli wójta Fili, przez Kiełba po Sławka Nowaka i wielu wielu innych. Oni też się dziwili jak pewno ranka ktoś przestawił wajhe i powiózł ich do aresztu. Pycha kroczy przed upadkiem.

 7. czyli chamstwo i arogancja bedzie dalej rzadzic. Pewnie burmistrzowi sie zrobilo kolejne dziecko w drodze z samego 500 plus rodziny by nie utrzymal

 8. Brawo burmistrz autor tego artykułu ze swoim guru maja chęć przejąć nasz DK i jak widać po jakości tych wypocin na to sie nie nadają

  • Ktoś remontuje Ci dom, ale daje ciała w tej kwestii i musisz wywalić dodatkową kasę na poprawki. Zatrudnia kogoś takiego jeszcze raz? Pochwalisz? Oceniając realnie jego działania oznacza, że chciałbyś przejac jego firmę? Co za czasy. Za niedługo nie będzie można w ogóle się odezwać i powiedzieć jak jest. Messi ostatnio zagrał słaby mecz. Czy to oznacza, że chcę zająć jego miejsce w Barcelonie czy zwyczajnie ocenilem tylko jego występ? Pomyśl trochę.

 9. Misiewicz to oczywiście Rzemien, pierwsza praca w Debie jako dyrektor, na stanowisku od lat młodzienczych ,jak Misiewicz, niewrazliwy na krytykę jak Misiewicz, mający protektorów w tym Ordona jak Misiewicz… nie szukajcie Misiewiczow daleko bo macie ich w Domu Bezkultury. Pozdrowienia dla myślących.

 10. Chłop dostał kolejną szansę, z nowymi schodami będzie mu do twarzy. Teraz już ich nie popsuje nauczony doświadczeniem – więc może znowu zarzucić koszulę, krawat, marynareczkę, ręce w kieszeń i świat można doganiać.

 11. W wielu miastach w Polsce stosuje się system, w którym obiekty kultury są budynkami z infrastrukturą (sceną, salą wystawienniczą, itd.) z pracownikami technicznymi – woźnym, akustykiem i elektrykiem. Do zarządzania wybiera się stowarzyszenie/fundację/firmę wyłonioną w przetargu/konkursie na oczach całego miasta, gdzie podmioty pokazują ofertę – co będę robić, jakimi nazwiskami i za ile (oferta zawiera nazwiska instruktorów od muzyki, plastyki, tańca, pracowników biblioteki itd.). Wybrana przez radę miasta firma wykonuje robotę zgodnie ze złożoną ofertą, jak normalny prywatny wykonawca na czas określony i nie dyskutuje. Przychodzi koniec kontraktu, znowu konkurs i jeżeli wygra inna ekipa, zmiana z góry na dół jak przy zmianie prezydenta w USA.

  Gdyby obecna rada chciała to zrobić, pięć minut i jest pozamiatane po Rzemieniu. Ale widocznie wolą bawić się w gów… szachy z ludźmi, którzy zawsze przewrócą im szachownicę

  • Masz rację ale nie do końca. W statucie SOK można zapisać że będzie kierował nim wyłoniony w przetargu/konkursie operator. Jednak przetarg organizuje organ wykonawczy (wójt), a nie uchwałodawczy (rada). Tak czy owak uważam że warto to przeprowadzić. Statut SOK zmienia się uchwałą rady gminy. 100 obywateli może wnieść taki obywatelski projekt.

  • Rada może powołać inną instytucję w miejsce SOK. To miejsce wymaga reformy dobre 40-lat od czasów stanu wojennego. Tam są zawsze jakieś dziwne problemy z dyrektorami. Sęk w tym, żeby nie zniszczyć tych skrawków normalności, które są cenne dla naszej społeczności jak np. pani Kieliszek dla emerytów czy Kamil dla ogólnego działania wszystkich imprez w gminie

 12. Żeby nie tworzyły się konglomeraty, wydzielić bibliotekę, połączyć z bibliotekami szkół gminnych (przechodzą panie w sensie stosunku pracy pod szkołę gminną); osobno przetargi na lekcje muzyki, osobno na lekcje tańca, itd. Za jakość odpowiadają poszczególni prywatni wykonawcy z osobna. Nie ma potrzeby dyrektora

 13. A to prawda, że w nowym tarasie brakuje zakotwień do mocowania elementów sceny? Słyszałem, że dyrektor będzie wiercił w nowym tarasie za kilkaset tysięcy, bo przeoczyli z wójtem historyczny fakt, że paru dobrych od lat tam stała scena na stałe (co chyba wójt z dyrektorem i Wąsatym sami wymyślili przy przebudowie)

  • Nie będzie wiercił, bo nie ma w czym wiercić. Poczekajmy na solidny wiatr , to ta konstrukcja wyląduje na Jodełce ! Kajdanki to mało dla tych zarządzających !

 14. Jeździ czerwonym od paru lat. Ciężko na to pracują rodzinnie. Życzę im i innym miejscowym przedsiębiorcom powodzenia, bo nie jest to lekki chleb

 15. Tak samo było z PKS-ami. Jak połączenia obstawiały państwowe ogórki, jeździły coraz rzadziej i nigdzie się nie dało z Dęby dostać. Jak weszły firmy na konkretne trasy, jest po parę busów dziennie w różne kierunki kraju. Będą zajęcia robione przez zewnętrzne podmioty, będzie jakość, bo będą walczyć o klienta, o dobre zdanie rodziców o jakości zajęć dla swoich dzieci

 16. W Kolbuszowej już obwodnicę planują , poseł Chmielowiec załatwił . A ten nasz poseł z Niska śpi ? Przed wyborami to wiedział gdzie jest droga do Nowej Dęby

 17. A te światełka na placu podłączyli po tym remoncie ? Chcę z dziećmi rowerami wieczorem podjechać i nie wiem czy popsute czy jak.

 18. Wójt zatrudniając po raz kolejny niekompetentną i konfliktową osobę na stanowisko dyrektora sok sam sobie ukręcił bat na własną dupę. To co się w tym mieście dzieje to spektakl na miarę oskara ! Gratuluję Wiesławie !

 19. Żenada!!! Tak teraz się autor tego pseudo neutralnego, żałosnego portalu powołuje na stanowisko radnego przewodniczącego komisji rewizyjnej Kopcia?!!! A jeszcze niedawno mieszali go z błotem razem z naszymi nowymi, kochanymi radnymi przydupasami, że jest zmęczony, że nic nie robi, że się nie nadaje bo miał odwagę się sprzeciwić Pawełkowi i nie podporządkował się! Żenada raz jeszcze!
  Zamknąć ten gówniany propagandowy portal.

 20. Dla mnie zawsze parafia na północy to był czerwono-czarny mrok. Współczuję temu nowemu, a jak się okaże takim sam, jak ten stary, to współczuję tam wszystkim

 21. Jak tam płyty u inspektora nadzoru? Jak tam balkon u Bogdana – trzyma się? Bo Spółdzielnia Inwalidów ponoć już się wyłożyła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here